• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Calcium Deficiency : কেলচিয়ামৰ অভাৱত গুৰুতৰ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি হব পাৰে, জানক সবিশেষ

Calcium Deficiency : কেলচিয়ামৰ অভাৱত গুৰুতৰ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি হব পাৰে, জানক সবিশেষ

Calcium Deficiency : চিকিৎসকে পৰামৰ্শ দিয়া মাত্ৰাতকৈ অধিক কেলচিয়াম গ্ৰহণ কৰিলে স্ব-চিকিৎসাৰ ফলত বৃক্কত পাথৰ হ’ব পাৰে।

Calcium Deficiency : চিকিৎসকে পৰামৰ্শ দিয়া মাত্ৰাতকৈ অধিক কেলচিয়াম গ্ৰহণ কৰিলে স্ব-চিকিৎসাৰ ফলত বৃক্কত পাথৰ হ’ব পাৰে।

Calcium Deficiency : চিকিৎসকে পৰামৰ্শ দিয়া মাত্ৰাতকৈ অধিক কেলচিয়াম গ্ৰহণ কৰিলে স্ব-চিকিৎসাৰ ফলত বৃক্কত পাথৰ হ’ব পাৰে।

  • Share this:
কেলচিয়াম (Calcium) হৈছে আমাৰ হাড় আৰু দাঁত সুস্থ কৰি ৰখা এবিধ অপৰিহাৰ্য খনিজ পদাৰ্থ। ইয়াৰ উপৰিও আমাৰ পেশীবোৰেও সঠিকভাৱে কাম কৰাৰ বাবে কেলচিয়ামৰ প্ৰয়োজন হয়। যেতিয়া আপোনাৰ দেহত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ কেলচিয়ামৰ অভাৱ (Calcium Deficiency) হয় তেতিয়া আপোনাৰ কেইবাধৰণৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। কেলচিয়ামৰ অভাৱক হাইপ’কেলচিমিয়া (hypocalcemia) বুলি জনা যায়। তেজৰ নমুনাৰ জৰিয়তে শৰীৰত কেলচিয়ামৰ মাত্ৰা ধৰা পৰে। যদি চিকিৎসকে আপোনাৰ পৰিয়ালৰ ইতিহাস পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত কেলচিয়ামৰ অভাৱৰ সন্দেহ কৰে, তেন্তে তেওঁলোকে আপোনাৰ তেজৰ নমুনা লৈ কেলচিয়াম, এলবুমিন আৰু আয়নাইজড কেলচিয়ামৰ মাত্ৰা পৰীক্ষা কৰে। এজন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ বাবে স্বাভাৱিক কেলচিয়ামৰ মাত্ৰা প্ৰতি ডেচিলিটাৰত ৮.৮-১০.৪ মিলিগ্ৰাম (মিলিগ্ৰাম/ডেচিলিটাৰ(mg/dL)ৰ ভিতৰত থাকে। যদি আপোনাৰ কেলচিয়ামৰ মাত্ৰা ৮.৮ মিলিগ্ৰাম/ডেচিলিটাৰৰ তলত থাকে, তেন্তে আপুনি কেলচিয়ামৰ অভাৱত ভুগিব পাৰে।

হেল্থলাইনৰ মতে হাইপোকেলচিমিয়াৰ কাৰণসমূহ হ’ল-

পেনক্ৰিয়াটাইটিছ

হাইপাৰমেগনেচিমিয়া আৰু হাইপ’মেগনেচিমিয়া

চেপ্টিক শ্বক

কেলচিয়ামৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হোৱাৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা ঔষধ

হাইপাৰফছফেটেমিয়া

ভিটামিন ডিৰ অভাৱ

বৃক্ক বিকলতা

তেজ সঞ্চালন কৰা

হাংৰী বোন চিনড্ৰম

কেমোথেৰাপিৰ কিছুমান ঔষধ

ভেগানসকলে কেলচিয়াম সমৃদ্ধ দুগ্ধজাত সামগ্ৰী নাখায় বাবে হাইপ’কেলচিমিয়াৰ সম্ভাৱনা বেছি। হাইপ’কেলচিমিয়াৰ কোনো হ্ৰস্বম্যাদী লক্ষণ নাথাকিলেও দীৰ্ঘম্যাদী হাইপ’কেলচিমিয়াই স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

হাইপ’কেলচিমিয়াৰ লক্ষণসমূহ হ’ল-

পেশীৰ স্পাজম

বিভ্ৰান্তি বা স্মৃতিশক্তি হেৰুৱা

উদাস

দুৰ্বল আৰু ভংগুৰ নখ

হাড় সহজে ভাঙি যোৱা

ভৰি, মুখ আৰু হাতত অজ্ঞানতা আৰু টিংটিং শব্দ হোৱা

পেশীৰ ক্ৰেম্প

ভ্ৰম

হাইপ’কেলচিমিয়াৰ স্ব-চিকিৎসা কৰিব নালাগে, আৰু উল্লেখ কৰা যিকোনো লক্ষণ লক্ষ্য কৰাৰ লগে লগে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে। চিকিৎসকে পৰামৰ্শ দিয়া মাত্ৰাতকৈ অধিক কেলচিয়াম গ্ৰহণ কৰিলে স্ব-চিকিৎসাৰ ফলত বৃক্কত পাথৰ হ’ব পাৰে। হাইপ’কেলচিয়ামিয়াৰ চিকিৎসাৰ বাবে কেলচিয়াম কাৰ্বনেট, কেলচিয়াম চাইট্ৰেট আৰু কেলচিয়াম ফছফেটৰ দৰে পৰিপূৰক তৰল, টেবলেট আৰু চোবাই খাব পৰা ৰূপত দিয়া হয়। কিছুমান ঔষধেও কেলচিয়ামৰ পৰিপূৰক ঔষধৰ লগত নেতিবাচক ক্ৰিয়া কৰে আৰু সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। সেয়েহে কেলচিয়ামৰ অভাৱৰ চিকিৎসাৰ বাবে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ গৈ কেৱল নিৰ্ধাৰিত মাত্ৰাত কেলচিয়াম পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰাটো বাঞ্ছনীয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published: