உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Car Loan: আপুনি নতুন গাড়ী কিনিব বিচাৰে নেকি ? এই বেঙ্কবোৰে কম সুতত গাড়ী ঋণ দি আছে, সবিশেষ জানি লওক ...

    Car Loan: আপুনি নতুন গাড়ী কিনিব বিচাৰে নেকি ? এই বেঙ্কবোৰে কম সুতত গাড়ী ঋণ দি আছে, সবিশেষ জানি লওক ...

    সাংকেতিক ছবি

    সাংকেতিক ছবি

    Car Loan: যদি আপুনি গাড়ী এখন কিনিবলৈ চিন্তা কৰি আছে আৰু ঋণ ল'ব বিচাৰে, কোনটো বেঙ্কে আপোনাক কম সুতৰ হাৰত ঋণ প্ৰদান কৰিছে জানি লওক। ইয়াত আপোনাক ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক (SBI), ICICI Bank, HDFC Bank আৰু বেংক অফ বৰোদাৰ সুতৰ হাৰৰ বিষয়ে কোৱা হৈছে।

    • Share this:
    আজিৰ সময়ত, বহুতৰ বাবে ৰুচি নহয়, ৰুচিবোৰ এক প্ৰয়োজনীয়তা হৈ পৰিছে। কাৰোবাৰ জীৱনত ঘৰৰ পিছত গাড়ী কিনাটো সম্ভৱতঃ দ্বিতীয় আটাইতকৈ ব্যয়বহুল বজাৰ। বহুলোকে ঋণ লৈ এই গাড়ীখন ক্ৰয় কৰে। আন যিকোনো ঋণৰ দৰে, গাড়ী ঋণ লোৱাৰ সময়ত মানুহে আটাইতকৈ বেছি বিবেচনা কৰে সেয়া হৈছে সুতৰ হাৰ। গাড়ী ঋণৰ ক্ষেত্ৰত বেংকবোৰেই সৰ্বনিম্ন সুতৰ হাৰ প্ৰদান কৰে।

    যদি আপুনি গাড়ী এখন কিনিবলৈ চিন্তা কৰি আছে আৰু ঋণ ল'ব বিচাৰে, কোনটো বেঙ্কে আপোনাক কম সুতৰ হাৰত ঋণ প্ৰদান কৰিছে জানি লওক। ইয়াত আপোনাক ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক (SBI), ICICI Bank, HDFC Bank আৰু বেংক অফ বৰোদাৰ সুতৰ হাৰৰ বিষয়ে কোৱা হৈছে।

    এছ.বি.আই. গাড়ী ঋণ
    এছবিআই গাড়ী ঋণ বাৰ্ষিক ৭.২৫ শতাংশ সুতৰ হাৰৰ সৈতে উপলব্ধ হ'ব। অন্যান্য লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত আছে ৯০ শতাংশ অন-ৰোড ফাইনেন্স আৰু শূন্য পৰিশোধ মাচুল। এছ.বি.আই.-য়ে এবাৰ পথ কৰ, পঞ্জীয়ন মাচুল আৰু বীমা প্ৰিমিয়ামৰ বাবে বিত্তীয় যোগান ধৰে। বেঙ্কে বকেয়া পৰিমাণৰ ওপৰত বিনামূলীয়া ব্যক্তিগত দুৰ্ঘটনা বীমাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। যাতে দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত আপোনাৰ পৰিয়ালে ঋণ পৰিশোধ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।

    আইচিআইচিআই বেংক
    আইচিআইচিআইয়ে নতুন গাড়ীখনৰ বাবে বেংকৰ পৰা এক স্থিৰ সুতৰ হাৰৰ সৈতে ঋণ দি আছে। ঋণৰ সময়ছোৱাত গাড়ী ঋণৰ ওপৰত এক স্থিৰ সুতৰ হাৰ স্থিৰ হৈ থাকিব। ঋণৰ ম্যাদ আৰু অন্যান্য কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ঋণৰ সূতৰ হাৰ ৭.৫০-৯% ৰ ভিতৰত হ'ব পাৰে। বেঙ্কৰ ৱেবছাইট অনুসৰি, নতুন গাড়ীৰ সুতৰ হাৰ অটোমোবাইল খণ্ড, চিবিল স্কোৰ, গ্ৰাহকৰ সম্পৰ্ক, ঋণৰ ম্যাদ আদিৰ দৰে কাৰকৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়।

    বেংক অফ বৰোদা
    বেঙ্ক অফ বৰোদাই ৯০% লৈকে গাড়ী ঋণ প্ৰদান কৰি আছে। ইয়াৰ বাবে সুতৰ হাৰ ৭% ৰ পৰা ৯.৭৫% ৰ ভিতৰত হ'ব পাৰে। যিসকল গ্ৰাহকে ক্ৰেডিট বীমা কভাৰেজ ক্ৰয় নকৰে তেওঁলোকৰ বিদ্যমান নিয়ম অনুসৰি ০.০৫ শতাংশ বিপদাশংকা প্ৰিমিয়াম আদায় কৰা হ'ব।

    এইচডিএফচি বেঙ্ক
    এইচ.ডি.এফ.চি. বেঙ্কে আপোনাক ৭.২৫% সুতৰ হাৰত গাড়ী ঋণ প্ৰদান কৰি আছে। অৱশ্যে, এই বেঙ্কত ঋণ লোৱাৰ পিছত ৬ মাহৰ বাবে সম্পূৰ্ণ ধন জমা কৰি ইয়াক বন্ধ কৰিব নোৱাৰি। ৭ম ই.এম.আই.-ৰ এবছৰৰ ভিতৰত মূল বকেয়াৰ ৬% প্ৰি-ক্লোজাৰৰ ওপৰত আৰোপ কৰা হয়।

    যোগ্যতা
    গাড়ী ঋণ ল'বলৈ আপোনাৰ বয়স ২১ ৰ পৰা ৬৭ বছৰ হ'ব লাগিব। কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে গাড়ী ঋণৰ পৰিমাণ আপোনাৰ মাহিলী উপাৰ্জনৰ ৪৮ গুণ হ'ব। লগতে, ঋণ লওঁতাৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন হ'ব লাগিব ৩ লাখ টকা। আইটিআৰ অনুসৰি পেছাদাৰী, স্ব-নিয়োজিত আৰু ব্যৱসায়ীসকলৰ বাবে সৰ্বাধিক ঋণৰ পৰিমাণ হ'ব মুঠ লাভ বা মুঠ কৰযোগ্য উপাৰ্জনৰ ৪ গুণ। কৃষি আৰু আনুষঙ্গিক কাৰ্যকলাপত নিয়োজিত ব্যক্তিসকলৰ বাবে সৰ্বাধিক পৰিমাণ হ'ব মুঠ বাৰ্ষিক উপাৰ্জনৰ ৩ গুণ।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: