• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • এইবাৰ WhatsAppক উত্তৰ দিলে কেন্দ্ৰই! ক'লে- গোপনীয়তাৰ প্ৰতি সন্মান কৰো, কিন্তু গুৰুতৰ ঘটনাবোৰৰ ক্ষেত্ৰত দিব লাগিব সকলো তথ্য

এইবাৰ WhatsAppক উত্তৰ দিলে কেন্দ্ৰই! ক'লে- গোপনীয়তাৰ প্ৰতি সন্মান কৰো, কিন্তু গুৰুতৰ ঘটনাবোৰৰ ক্ষেত্ৰত দিব লাগিব সকলো তথ্য

কেন্দ্ৰই লগতে টুইটত লগতে কয় যে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ গোপনীয়তা উলংঘা কৰাৰ আমাৰ কোনো অভিপ্ৰায় নাই।

কেন্দ্ৰই লগতে টুইটত লগতে কয় যে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ গোপনীয়তা উলংঘা কৰাৰ আমাৰ কোনো অভিপ্ৰায় নাই।

কেন্দ্ৰই লগতে টুইটত লগতে কয় যে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ গোপনীয়তা উলংঘা কৰাৰ আমাৰ কোনো অভিপ্ৰায় নাই।

  • Share this:
ছচিয়েল মিডিয়া কোম্পানীবোৰৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰে বান্ধি দিয়া নতুন তথ্য প্ৰযুক্তি নিয়ম (IT Rules)ৰ বিৰুদ্ধে ইতিমধ্যে আদালতৰ কাষ চাপিছে ফেচবুক মালিকানাধীন মেচেজিং এপ WhatsApp–এ। এই নতুন নিয়মৰ অধীনত WhatsApp–এ ইয়াৰ মেচেজিং এপলৈ প্ৰেৰণ কৰা বাৰ্তাৰ উৎপত্তি সকলো তথ্য ৰাখিব লাগিব। আৰু কেন্দ্ৰৰ এই নিয়মৰ বিৰুদ্ধে জনপ্ৰিয় মেচেজিং কোম্পানীটোৱে ২৫মে'ত দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ত আবেদন দাখিল কৰিছে। WhatsAppৰ দাবী, এই নতুন নিয়মে ব্যৱহাৰকাৰীৰ গোপনীয়তা উলংঘা কৰিব।

ইপিনে WhatsAppৰ এই সিদ্ধান্তৰ পিছতেই এই সন্দৰ্ভত মত প্ৰকাশ কৰিছে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ তৰফৰ পৰা কোৱা হৈছে যে আমি গোপনীয়তাৰ অধিকাৰক সন্মান কৰো, কিন্তু গুৰুতৰ ঘটনাবোৰৰ ক্ষেত্ৰত WhatsAppয়ে দিব লাগিব সকলো তথ্য।

কেন্দ্ৰই কয়, গোপনীয়তাৰ অধিকাৰ উলংঘা কৰাৰ আমাৰ কোনো অভিপ্ৰায় নাই -

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে টুইটযোগে এই সম্পৰ্কত কয় যে এফালে WhatsAppয়ে ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে গোপনীয়তাৰ নীতি বাধ্যতামূলক কৰাৰ ওপৰত অটল আছে, যাতে তেওঁলোকে ব্যক্তিগত তথ্য মূল কোম্পানী ফেচবুকৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিব পাৰে। আনফালে আইন-শৃংখলা বজাই ৰাখিবলৈ আৰু ভুৱা বাতৰি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ভাৰত চৰকাৰে হাতত লোৱা মধ্যস্থতাকাৰী নিৰ্দেশনা কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছে। কেন্দ্ৰই লগতে টুইটত লগতে কয় যে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ গোপনীয়তা উলংঘা কৰাৰ আমাৰ কোনো অভিপ্ৰায় নাই।

কোনবোৰ ক্ষেত্ৰত WhatsAppয়ে জনাব লাগিব মেছেজৰ উৎস -

তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰণালয়ে টুইটযোগে কয় যে মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ দৰে গুৰুতৰ গোচৰ প্ৰতিৰোধ, তদন্ত বা শাস্তি দিয়াৰ বাবে প্ৰয়োজন হ'লেহে WhatsAppয়ে মেছেজৰ উৎসৰ বিষয়ে অৱগত কৰিব লাগিব। মন্ত্ৰণালয়ে পোনপটীয়াকৈ কয় যে ভাৰতত যিকোনো অভিযান ইয়াত আইনৰ অধীনত সম্পন্ন কৰা হ'ব। হোৱাটছএপে নিৰ্দেশনা কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰাটোৱে মানদণ্ডক অৱজ্ঞা কৰা বুজাইছে।

ইপিনে আইন মন্ত্ৰী ৰবি শংকৰ প্ৰসাদে কয় যে কিছুমান বিশেষ সময়ত গোপনীয়তাৰ অধিকাৰ মানি চলাটো অস্বীকাৰ কৰিব পাৰি। নতুন নিয়ম অনুসৰি, যদি কোনো আপত্তিজনক সমল অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয় তেতিয়া ছচিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মে ইয়াৰ উৎস হিচাপে বৰ্ণনা কৰিব লাগিব। কিন্তু এয়া প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰতে নহ'ব। কেৱল দেশৰ নিৰাপত্তা, আইন-শৃংখলাৰ প্ৰতি ভাবুকি আৰু মহিলাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধৰ বাবে এনে কৰিব লাগিব।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: