உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Benefits of Burans flower: ক'ৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সক্ষম ৰডোনড্ৰন ফুল ! IITৰ গৱেষকসকলে ফুলৰ পাহিত বিচাৰি পাইছে ভাইৰাছ বিনাশকাৰী গুণ ...

    Benefits of Burans flower: ক'ৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সক্ষম ৰডোনড্ৰন ফুল ! IITৰ গৱেষকসকলে ফুলৰ পাহিত বিচাৰি পাইছে ভাইৰাছ বিনাশকাৰী গুণ ...

    আইআইটি মাণ্ডিৰ গৱেষকসকলে ৰডোনড্ৰন ফুলৰ বিষয়ে এটা ডাঙৰ দাবী কৰিছে। গৱেষণাই দাবী কৰিছে যে ৰডোনড্ৰন ফুলৰ ক'ৰোনা (Corona virus) প্ৰতিৰোধ কৰাৰ শক্তি আছে। ৰডোনড্ৰন ফুল (Health Benefit of Burans Flower) ক'ৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায়ক হ'ব পাৰে।

    আইআইটি মাণ্ডিৰ গৱেষকসকলে ৰডোনড্ৰন ফুলৰ বিষয়ে এটা ডাঙৰ দাবী কৰিছে। গৱেষণাই দাবী কৰিছে যে ৰডোনড্ৰন ফুলৰ ক'ৰোনা (Corona virus) প্ৰতিৰোধ কৰাৰ শক্তি আছে। ৰডোনড্ৰন ফুল (Health Benefit of Burans Flower) ক'ৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায়ক হ'ব পাৰে।

    আইআইটি মাণ্ডিৰ গৱেষকসকলে ৰডোনড্ৰন ফুলৰ বিষয়ে এটা ডাঙৰ দাবী কৰিছে। গৱেষণাই দাবী কৰিছে যে ৰডোনড্ৰন ফুলৰ ক'ৰোনা (Corona virus) প্ৰতিৰোধ কৰাৰ শক্তি আছে। ৰডোনড্ৰন ফুল (Health Benefit of Burans Flower) ক'ৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায়ক হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    উত্তৰাখণ্ড, হিমাচল আৰু কাশ্মীৰৰ দৰে হিমালয় অঞ্চলত, ৰডোনড্ৰন ফুল (Burans flower) সাধাৰণ জীৱনত বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আনকি বহুতো ৰোগত মানুহে ইয়াক স্বাস্থ্যৰ লাভালাভৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰে। এতিয়া আইআইটি মাণ্ডিৰ গৱেষকসকলে একেটা ৰডোনড্ৰন ফুলৰ বিষয়ে এটা ডাঙৰ দাবী কৰিছে। গৱেষণাই তেতিয়াৰ পৰা দাবী কৰিছে যে ৰডোনড্ৰন ফুলৰ কৰোনা (Corona virus) প্ৰতিৰোধ কৰাৰ শক্তি আছে। ৰডোনড্ৰন ফুল (Health Benefit of Burans Flower) কৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায়ক হ'ব পাৰে। এই নতুন গৱেষণাটো আইআইটি মাণ্ডি আৰু আন্তৰ্জাতিক আনুবংশিক অভিযান্ত্ৰিক আৰু জৈৱ প্ৰযুক্তি কেন্দ্ৰৰ দ্বাৰা কৰা হৈছে। গৱেষণা অনুসৰি, ৰডোনড্ৰন ফুলৰ পাহিৰ নিষ্কাশনে কোভিড-19 ভাইৰাছ গঠন হোৱাত বাধা দিছে। এতিয়া গৱেষণা দলটোৱে ৰডোনড্ৰনৰ পাহিৰ পৰা প্ৰাপ্ত নিৰ্দিষ্ট ফাইটোকেমিকেলৰ পৰা কোভিড 19-ৰ প্ৰতিলিপি বন্ধ কৰাৰ সঠিক প্ৰক্ৰিয়াটো বুজিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে।

    আইআইটি মাণ্ডি আৰু নতুন দিল্লীৰ আন্তৰ্জাতিক আনুবংশিক অভিযান্ত্ৰিক আৰু জৈৱ প্ৰযুক্তি কেন্দ্ৰৰ গৱেষকসকলে হিমালয়ৰ উদ্ভিদ ৰডোনড্ৰনৰ পাহিত ফাইটোকেমিকেল চিনাক্ত কৰিছে। ই কোভিড-19 সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা কৰাৰ সম্ভাৱনা প্ৰকাশ কৰিছে। গৱেষণা দলটোৰ ফলাফলবোৰ শেহতীয়াকৈ বায়োমলিকিউলাৰ ষ্ট্ৰেচ এৰ এণ্ড ডাইনামিক্স আলোচনীত প্ৰকাশিত হৈছে। গৱেষণা দলটোৰ নেতৃত্ব দিছে সহযোগী অধ্যাপক ড০ শ্যাম কুমাৰ মাস্কপল্লী, আইআইটি মাণ্ডিৰ ড০ ৰঞ্জন নন্দা, ড০ সুজাতা সুনীলে।

    কোভিড-19 মহামাৰীৰ দ্বিতীয় বছৰত, গৱেষকসকলে ভাইৰাছটোৰ প্ৰকৃতি বুজিবলৈ আৰু সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ নতুন উপায় আৱিষ্কাৰ কৰিবলৈও কাম কৰি আছে। টিকাকৰণ হৈছে শৰীৰক ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ শক্তি প্ৰদান কৰাৰ এক উপায়, আনহাতে সমগ্ৰ বিশ্বই ভাইৰাছৰ আক্ৰমণৰ পৰা মানৱ শৰীৰক সুৰক্ষিত কৰা ভেকছিনৰ উপৰিও ঔষধৰ অনুসৰণ কৰি আছে। ঔষধটো ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰি শৰীৰৰ কোষত থকা ৰিচেপ্টৰৰ সৈতে সংযোগ হয় আৰু ভাইৰাছটো প্ৰৱেশ কৰাবা পোনপটীয়াকৈ প্ৰভাৱিত হোৱা প্ৰতিহত কৰে আৰু শৰীৰৰ ভিতৰত ভাইৰাছ সৃষ্টি হোৱা প্ৰতিহত কৰে।

    ডাঃ শ্যাম কুমাৰে কৈছিল চিকিৎসাৰ বিভিন্ন এজেণ্ট অধ্যয়ন কৰা হৈছে। উদ্ভিদৰ পৰা প্ৰাপ্ত ফাইটোকেমিকেলৰ পৰা তেওঁলোকৰ বিশেষ প্ৰত্যাশা আছে কিয়নো তেওঁলোকৰ কাৰ্যকলাপত সমন্বয় আছে আৰু প্ৰাকৃতিক হোৱাৰ ফলত বিষক্ৰিয়াৰ সমস্যা কম হয়। আমি বহুমুখী দৃষ্টিকোণৰ পৰা হিমালয়ৰ উদ্ভিদৰ পৰা সাম্ভাব্য অণু বিচাৰি আছোঁ। ৰডোনড্ৰন আৰ্বৰিয়াম নামৰ হিমালয়ৰ বুৰানবোৰে স্থানীয় লোকসকলৰ বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰৰ বাবে বিভিন্ন ৰূপৰ খজুৱতি আদিত গ্ৰহণ কৰে। আইআইটি মাণ্ডি আৰু আইচিজিইবিৰ বিজ্ঞানীসকলে ভাইৰাছ প্ৰতিৰোধৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি গৱেষণাত বিভিন্ন ফাইটোকেমিকেল থকা নিষ্কাশনৰ বৈজ্ঞানিক পৰীক্ষা আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ ৰডোনড্ৰনৰ পাহিৰ পৰা ফাইটোকেমিকেল আহৰণ কৰিছিল আৰু ইয়াৰ এণ্টি-ভাইৰাছ গুণাগুণ বুজিবলৈ জৈৱৰাসায়নিক পৰীক্ষা আৰু গণনামূলক অনুকৰণ অধ্যয়ন কৰিছিল।

    নতুন দিল্লীৰ আন্তৰ্জাতিক আনুবংশিক অভিযান্ত্ৰিক আৰু জৈৱ প্ৰযুক্তি কেন্দ্ৰৰ ড০ ৰঞ্জন নন্দাই কৈছিল যে আমি হিমালয়ৰ গছ-গছনিৰ পৰা প্ৰাপ্ত ৰডোনড্ৰন আৰ্বৰিয়াম পাহিৰ ফাইটোকেমিকেল প্ৰ'ফাইল প্ৰস্তুত আৰু পৰীক্ষা কৰিছো। তেওঁলোকে কোভিড ভাইৰাছৰ সৈতে যুঁজিব বুলি আশা কৰা হৈছে। এই পাহিবোৰৰ গৰম পানীৰ নিষ্কাশনত প্ৰচুৰ কুইনিক এচিড আৰু ইয়াৰ ডেৰিভেটিভ থকা দেখা গৈছিল। মৌলিক আণৱিক কাৰ্যকলাপৰ অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে ই ফাইটোকেমিকেল ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে দুটা ধৰণে যুঁজ দিয়াত কাৰ্যকৰী। ই হৈছে এক এনজাইম যি মুখ্য প্ৰ'টিনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আৰু ভাইৰাছৰ প্ৰতিকৃতি হোৱাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই মানৱ এঞ্জিওটেনিছ ৰূপান্তৰিত এনজাইম 2-ৰ সৈতেও সংযোগ কৰে যি ভাইৰাছৰ প্ৰৱেশক হোষ্ট কোষত মধ্যস্থতা কৰে। গৱেষকসকলে পৰীক্ষামূলক পৰীক্ষাও চলাই দেখুৱাইছিল যে পাহিৰ নিষ্কাশনৰ অ-বিষাক্ত পালিবোৰে ভেৰো ই6 কোষত কোভিড সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰে। যদিও কোষবোৰৰ নিজে কোনো বিৰূপ প্ৰভাৱ নাই।

    চিকিৎসক সুজাতাই ব্যাখ্যা কৰিছিল যে ফাইটোকেমিকেল প্ৰফাইলিং কম্পিউটাৰ অনুকৰণ আৰু এই ব্ৰিটো এণ্টিভাইৰেল এচৰ সংমিশ্ৰণে প্ৰকাশ কৰিছিল যে পালি অনুসৰি, ৰডোনড্ৰন পাহিৰ নিষ্কাশনত কোভিড-19 ভাইৰাছ সৃষ্টি হোৱাত বাধা দিয়া হৈছে। এই অনুসন্ধানে আৰ্বৰিয়ামৰ পৰা নিৰ্দিষ্ট জৈৱ সক্ৰিয় ঔষধ কোভিড-19-ৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এই ভিভো আৰু নিদানিক পৰীক্ষণৰ লক্ষ্যৰে আগতীয়া বৈজ্ঞানিক অধ্যয়নৰ প্ৰয়োজনীয়তা নিশ্চিত কৰে। গৱেষণা দলটোৱে বুৰাঞ্চৰ পাহিৰ পৰা প্ৰাপ্ত নিৰ্দিষ্ট ফাইটোকেমিকেলৰ পৰা কোভিড ১৯ ৰ প্ৰতিলিপি প্ৰতিৰোধ কৰাৰ সঠিক প্ৰক্ৰিয়াটো বুজিপোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। গৱেষণা পত্ৰখনৰ সহ-লেখকসকল হৈছে ড০ মনীষ লিংৱান, শগুন, ফলক পাহৱা, অংকিত কুমাৰ, দিলীপ কুমাৰ, যোগেশ পন্ত, শ্ৰীলিংৰাও, ভি কে কামতাম আৰু বন্দনা কুমাৰী।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: