• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • হ্ৰাস হ'ব Covishieldৰ দুয়োটা পালিৰ ব্যৱধান! ব্ৰিটেইনৰ পিছতে ভাৰততো দাবী উত্থাপন বিশেষজ্ঞৰ

হ্ৰাস হ'ব Covishieldৰ দুয়োটা পালিৰ ব্যৱধান! ব্ৰিটেইনৰ পিছতে ভাৰততো দাবী উত্থাপন বিশেষজ্ঞৰ

বিশেষজ্ঞসকলৰ পৰামৰ্শ পাছতেই চৰকাৰে এতিয়া দুটা পালিৰ কভিশ্বিল্ড ভেকচিনৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰিছে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ পৰামৰ্শ পাছতেই চৰকাৰে এতিয়া দুটা পালিৰ কভিশ্বিল্ড ভেকচিনৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰিছে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ পৰামৰ্শ পাছতেই চৰকাৰে এতিয়া দুটা পালিৰ কভিশ্বিল্ড ভেকচিনৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰিছে।

  • Share this:
কোৰোণা (Corona) মহামাৰীৰ বিভীষিকাৰ মাজতে কোভিড-১৯ ভেকচিনৰ (Vaccine) দুটা পালিৰ মাজৰ সময়সীমাক লৈ তীব্ৰতৰ হৈ উঠিছে বিতৰ্ক। দৰাচলতে, বিশ্বজুৰি বিয়পি পৰা কোৰোণা ভাইৰাছৰ ডেল্টা ভেৰিয়েণ্টৰ (Delta Variant) পৰিপ্ৰেক্ষিতত ব্ৰিটেইনে আকৌ এবাৰ কভিশ্বিল্ডৰ (Covishield) দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰিছে আৰু ভাৰতকো এই ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ কৈছে। ভাৰতৰ কোৰোণা ভাইৰাছ টিকাকৰণ ৰণনীতি চম্ভালি থকা বিশেষজ্ঞসকলেও এতিয়া চৰকাৰক কোৰোণাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত দুৰ্বল লোকসকলৰ মাজত দুয়োটা ড'জৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰিবলৈ দাবী জনাইছে। শেহতীয়া প্ৰতিবেদন অনুসৰি কোৰোণা ভেকচিনৰ দুয়োটা ড'জ গ্ৰহণ কৰা লোকসকল চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ সংখ্যা তেনেই নগণ্য।

উল্লেখ্য যে, ব্ৰিটেইনৰ তথ্যৰ উদ্ধৃতি দাঙি ধৰি ভাৰতে ১৩ মে'ত কভিশ্বিল্ড ভেকচিন গ্ৰহণ কৰা লোকসকলৰ বাবে দ্বিতীয় পালিৰ ব্যৱধান নিম্নতম ৬ৰ পৰা ১২ সপ্তাহলৈ বৃদ্ধি কৰে। অৱশ্যে, তিনিদিন পূৰ্বে ব্ৰিটেইনে কোৰোণাৰ ডেল্টা প্ৰকাৰৰ গুৰুতৰ ভাবুকিৰ বিষয়ে প্ৰতিবেদন দিছিল। ব্ৰিটেইনত ভাইৰাছৰ তীব্ৰতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, ৪০ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোকৰ কোৰোণা ভেকছিনৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান ১২ ৰ পৰা ৮ সপ্তাহলৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে।

সোমবাৰে, ব্ৰিটেইনে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা ৰোগীসকলৰ সন্দৰ্ভত এক প্ৰতিবেদন দাখিল কৰি কয় যে অক্সফৰ্ড-এষ্ট্ৰজেনিকা ভেকচিনৰ দুয়োটা পালি দিয়া লোকসকলক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰাৰ সম্ভাৱনা ৯২% কম, আনহাতে যিসকলে মাত্ৰ এটা পালি গ্ৰহণ কৰিছিল তেওঁলোক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা ৰোগীসকলৰ তুলনাত ৭১ শতাংশ লৈকে সুৰক্ষিত আছিল। এই প্ৰতিবেদনটো চোৱাৰ পিছতহে ব্ৰিটেইনত ৪০ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোকসকলৰ বাবে ভেকচিনৰ পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰা হৈছিল।

কোৰোণা ভাইৰাছৰ ডেল্টা প্ৰকাৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বৰ্তমান ভাৰতৰ বহু বিশেষজ্ঞই এতিয়া চৰকাৰক কোৰোণা ভেকচিনৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিবলৈ কৈছে। বিশেষজ্ঞসকলৰ পৰামৰ্শ পাছতেই চৰকাৰে এতিয়া দুটা পালিৰ কভিশ্বিল্ড ভেকচিনৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰিছে। উল্লেখ্য যে, যেতিয়া বিশ্বব্যাপী আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় টিকাকৰণ কাৰ্যসূচীৰ কথা আহে তেতিয়া ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী পৰামৰ্শদাতা গোটৰ (NTAGI) মতামতো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী পৰামৰ্শদাতা গোটে এতিয়া কভিশ্বিল্ডৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ বিষয়ে চৰকাৰৰ সন্মুখত নিজৰ মতামত দাঙি ধৰিব। ইয়াৰ পিছতহে এই বিষয়টোৰ ক্ষেত্ৰত কোনো ফলাফল আহিব।

চৰকাৰে কৈছিল যে এতিয়া এই ক্ষেত্ৰত খৰধৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই

কভিশ্বিল্ডৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ দাবী সন্দৰ্ভত চৰকাৰে স্পষ্ট কৰি দিছিল যে এই ক্ষেত্ৰত খৰধৰ কৰাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে স্পষ্ট কৰি দিছে যে কোৰোণা ভেকচিনৰ দুটা পালিৰ মাজৰ ব্যৱধান হ্ৰাস কৰাৰ আগতে আমাক কিছু বৈজ্ঞানিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন হ'ব। নীতি আয়োগৰ সদস্য (স্বাস্থ্য) ডাঃ ভি কে পলে কয়, "কোৰোণা ভেকচিন কভিশ্বিল্ডৰ ওপৰত ব্ৰিটেইনত যি ধৰণৰ প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ পাইছে সেয়া চোৱাৰ পিছত আমি কোনো তাৎক্ষণিক পদক্ষেপ লোৱাৰ পৰা বাচি থাকিব লাগিব। এনে উদ্বেগ সন্দৰ্ভত আমি এক সন্তুলিত স্থিতিত থকাটোৱেই জৰুৰী হ'ব।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: