Reliance Jio, Airtel আৰু আন বহুতে ৩৯৯ টকাৰ পৰা আগবঢ়াইছে সস্তীয়া হোম ব্ৰডবেণ্ড সেৱা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 13, 2021, 4:03 PM IST
Reliance Jio, Airtel আৰু আন বহুতে ৩৯৯ টকাৰ পৰা আগবঢ়াইছে সস্তীয়া হোম ব্ৰডবেণ্ড সেৱা
বিগত বছৰ নতুন JioFiber ব্ৰডবেণ্ড আঁচনিৰ সৈতে ৰিলায়েন্স জিঅ'ই সঁচাকৈয়ে ব্ৰডবেণ্ড অধিক সুলভ কৰি তুলিছিল।

বিগত বছৰ নতুন JioFiber ব্ৰডবেণ্ড আঁচনিৰ সৈতে ৰিলায়েন্স জিঅ'ই সঁচাকৈয়ে ব্ৰডবেণ্ড অধিক সুলভ কৰি তুলিছিল।

  • Share this:
ঘৰৰ পৰা কাম কৰাৰ যুগত, ঘৰৰ পৰা কাম কৰাৰ যুগত ঘৰুৱা ব্ৰডবেণ্ড (Home Broadband) লাইন এটা নিশ্চিতভাৱে এক প্ৰয়োজনীয়তা হিচাপে বিবেচিত কৰা হৈছে। দূৰৱৰ্তীভাৱে কাম কৰিবলৈ, আপোনাৰ সন্তানৰ অনলাইন পাঠদান বা অৱসৰৰ সময়ত নেটফ্লিক্স ষ্ট্ৰীমিং কৰাই হওক, আমাৰ 3G আৰু 4G ম'বাইল নেটৱৰ্কবোৰ কেৱল হাতত থকা কামবোৰৰ বাবে উপযুক্ত নহ'ব পাৰে। লগতে এক অনন্য পৰিস্থিতিৰ বাবে য'ত এক বৃহৎ জনগাঁথনিয়ে ঘৰৰ পৰা কাম কৰি আছে, আৱাসিক এলেকাবোৰত মোবাইল নেটৱৰ্কত অধিক বোজা হৈ আছে। হোম ব্ৰডবেণ্ড লাইন এতিয়াও এনে এক বস্তু যাৰ ওপৰত বহুলোকে যথেষ্ট খৰচ কৰিব নোৱাৰে। আৰু ইয়াৰ ফলত প্ৰায়ে প্ৰশ্নটো মনলৈ আহে - ঘৰৰ বাবে ক্ৰয় কৰিব পৰা আটাইতকৈ সস্তীয়া ব্ৰডবেণ্ড সংযোগ কি?

সকলো জনপ্ৰিয় ব্ৰডবেণ্ড সেৱা প্ৰদানকাৰী বা ইণ্টাৰনেট সেৱা প্ৰদানকাৰীৰ সঁচাকৈয়ে আকৰ্ষণীয় প্ৰৱেশ স্পেক আঁচনি আছে যি প্ৰকৃততে মিতব্যয়ী হয়। Reliance JioFiber, Airtel Xstream broadband, ACT broadband, BSNL, Tata Sky Broadband, Excitel আৰু অন্যান্য বহুতো আঁচনি আছে যি ৫০০ টকাৰ ভিতৰত খৰচ হয়, আঁচনিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি 30Mbpsৰ পৰা 50Mbpsৰ ভিতৰত স্পীড পোৱা যায়। আৰু Excitelৰ ক্ষেত্ৰত, আপুনি দীৰ্ঘম্যাদী ৰিচাৰ্জ কৰিলে 100 Mbps স্পীড লাভ কৰিব।

বিগত বছৰ নতুন JioFiber ব্ৰডবেণ্ড আঁচনিৰ সৈতে ৰিলায়েন্স জিঅ'ই সঁচাকৈয়ে ব্ৰডবেণ্ড অধিক সুলভ কৰি তুলিছিল। JioFiber ৩৯৯ টকাৰ ব্ৰডবেণ্ড প্লেনে আপোনাক 30Mbpsৰ চিমেট্ৰিক আপলোড আৰু ডাউনলোড স্পীড প্ৰদান কৰে। আপুনি এটা ঘৰুৱা ফোনো পাব যিয়ে সমগ্ৰ ভাৰতত সীমাহীন ভইচ কলৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। এই আঁচনিৰ সৈতে বাণ্ডল কৰা ডাটা ব্যৱহাৰ সীমাহীন, এই অৰ্থত যে আপোনাৰ মাহিলী fair usage policy (FUP) প্ৰতি মাহে 3300GBৰ সীমা থাকিব যাৰ পিছত বাকী বিলিং চক্ৰৰ স্পীড হ্ৰাস হ'ব - যদিও আপুনি কোনো সময়তে অতিৰিক্ত পৰিশোধ কৰিব নালাগিব।

বিগত বছৰ JioFiber প্লেনৰ মাত্ৰাধিক সঁহাৰিৰ বাবে Airtel Xstream–এ এটা নতুন এয়াৰটেল এক্সষ্ট্ৰীম আনলিমিটেড ব্ৰডবেণ্ড প্লেন লাভ কৰিছিল যাৰ মূল্য প্ৰতি মাহে ৪৯৯ টকা আৰু ৪০Mbps স্পীড প্ৰদান কৰে। ডাটা ব্যৱহাৰ সীমাহীন, প্ৰতি মাহে 3333GB FUPৰ সৈতে। আপুনি এয়াৰটেল সীমাহীন এক্সষ্ট্ৰীম ভিডিঅ' ষ্ট্ৰীমিং সেৱা আৰু ৱিংক মিউজিক ষ্ট্ৰীমিঙৰ লগতে স্থানীয় আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ভইচ কলৰ সৈতে এটা লেণ্ডলাইন ফোন পাব।

বেছিভাগ স্থানত, BSNL–এ ফাইবাৰ বেছিক ব্ৰডবেণ্ড আঁচনি আগবঢ়ায় যাৰ মূল্য প্ৰতি মাহে ৪৪৯ টকা আৰু 30Mbps স্পীড প্ৰদান কৰে। বিশুদ্ধ মাহিলী ব্যয়ৰ ক্ষেত্ৰত ই ৰিলায়েন্স জিঅ' ফাইবাৰ ব্ৰডবেণ্ড আঁচনিতকৈ অলপ অধিক ব্যয়বহুল। আপুনি প্ৰতি মাহে 3300GB FUP আৰু এটা লেণ্ডলাইন ফোন পাব যি সীমাহীন স্থানীয় আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় কলৰ অনুমতি দিয়ে। তথাপিও, দিল্লী আৰু মুম্বাইত ব্ৰডবেণ্ড সেৱা আগবঢ়োৱা MTNLএ ইয়াৰ ফাইবাৰ ব্ৰডবেণ্ড সেৱাৰ বাবে প্ৰৱেশ স্পেক প্লেনক FTH-777 আঁচনি হিচাপে তালিকাভুক্ত কৰিছে যাৰ মূল্য প্ৰতি মাহে ৭৭৭ টকা আৰু আপোনাক হাই স্পীডত প্ৰতি মাহে 800GB ডাটাৰ সৈতে 100Mbps স্পীড আৰু বাকী বিলিং চক্ৰৰ বাবে 1Mbpsত ইয়াৰ বাহিৰে যিকোনো ব্যৱহাৰ লাভ কৰে।

Tata Sky ব্ৰডবেণ্ডৰ এটা এণ্ট্ৰি স্পেক 50Mbps ব্ৰডবেণ্ড প্লেন আছে যিটো উপলব্ধ যদি আপুনি ৩ মাহ, ৬ মাহ বা ১২ মাহৰ বাবে আগতীয়াকৈ পৰিশোধ কৰিব বিচাৰে। যদিও 100Mbps স্পীড বা অধিক প্ৰদান কৰা আন আঁচনিবোৰত মাহিলী বিলিং বিকল্প আছে, এনে নহয়। তথাপিও, আপুনি ৩ মাহৰ বাবে ১৭৯৭ টকা, ৬ মাহৰ বাবে ৩৩০০ টকা আৰু ১২ মাহৰ বাবে ৬০০০ টকা পৰিশোধ কৰিব। ই প্ৰতি মাহে প্ৰায় ৫৯৯ টকা, ৫৫০ টকা আৰু প্ৰায় ৫০০ টকা হয়।

দিল্লী এনচিআৰকে ধৰি ভাৰতৰ একাধিক চহৰত উপলব্ধ ব্ৰডবেণ্ড সেৱা Excitelৰ প্ৰিপেইড সেৱা ফাইবাৰ ফাৰ্ষ্ট 100Mbps সীমাহীন ডাটা প্লেন আছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি আগতীয়াকৈ যিমান মাহৰ বিল পৰিশোধ কৰিব, আপুনি সিমানেই কম মূল্য পৰিশোধ কৰিব। উদাহৰণ স্বৰূপে, মাহিলী বিলিঙৰ সৈতে প্ৰতি মাহে ৬৯৯ টকা ব্যয় হ'ব কিন্তু যদি আপুনি তিনি মাহ আগতে পৰিশোধ কৰে তেন্তে প্ৰতি মাহে ৫৬৫ টকা হ’ব, যদি আপুনি ৪ মাহ আগতে পৰিশোধ কৰে তেন্তে প্ৰতি মাহে ৫০৮ টকা হ’ব আৰু যদি আপুনি গোটেই বছৰৰ বাবে আগতীয়াকৈ পৰিশোধ কৰে তেন্তে প্ৰতি মাহে ৩৯৯ টকালৈকে কম ব্যয় হ'ব।

সঁচাকৈ ক'বলৈ গ'লে, Excitel–এ প্ৰায় একে ধৰণৰ মাহিলী ব্যয়ৰ বাবে যথেষ্ট দ্ৰুত 100Mbps স্পীড আগবঢ়াইছে, আন বহুতো আইএছপিয়ে 40Mbps বা 50Mbpsৰ বাবে মাচুল লয়।

অন্তিমটো হৈছে ACT Broadband, যিয়ে কিছুমান চহৰত ACT Swift broadband প্লান তালিকাভুক্ত কৰিছে। ই আপোনাক সীমাহীন ডাটাৰ সৈতে 50Mbps স্পীড প্ৰদান কৰিব য'ত প্ৰতি মাহে 3300GB ডাটাৰ FUP আছে। ইয়াৰ মূল্য প্ৰতি মাহে ৭১০ টকা। মনত ৰাখিব, যদিও বেছিভাগ ব্যৱহাৰকাৰীয়ে কেতিয়াও এফইউপি সীমাৰ ওচৰলৈ নাযাব পাৰে, বিশেষকৈ 50Mbps ব্ৰডবেণ্ড আঁচনিত, এচিটিয়ে বাকী বিলিং চক্ৰৰ বাবে গতি 512Kbpsলৈ হ্ৰাস কৰি গধুৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক জৰিমনা দিয়ে। আন কিছুমান চহৰত, প্ৰতি মাহে ৫৪৯ টকাত তালিকাভুক্ত এচিটি ষ্টাৰ্টাৰ আঁচনি আছে যি আপোনাক 40Mbps স্পীড প্ৰদান কৰে।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 13, 2021, 4:03 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি