• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Messi and Maradona: মাৰাডোনাৰ শিৰত আছিল বিশ্বকাপৰ খিতাপ, নাছিল কোপাঃ মেছিয়ে দিলে তেওঁক গুৰুদক্ষিণা

Messi and Maradona: মাৰাডোনাৰ শিৰত আছিল বিশ্বকাপৰ খিতাপ, নাছিল কোপাঃ মেছিয়ে দিলে তেওঁক গুৰুদক্ষিণা

ইউৰোপে ফুটবলক যদি ব্যৱসায়িক পৰ্যায়লৈ লৈ গৈছে, কিন্তু লেটিন আমেৰিকাই ইয়াক  দিছে শিল্পৰ ৰূপ।

ইউৰোপে ফুটবলক যদি ব্যৱসায়িক পৰ্যায়লৈ লৈ গৈছে, কিন্তু লেটিন আমেৰিকাই ইয়াক দিছে শিল্পৰ ৰূপ।

ইউৰোপে ফুটবলক যদি ব্যৱসায়িক পৰ্যায়লৈ লৈ গৈছে, কিন্তু লেটিন আমেৰিকাই ইয়াক দিছে শিল্পৰ ৰূপ।

  • Share this:

কোন ডাঙৰ, লিঅ'নেল মেছি নে ডিয়েগো মাৰাডোনা? মেছিয়ে মাৰাডোনাকো অতিক্ৰম কৰিব নেকি? মেছিয়ে অৱশ্যে কেতিয়াও আৰ্জেণ্টিনাৰ প্ৰয়াত 'ঈশ্বৰ'ৰ সৈতে নিজকে একেখন আসনত ৰাখিব বিচৰা নাছিল, কিন্তু ফুটবল অনুৰাগীসকলে তুলনা কৰা বন্ধ কৰা নাছিল। গুৰু আৰু শিষ্যই অৱশ্যে কেতিয়াও তেওঁলোকৰ কথা শুনা নাছিল। কিন্তু 'গুৰু'ৰ হাতত বিশ্বকাপ আছিল যদিও দেশৰ বাবে কোনো ট্ৰফী নাছিল। কিন্তু তাৰ ইতিৰেখা পৰিল। লিঅ'নেল মেছি আৰু তেওঁৰ দেশ আৰ্জেণ্টিনাই জয় কৰিলে কোপা আমেৰিকা। মাৰাডোনাই বিশ্বকাপ জিকাৰ পিছতো কেতিয়াও কোপা আমেৰিকা জিকিব পৰা নাছিল। আৰু এইবাৰ যেন মেছিয়ে মাৰাডোনাক গুৰুদক্ষিণা দিলে।


কোপা আমেৰিকাক বিশ্বৰ আটাইতকৈ পুৰণি ফুটবল প্ৰতিযোগিতা হিচাপে জনা যায়। ফুটবলৰ জন্ম ইংলেণ্ডত হোৱা বুলি কোৱা হয়, কিন্তু লেটিন আমেৰিকাই ইয়াক গঢ় দিছে। ইউৰোপে ফুটবলক যদি ব্যৱসায়িক পৰ্যায়লৈ লৈ গৈছে, কিন্তু লেটিন আমেৰিকাই ইয়াক দিছে শিল্পৰ ৰূপ। বিশ্বৰ দুয়োখন মহাদেশত ফুটবলক সদায় দুটা ভাগত বিভক্ত কৰা হৈছে। ইউৰোপত গতি–শক্তি নিৰ্ভৰশীল ফুটবল। আৰু লেটিন আমেৰিকাত ফুটবল সৌন্দৰ্য আৰু ছন্দময় ধাৰাৰ প্ৰতীক। সেই ধাৰাৰ এক সম্পদ হৈছে লিঅ'নেল মেছি।


লিঅ'নেল মেছিয়ে ২০১৪ চনৰ বিশ্বকাপ জিকিব পৰা নাছিল যদিও তেওঁ আৰ্জেণ্টিনাক ফাইনেললৈ লৈ গৈছিল। কোপা আমেৰিকাতো শেষ সুযোগটো আছিল মেছিৰ ভৰিত। তেওঁ সেই সুযোগ লৈছিল। আৰু কোপাই নহয় তেওঁ নিজকে জিকিছিল, তেওঁ মাৰাডোনাকো জিকিছিল।


১৯৯৩ চনত আৰ্জেণ্টিনাই শেষবাৰৰ বাবে কোপা জিকাৰ সময়তো ডিয়েগো মাৰাডোনা তাত নাছিল। ড্ৰাগছ সেৱনৰ নিষেধাজ্ঞা অতিক্ৰম কৰাৰ পিছত তেওঁ এইমাত্ৰ উভতি আহিছে। কিন্তু তেওঁ ঘূৰি আহিলেও তেওঁৰ সেই প্ৰদৰ্শন নাছিল। প্ৰশিক্ষক আলফিঅ' বাচিলে তেওঁৰ ঠাইত ডিয়েগো চিমিউনক ১০ নম্বৰৰ জাৰ্চি দিছিল। কিন্তু উৰুগুৱেই জয় কৰে এই খিতাপ। পেলে আৰু মাৰাডোনাৰ বাবে এই টুৰ্নামেণ্ট হৈ ৰৈছিল অসম্পূৰ্ণ। তেওঁলোকৰ মুকুটত আছিল মূল্যৱান পালক বিশ্বকাপ। লিঅ'নেল মেছিৰ সেইটো নাছিল। কিন্তু কোপা আমেৰিকাত মাৰাডোনা–পেলেৰ অসম্পূৰ্ণতাক স্পৰ্শ কৰিলে মেছিয়ে। অভিশাপ মুক্ত হ'ল ফুটবলৰ ৰাজকুমাৰ।

Published by:Gautam Barman
First published: