• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Pandit Birju Maharaj: কথক সম্ৰাট পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজৰ মৃত্যুত বলীউডত শোকৰ ছাঁ ! চেলিব্ৰেটীসকলে জ্ঞাপন কৰিছে শ্ৰদ্ধাঞ্জলি ...

Pandit Birju Maharaj: কথক সম্ৰাট পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজৰ মৃত্যুত বলীউডত শোকৰ ছাঁ ! চেলিব্ৰেটীসকলে জ্ঞাপন কৰিছে শ্ৰদ্ধাঞ্জলি ...

Photo-Twitter@AdnanSamiLive

Photo-Twitter@AdnanSamiLive

কথক সম্ৰাট পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজ (Pandit Birju Maharaj) এই পৃথিৱীত  নাই। ৮৩ বছৰীয়া বিৰজু মহাৰাজৰ নিশা হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হয়। বিৰজু মহাৰাজৰ মৃত্যুৰ খবৰ পোহৰলৈ অহাৰ পিছত কথক প্ৰেমী আৰু বলীউডত এতিয়া শোকৰ ছাঁ পৰিছে।

  • Share this:
কথক সম্ৰাট পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজ (Pandit Birju Maharaj) এই পৃথিৱীত  নাই। ৮৩ বছৰীয়া বিৰজু মহাৰাজৰ নিশা হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হয়। বিৰজু মহাৰাজৰ মৃত্যুৰ খবৰ পোহৰলৈ অহাৰ পিছত কথক প্ৰেমী আৰু বলীউডত এতিয়া শোকৰ ছাঁ পৰিছে। মাধুৰী দীক্ষিতৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ঐশ্বৰ্য ৰায় বচ্চন, কথক কলা শিকোৱা পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজ এতিয়া পৃথিৱীত নাই, সমগ্ৰ দেশ এই বাতৰিটোত হতবাক হৈ পৰিছে। বহুতো চেলিব্ৰেটে সামাজিক মাধ্যমৰ জৰিয়তে কথক সম্ৰাটক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাইছে।

গায়ক আদনান চামীয়ে পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজৰ মৃত্যুৰ বাতৰিক লৈ সামাজিক মাধ্যমৰ জৰিয়তে শোক প্ৰকাশ কৰিছে। পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজৰ এখন ফটো শ্বেয়াৰ কৰি তেওঁ লিখিছে: "মহান কথক নৃত্যশিল্পী-পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজজীৰ মৃত্যুৰ খবৰত গভীৰ ভাৱে দুখিত। আমি প্ৰদৰ্শন কলাৰ ক্ষেত্ৰত এটা অনন্য প্ৰতিষ্ঠান হেৰুৱাইছো। তেওঁ নিজৰ প্ৰতিভাৰে বহু প্ৰজন্মক প্ৰভাৱিত কৰিছে। তেওঁৰ আত্মাই শান্তি পাওক।"



চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা অশোক পণ্ডিতে লিখিছে: "দিল্লীত হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ কথক কিংবদন্তী গায়ক পদ্ম বিভূষণ পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজজীৰ মৃত্যুৰ বিষয়ে জানি দুখ পাইছো। এইটো এটা যুগৰ সমাপ্তি। তেওঁৰ পৰিয়াল আৰু ঘনিষ্ঠ সকলৰ প্ৰতি মোৰ আন্তৰিক সমবেদনা। ওম শান্তি!'



সুভাষ ঘায়ে পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাইছে। তেওঁ লিখিছে: 'কথক নৃত্য শিল্পীৰ পৰা মোৰ প্ৰথম শিক্ষা মোৰ মহাবিদ্যালয়ৰ যুৱ উৎসৱত আছিল যেতিয়া তেওঁ ভগৱান কৃষ্ণ আৰু ৰাধাৰ মাজত তেওঁৰ দুটা চকুৰ সৈতে কথা পাতি থকা সময়ত ৰোমান্টিক কথোপকথন প্ৰকাশ কৰিছিল। মই শিকিছিলো 'নৃত্য মানে শৰীৰ কিন্তু আত্মা চকুত আছে। এইটোৱেই তেওঁ কথাক্ষীৰ বিশ্ব গুৰু আছিল। বিৰজু ছাৰৰ আত্মা শান্তিত থাকক।

Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি