உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Explained : মাত্ৰ এটা বজ্ৰপাতৰ ফলতেই ১৮টাকৈ হাতীৰ মৃত্যু হোৱাটো সম্ভৱনে? এই বিষয়ে কি কয় বিজ্ঞানীয়ে?

    Explained : মাত্ৰ এটা বজ্ৰপাতৰ ফলতেই ১৮টাকৈ হাতীৰ মৃত্যু হোৱাটো সম্ভৱনে? এই বিষয়ে কি কয় বিজ্ঞানীয়ে?

    মৰণোত্তৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰাথমিক প্ৰতিবেদনত আটাইকেইটা হাতীয়েই বজ্ৰপাতৰ ফলত হোৱা বুলি প্ৰকাশিত হোৱাৰ পিছতো ইয়াক লৈ ভিন্ন প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈ আহিছে।

    মৰণোত্তৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰাথমিক প্ৰতিবেদনত আটাইকেইটা হাতীয়েই বজ্ৰপাতৰ ফলত হোৱা বুলি প্ৰকাশিত হোৱাৰ পিছতো ইয়াক লৈ ভিন্ন প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈ আহিছে।

    মৰণোত্তৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰাথমিক প্ৰতিবেদনত আটাইকেইটা হাতীয়েই বজ্ৰপাতৰ ফলত হোৱা বুলি প্ৰকাশিত হোৱাৰ পিছতো ইয়াক লৈ ভিন্ন প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈ আহিছে।

    • Share this:
    বজ্ৰপাতৰ ফলত পাহাৰত একেলগে ১৮টাকৈ হাতীৰ কৰুণ মৃত্যু হোৱাৰ খবৰে প্ৰকৃতিপ্ৰেমীসকলৰ মাজত শোকৰ ছাঁ পেলোৱাৰ লগতে এই বিষয়ক লৈ বৰ্তমানেও প্ৰশ্ন সমাপ্ত হোৱা নাই। মৰণোত্তৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰাথমিক প্ৰতিবেদনত আটাইকেইটা হাতীয়েই বজ্ৰপাতৰ ফলত হোৱা বুলি প্ৰকাশিত হোৱাৰ পিছতো ইয়াক লৈ ভিন্ন প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈ আহিছে। কিন্তু সাধাৰণ ৰাইজৰ এই প্ৰশ্নৰ বিপৰীতে এইবাৰ বিজ্ঞানীসকলে এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দি উল্লেখ কৰিছে যে বজ্ৰপাতৰ ফলত হাতীৰ এনে মৃত্যু সম্ভৱ আৰু এনে ঘটনা ইতিহাসৰ ওপৰত আধাৰিত।

    বজ্ৰপাতৰ ফলত কেনেদৰে মৃত্যু হয় জীৱ-জন্তুৰ?

    ‘দ্য ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছ’ত প্ৰকাশ পোৱা অনুসৰি, পদাৰ্থ বিজ্ঞানী আৰু অভিযন্তা চান্দিমা গোমেছে ২০১২ চনত আন্তৰ্জাতিক জৈৱ বতৰ বিজ্ঞান জাৰ্নেলত লিখিছিল যে বজ্ৰপাতৰ ফলত বিভিন্ন ধৰণে জন্তু আঘাতপ্ৰাপ্ত হ'ব পাৰে বা মৃত্যু হ'ব পাৰে। ইয়াৰ পিছতে এতিয়া জোহান্সবাৰ্গৰ উইটৱাটাৰ্চৰাণ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ হাই ভল্টেজ ইঞ্জিনিয়াৰিঙৰ অধ্যাপক গোমছে বজ্ৰপাতৰ ফলত হাতীৰ মৃত্যু হ'ব পৰা আন কিছুমান দিশ তালিকাভুক্ত কৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে -

    পোনপটীয়া ফ্লেছ (Direct Flash) : মুকলি পথাৰত থকা জন্তুৰ শৰীৰৰ কিছু অংশ ওচৰৰ আন বস্তুৰ ওপৰেৰে বিয়পি থাকিলে ই পোনপটীয়াকৈ বজ্ৰপাতৰ কৱলত পৰিব পাৰে। এইক্ষেত্ৰত ওখ জন্তুবোৰ অধিক অসুৰক্ষিত।

    ছাইড ফ্লেছ (Side Flash) : গছৰ দৰে ওখ বস্তুত যেতিয়া বজ্ৰপাত হয়, ইয়ে ছাইড ফ্লেছৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। যিয়ে গছৰ তলত থিয় হৈ থকা জন্তুক আঘাত কৰিব পাৰে।

    স্পৰ্শৰ সম্ভাৱনা (Touch Potential) : যদি ওখ জন্তু এটাৰ শৰীৰৰ এটা অংশ মাটিৰ সংস্পৰ্শ থাকে আৰু আন এটা অংশ, উচ্চ উচ্চতাত বজ্ৰপাত হোৱা বস্তু এটাৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে, তেতিয়া ইয়াৰ শৰীৰৰ মাজেৰে আংশিক প্ৰবাহ পাৰ হ'ব পাৰে।

    খোজৰ সম্ভাৱনা (Step Potential) : চাৰি ভৰিৰ জন্তুৰ ক্ষেত্ৰত বজ্ৰপাতৰ বিপদ সচৰাচৰ হোৱা দেখা যায়, যেতিয়া জন্তু এটাৰ সন্মুখ আৰু পিছফালৰ ভৰি যথেষ্ট দূৰত্বত থাকে। এনে পৰিস্থিতিত শৰীৰৰ মাজেৰে আংশিক প্ৰবাহ পাৰ হ'ব পাৰে।

    অসমত সংঘটিত হোৱা হাতীৰ মৃত্যুৰ সৈতে ইয়াৰে কোনটো দিশ জড়িত থকাৰ সম্ভাৱনা আছে -

    মৰণোত্তৰ পৰীক্ষাৰ সৈতে জড়িত দলটোৰ এগৰাকী সদস্যৰ মতে, মাটিৰ মাজেৰে প্ৰবাহিত বিদ্যুতৰ দ্বাৰা হাতীকেইটা নিহত হোৱাটো সম্ভৱ। সেয়া হ'ব খোজৰ সম্ভাৱনা (Step Potential)। যেতিয়া বজ্ৰপাতৰ পিছত মাটিৰ মাজেৰে বিদ্যুৎ প্ৰবাহিত হয়, সেই সময়ত বৈদ্যুতিক সম্ভাৱনা (Voltage) সৰ্বাধিক হয় আৰু প্ৰবাহৰ দূৰত্ব হ্ৰাস হয়। যদি হাতীয়ে ষ্ট্ৰাইক পইণ্টৰ সন্মুখীন হয় তেন্তে বিদ্যুৎ সন্মুখৰ ভৰিৰ পৰা পিছফালৰ ভৰিলৈ ক্ৰমান্বয়ে কমকৈ প্ৰবাহিত হ'ব আৰু প্ৰক্ৰিয়াটোত হাতীটো বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈ পৰিব।

    কিন্তু বজ্ৰপাতৰ এটা ফ্লেছত একেলগে ইমানবোৰ হাতীৰ মৃত্যু সম্ভৱ নে?

    ‘‘এয়া হ'ব পাৰে কিয়নো এটা বিজুলীৰ ফ্লেছত বিদ্যুৎ কেইবাবাৰো মাটিলৈ প্ৰবাহিত হয়। এইবোৰক পৰৱৰ্তী ষ্ট্ৰোক বুলি অভিহিত কৰা হয়। এইকাৰণে আমি বজ্ৰপাতৰ এটা পোহৰ দেখিছো। পদাৰ্থ বিজ্ঞানত ব্যাখ্যা কৰা কেইটামান কাৰণৰ বাবে পৰৱৰ্তী প্ৰতিটো ষ্ট্ৰোক ওচৰৰ বিভিন্ন বস্তুৰ সৈতে সংলগ্ন হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে’’, গোমেছে জনায় ।

    তেওঁ লগতে কয়, খোজৰ সম্ভাৱনাৰ বাহিৰে আন দুটা কাৰণতো একাধিক হাতীৰ একেলগে মৃত্যুৰ সম্ভাৱনা থাকে। ইয়াৰ ভিতৰত এটা হ'ল প্ৰথম হাতীৰ পৰা আনবোৰক আঘাত কৰা ছাইড ফ্লেছ। আনটো সম্ভাৱনা হ'ল ওচৰৰ গছৰ পৰা একাধিক ছাইড ফ্লেছ।"

    এইক্ষেত্ৰত হাতী বিশেষভাৱে অসুৰক্ষিত হোৱাৰ কাৰণ?

    যিহেতু হাতীৰ সন্মুখ আৰু পিছফালৰ ভৰি বোৰ বহল, তেনেস্থলত আন সৰু প্ৰাণী যেনে এন্দুৰৰ তুলনাত ই অধিক অসুৰক্ষিত। দুয়োখন ভৰিৰ মাজত বৰ্ধিত দূৰত্বৰ সৈতে সম্ভাব্য পাৰ্থক্য বৃদ্ধি পায়। সম্ভাব্য পাৰ্থক্য যিমানে ডাঙৰ হয়, শৰীৰৰ মাজেৰে বিদ্যুত সিমানে বেছিকৈ প্ৰবাহিত হয়। আনহাতে হাতীৰ উচ্চতায়ো ইয়াক অধিক অসুৰক্ষিত কৰি তোলে।

    একাধিক জন্তুৰ এনে মৃত্যু সাধাৰণ ঘটনা নেকি?

    - ২০০৭ চনত পশ্চিম বংগৰ বাক্সা ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চলত একেধৰণৰ ঘটনাত পাঁচটা হাতী নিহত হৈছিল।
    - ২০১৬ চনত, বজ্ৰপাতৰ ফলত নৰৱেৰ হাৰ্ডাংগাৰভিডা মালভূমিত ৩০০ৰো অধিক মৃগপহুৰ মৃত্যু হৈছিল।
    - ১৯৭২ চনত আলাস্কাত বজ্ৰপাতৰ ফলত ৫৩টা মৃগপহুৰ মৃত্যু হৈছিল।



    https://indianexpress.com/article/explained/explained-can-a-single-lightning-flash-kill-18-elephants-science-says-yes-in-various-possible-ways-7317905/
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: