உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • হোটেলত কিয় নাথাকে ১৩ নম্বৰৰ কোঠা অথবা ১৩তম মহলা? প্ৰথমে ক'ৰ পৰা আহিছিল এই ধাৰণা?

    হোটেলত কিয় নাথাকে ১৩ নম্বৰৰ কোঠা অথবা ১৩তম মহলা? প্ৰথমে ক'ৰ পৰা আহিছিল এই ধাৰণা?

    ১৩ নম্বৰটো পৃথিৱীৰ লগতে মহাকাশতো (Space) অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। এইটো কোৱা হয় কাৰণ এপোলো ১৩ মিছনৰ দুৰ্ঘটনাটো এটা ডাঙৰ মহাকাশ অভি়যান ট্ৰেজেডী আছিল।

    ১৩ নম্বৰটো পৃথিৱীৰ লগতে মহাকাশতো (Space) অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। এইটো কোৱা হয় কাৰণ এপোলো ১৩ মিছনৰ দুৰ্ঘটনাটো এটা ডাঙৰ মহাকাশ অভি়যান ট্ৰেজেডী আছিল।

    ১৩ নম্বৰটো পৃথিৱীৰ লগতে মহাকাশতো (Space) অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। এইটো কোৱা হয় কাৰণ এপোলো ১৩ মিছনৰ দুৰ্ঘটনাটো এটা ডাঙৰ মহাকাশ অভি়যান ট্ৰেজেডী আছিল।

    • Share this:
    কোনো কামৰ বাবে আন এখন চহৰ, দেশ আৰু বিদেশলৈ যাওঁতে আপুনি নিশ্চয় কোনো হোটেলত থাকে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা লক্ষ্য কৰিছে নে যে হোটেলবোৰত ১৩ নম্বৰৰ কোনো কোঠা নাই? এয়া বেছিভাগ হোটেলতে দেখা যায়। বহুতো হোটেলত ১৩ সংখ্যক মহলা নাই, আৰু ইয়াৰ কাৰণে লিফ্টত ১২ৰ পিছত পোনপটীয়াকৈ ১৪ নম্বৰৰ বুটাম থাকে। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি বাৰু?

    বিশেষকৈ পশ্চিমীয়া দেশবোৰত (western countries) ১৩ নম্বৰটোক (Number 13) এটা অশুভ সংখ্যা বুলি গণ্য কৰা হয়। তাত থকা লোকসকলৰ মাজত ১৩ সংখ্যাটোক লৈ একপ্ৰকাৰৰ ভয় আছে। এই ভয়ক ত্ৰিস্কাইডাইকাফোবিয়া বুলি কোৱা হয়। সেয়েহে, বিশেষকৈ পশ্চিমীয়া দেশবোৰৰ হোটেলবোৰত ১৩ নম্বৰৰ কোনো কোঠা নাই বা ১৩সংখ্যক মহলা। দ্বাদশ মহলাৰ পিছত পোনপটীয়া ১৪সংখ্যক মহলা আছে।

    সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, যীচু খ্ৰীষ্টক এসময়ত যিয়ে বিশ্বাসঘাতকতা কৰিছিল, তেওঁ যীচুৰ সৈতে বহি আহাৰ খাইছিল ১৩ নম্বৰৰ চকীখনত বহি। এই ঘটনাৰ পিছৰে পৰা আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু ইউৰোপৰ দেশবোৰত ১৩ নম্বৰটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হৈছে।

    এতিয়া, যিহেতু বিশ্বৰ বেছিভাগ ডাঙৰ হোটেল আন্তৰ্জাতিক মান অনুসৰি বিদেশী পৰ্যটকৰ কথা মনত ৰাখি নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, পশ্চিমীয়া দেশবোৰৰ দৰে এছিয়াৰ দেশবোৰৰ হোটেলবোৰতো ১৩ নম্বৰৰ কোঠা সাধাৰণতে নাথাকে।

    উল্লেখ্য যে ১৩ নম্বৰটো পৃথিৱীৰ লগতে মহাকাশতো (Space) অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। এইটো কোৱা হয় কাৰণ এপোলো ১৩ মিছনৰ দুৰ্ঘটনাটো এটা ডাঙৰ মহাকাশ অভি়যান ট্ৰেজেডী আছিল।

    ১৩ নম্বৰৰ ফোবিয়া ইয়াতে শেষ নহয়। ফ্ৰান্সত মেজত ১৩খন চকী থকাটোও দুৰ্ভাগ্য বুলি গণ্য কৰা হয়। লগতে, আপুনি কোনো BAR বা ৰেষ্টুৰেণ্টত ১৩ নম্বৰৰ ডাইনিং টেবুল দেখা নাপাব। আনহাতে, যদি আপুনি চণ্ডীগড়ৰ বিষয়ে জানে দেখিব তাত ছেক্টৰ ১৩ একেবাৰে নাই। কোৱা হয় যে চহৰখনৰ মেপ প্ৰস্তুত কৰা স্থপতিবিদজনেও ১৩ নম্বৰটো শুভ বুলি বিবেচনা কৰা নাছিল। আৰু সেয়েহে ছেক্টৰ ১২ৰ পিছত খণ্ড ১৪ আছে।
    Published by:Gautam Barman
    First published: