• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Covid Vaccine: ভেকছিন লোৱাৰ পিছত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ প্ৰভাৱ ছমাহতকৈ বেছি নাথাকে নেকি ? দ্বিতীয় আৰু বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান ৯ মাহতকৈ হ্ৰাস পাব নেকি ?

Covid Vaccine: ভেকছিন লোৱাৰ পিছত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ প্ৰভাৱ ছমাহতকৈ বেছি নাথাকে নেকি ? দ্বিতীয় আৰু বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান ৯ মাহতকৈ হ্ৰাস পাব নেকি ?

চৰকাৰে অতি সোনকালেই এণ্টি-Covid-19 ভেকছিনৰ দ্বিতীয় আৰু বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বৰ্তমানৰ ন মাহৰ পৰা ছয় মাহলৈ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। চৰকাৰী সূত্ৰই বুধবাৰে এই কথা কৈছে।

চৰকাৰে অতি সোনকালেই এণ্টি-Covid-19 ভেকছিনৰ দ্বিতীয় আৰু বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বৰ্তমানৰ ন মাহৰ পৰা ছয় মাহলৈ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। চৰকাৰী সূত্ৰই বুধবাৰে এই কথা কৈছে।

চৰকাৰে অতি সোনকালেই এণ্টি-Covid-19 ভেকছিনৰ দ্বিতীয় আৰু বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বৰ্তমানৰ ন মাহৰ পৰা ছয় মাহলৈ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। চৰকাৰী সূত্ৰই বুধবাৰে এই কথা কৈছে।

  • Share this:
চৰকাৰে অতি সোনকালেই এণ্টি-Covid-19 ভেকছিনৰ দ্বিতীয় আৰু বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান বৰ্তমানৰ ন মাহৰ পৰা ছয় মাহলৈ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। চৰকাৰী সূত্ৰই বুধবাৰে এই কথা কৈছে। সূত্ৰই কৈছে যে টিকাকৰণৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী পৰামৰ্শদাতা গোটে (এনটিএজিআই) ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়াৰ সম্ভাৱনা আছে, যিটো ২৯ এপ্ৰিলত মিলিত হ'ব। ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদ (আইচিএমআৰ) আৰু অন্যান্য আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে ভেকছিনৰ দুয়োটা পালিৰ সৈতে, প্ৰাৰম্ভিক টিকাকৰণৰ প্ৰায় ছয় মাহৰ পিছত এণ্টিবডীৰ স্তৰ হ্ৰাস হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু বুষ্টাৰ পালি দিয়াৰ ফলত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি হয়।

৬ মাহ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে
বৰ্তমানে, ১৮ বছৰৰ অধিক বয়সৰ সেই সকলো লোক ভেকছিনৰ তৃতীয় পালিৰ বাবে যোগ্য, অৰ্থাৎ এক বুষ্টাৰ পালি, যিসকলে দ্বিতীয় পালি গ্ৰহণ কৰাৰ ন মাহ অতিক্ৰম কৰিছে। এক সূত্ৰই কয়, "ইয়াত আৰু আন্তৰ্জাতিকভাৱে কৰা বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ আৰু অধ্যয়নৰ ফলাফলবোৰ চোৱাৰ পিছত, কোভিড-19 ভেকছিনৰ দ্বিতীয় আৰু বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান চলিত ন মাহৰ পৰা সোনকালে ছয় মাহলৈ হ্ৰাস হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।" শুক্ৰবাৰে এনটিএজিআইৰ বৈঠকত একেটা পৰামৰ্শ দিয়াৰ পিছত চূড়ান্ত সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে। দুয়োটা বুষ্টাৰ পালিৰ মাজত ন মাহৰ ব্যৱধানটো বহুতো স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞই শুদ্ধ বুলি বিবেচনা কৰা নাছিল। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ দাবী আছিল দুটা বুষ্টাৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰা। বহুতো গৱেষণাত এইটো প্ৰকাশ পাইছে যে কোৰোনা ভেকছিনৰ ফলত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ প্ৰভাৱ ছয় মাহতকৈ বেছি স্থায়ী নহয়, সেয়েহে ন মাহৰ ব্যৱধানৰ কোনো যুক্তি নাই।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি