உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Chanakya Niti: ঘৰত এনে সংকটে দেখা দিলে সতৰ্ক হওক অন্যথা বিপদত পৰিব আপুনি, চাণক্য নীতি অনুসৰি মানি চলক এইসমূহ গুণ...

    Chanakya Niti: ঘৰত এনে সংকটে দেখা দিলে সতৰ্ক হওক অন্যথা বিপদত পৰিব আপুনি, চাণক্য নীতি অনুসৰি মানি চলক এইসমূহ গুণ...

    জীৱনৰ এটা সিদ্ধান্তই আপোনাক সফল কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক সফলতাৰ শীৰ্ষলৈ লৈ যাব পাৰে।

    জীৱনৰ এটা সিদ্ধান্তই আপোনাক সফল কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক সফলতাৰ শীৰ্ষলৈ লৈ যাব পাৰে।

    জীৱনৰ এটা সিদ্ধান্তই আপোনাক সফল কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক সফলতাৰ শীৰ্ষলৈ লৈ যাব পাৰে।

    • Share this:
    আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতি শাস্ত্ৰত কৈছে যে, বেয়া সময় অহাৰ পূৰ্বে কিছুমান বিশেষ আভাস পোৱা যায়। চাণক্যই কৈছে যে, যদি আমি ঘৰৰ ভিতৰত বা ইয়াৰ চাৰিওফালে ঘটা কিছুমান ঘটনা চাওঁ, আমি বেয়া সময় অহাৰ লক্ষণ পাম।

    সেই লক্ষণ বোৰৰ ভিতৰত তুলসী গছৰ শুকাই যোৱা, ঘৰত ক্লেশ, বাৰে বাৰে গ্লাচ ভাঙি যোৱা, পূজা পাঠৰ অভাৱ আৰু জ্যেষ্ঠসকলক নিৰাশ কৰা।'

    কিন্তু এইবোৰ আঁতৰাবলৈ মানুহক কিছুমান গুণৰ প্ৰয়োজন। জীৱনৰ এটা সিদ্ধান্তই আপোনাক সফল কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক সফলতাৰ শীৰ্ষলৈ লৈ যাব পাৰে।জীৱনৰ এটা সিদ্ধান্তই আপোনাক সফল কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক সফলতাৰ শীৰ্ষলৈ লৈ যাব পাৰে।

    চাণক্যৰ মতে সফলতাৰ ৪টা সূত্ৰঃ

    (১) কাৰ্যত বিশ্বাস কৰক

    জীৱনত সফলতা ভাগ্য আৰু কাৰ্য দুয়োটাৰ সংমিশ্ৰণৰ পৰা আহে, কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপুনি ভাগ্যক ধিয়াই থাকিব। ঈশ্বৰে মানুহক কামৰ মান আৰু কাৰ্যৰ দ্বাৰা তেওঁৰ নতুন ভাগ্য লিখিবলৈ শক্তি প্ৰদান কৰিছে। গতিকে ভাগ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ নকৰিব, আপুনি কি প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে তাৰ বাবে সঠিক উপায়েৰে চেষ্টা কৰক। যদি আপুনি সম্পূৰ্ণ নিষ্ঠাৰে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰে, আপুনি নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ কামত সফল হ'ব।

    (২) সৎ হওক

    আপুনি যি কামেই নকৰক সততা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপুনি আপোনাৰ কামৰ প্ৰতি সৎ নহয়, আপুনি কেতিয়াও সফলতা প্ৰাপ্ত নকৰিব। যদি ব্যৱসায়ীজনে সততাৰে তেওঁৰ কাম নকৰে, তেন্তে তেওঁ কেতিয়াও কামৰ পৰা লাভান্বিত নহ'ব।

    (৩) যিকোনো সিদ্ধান্ত সাৱধানে লওক

    জীৱনৰ এটা সিদ্ধান্তই আপোনাক সফল কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক সফলতাৰ শীৰ্ষলৈ লৈ যাব পাৰে। গতিকে যিকোনো সিদ্ধান্ত সাৱধানে লওক। সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে, পৰিস্থিতিটো সঠিকভাৱে মূল্যাংকন কৰক। তাৰ পিছত কিছুমান সিদ্ধান্তলৈ যাওক। আপুনি বিচাৰিলে সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে অভিজ্ঞসকলৰ মতামতো ল'ব পাৰে।

    (৪) ধৰ্মৰ কাম কৰক

    আচাৰ্যই বিশ্বাস কৰিছিল যে এজন ব্যক্তিয়ে জীৱনত ধৰ্ম কৰিব লাগিব। ধৰ্মই মানুহৰ বেয়া কামৰ প্ৰভাৱ আঁতৰ কৰে আৰু ভাগ্যৰ সমৰ্থন লাভ কৰে। যদি ভাগ্য কৰ্মৰ সৈতে একত্ৰিত হয়, ব্যক্তিজন অতি সোনকালে সফল হয়।
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: