• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ভাল খবৰ! কোভিডৰ তৃতীয় ঢৌত বিশেষভাৱে প্ৰভাৱিত নহ'ব শিশু, AIIMS আৰু WHOৰ প্ৰতিবেদনে আনিছে সকাহ

ভাল খবৰ! কোভিডৰ তৃতীয় ঢৌত বিশেষভাৱে প্ৰভাৱিত নহ'ব শিশু, AIIMS আৰু WHOৰ প্ৰতিবেদনে আনিছে সকাহ

প্ৰতীকী ফটো

প্ৰতীকী ফটো

শিশুসকল তৃতীয় ঢৌত প্ৰভাৱিত নহয় বুলি এটা শেহতীয়া অধ্যয়নৰ দ্বাৰা প্ৰকাশ কৰা হৈছে।

  • Share this:
কোৰোণা ভাইৰাছৰ (Coronavirus)তৃতীয় ঢৌ সম্বন্ধে বিগত কিছুদিন ধৰি প্ৰকাশ হৈ আহিছে ভিন্ন তথ্য আৰু বিশ্লেষণ। তৃতীয় ঢৌৱে শিশুসকলক বেছি প্ৰভাৱিত কৰিব বুলি খবৰ বিয়পি পৰিছিল যদিও এই খবৰ তথা ধাৰণাক নাকচ কৰিছে শেহতীয়া এক অধ্যয়নে। শিশুসকল তৃতীয় ঢৌত প্ৰভাৱিত নহয় বুলি এটা শেহতীয়া অধ্যয়নৰ দ্বাৰা প্ৰকাশ কৰা হৈছে।

অল ইণ্ডিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ মেডিকেল চাইন্সেছ (AIIMS) আৰু বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই (WHO)চলোৱা এক অধ্যয়নত শিশুসকলৰ ক্ষেত্ৰত হাই চিৰো-পজিটিভিটিৰ তথ্য প্ৰকাশ পাইছে। দ্বিতীয় ঢৌৰ (Second Wave) আৰম্ভণিৰ পৰাই বিশেষজ্ঞসকলে কোভিড মহামাৰীৰ তৃতীয় ঢৌৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰি আহিছে। বহু প্ৰতিষ্ঠান আৰু বিশেষজ্ঞৰ গৱেষণাত এইটো কোৱা হৈছিল যে তৃতীয় ঢৌৱে শিশুসকলৰ ওপৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰভাৱ পেলাব।

কিন্তু শেহতীয়া অধ্যয়ন অনুসৰি শিশুসকলৰ অধিক চিৰো-পজিটিভিটি থকা দেখা গৈছে। চিৰো-পজিটিভিটিয়ে ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে প্ৰাকৃতিক ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি প্ৰস্তুত কৰাৰ সামৰ্থ্য প্ৰদৰ্শন কৰে। পাঁচখন ৰাজ্যত কৰা এই অধ্যয়নটোৰ নমুনাৰ আকাৰ আছিল ১০ হাজাৰ, যাক এইমছৰ ইনষ্টিটিউচনেল এথিকছ কমিটী আৰু অন্য প্ৰতিষ্ঠানৰ তৰফৰ পৰা অনুমোদন জনোৱা হৈছিল। ৪ হাজাৰ ৫০৯ জন অংশগ্ৰহণকাৰীৰ ভিতৰত ৭০০ জনৰ বয়স ১৮ বছৰৰ কম আৰু ৩ হাজাৰ ৮০৯ জনৰ বয়স আছিল ১৮ বছৰ।

দিল্লী নগৰ, দিল্লী গ্ৰাম্য, ভুবনেশ্বৰ, গোৰখপুৰ আৰু আগৰতলা স্থানৰ বাবে বিশ্লেষণ কৰা অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ গড় বয়স আছিল ক্ৰমান্বয়ে ১১, ১২, ১১, ১৩ আৰু ১৪। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, অধ্যয়নটোৰ তথ্য ১৫ মাৰ্চ, ২০২১ আৰু ১০ জুন, ২০২১ৰ ভিতৰত সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল। গৱেষকসকলৰ মতে, অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ ক্ষেত্ৰত SARS-CoV-2ৰ বিৰুদ্ধে চিৰাম এণ্টিবডী চিনাক্ত কৰিবলৈ ELISA কিট ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

অধ্যয়নটোৱে প্ৰকাশ কৰে যে প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকৰ তুলনাত শিশুৰ অধিক চিৰো-পজিটিভিটি আছিল। এইটোৰ সম্ভাৱনা কম যে ভৱিষ্যতে তৃতীয় ঢৌৱে দুবছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ শিশুক অসামঞ্জস্যপূৰ্ণভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিব। শেহতীয়াকৈ খবৰ পোৱা গৈছিল যে নোভাবেক্সে সোনকালেই শিশুৰ ওপৰত ক্লিনিকেল পৰীক্ষণ আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

চিৰামে আশা প্ৰকাশ কৰিছে যে জুলাইত শিশুৰ ওপৰত কোৱাবেক্সৰ পৰীক্ষণ আৰম্ভ হ'ব পাৰে। যদি এনে হয়, শিশুৰ বাবে ক্লিনিকেল ট্ৰায়েল পৰ্যায়লৈকে উপনীত হোৱা ই দেশৰ চতুৰ্থটো ভেকচিন হ'ব। কোম্পানীটোৱে ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত ভাৰতত কোৱাবেক্স মুকলি কৰাৰ কথা কৈছে। যোৱা বছৰ ছেপ্টেম্বৰত নোভাবেক্সে চিৰামৰ সৈতে এক উৎপাদন চুক্তি ঘোষণা কৰিছিল।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: