• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • অ'মিক্ৰণৰ বিপদাশংকা: শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা এনেদৰে শক্তিশালী কৰক, এইবোৰ হৈছে আয়ুৰ্বেদিক উপায় ...

অ'মিক্ৰণৰ বিপদাশংকা: শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা এনেদৰে শক্তিশালী কৰক, এইবোৰ হৈছে আয়ুৰ্বেদিক উপায় ...

কেৱল Omicron এ নহয়, দেশত কৰোনাত আক্ৰান্তৰ ঘটনাও বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া কোভিডৰ তৃতীয় ঢৌ (Corona Third Wave)ৰ ভয়। আয়ুৰ্বেদ বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি সাৱধানতা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা (Immunity) বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে আয়ুৰ্বেদিক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হয়, যিকোনো সংক্ৰমণৰ আশংকা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

কেৱল Omicron এ নহয়, দেশত কৰোনাত আক্ৰান্তৰ ঘটনাও বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া কোভিডৰ তৃতীয় ঢৌ (Corona Third Wave)ৰ ভয়। আয়ুৰ্বেদ বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি সাৱধানতা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা (Immunity) বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে আয়ুৰ্বেদিক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হয়, যিকোনো সংক্ৰমণৰ আশংকা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

কেৱল Omicron এ নহয়, দেশত কৰোনাত আক্ৰান্তৰ ঘটনাও বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া কোভিডৰ তৃতীয় ঢৌ (Corona Third Wave)ৰ ভয়। আয়ুৰ্বেদ বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি সাৱধানতা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা (Immunity) বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে আয়ুৰ্বেদিক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হয়, যিকোনো সংক্ৰমণৰ আশংকা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

  • Share this:
কেৱল Omicron এ নহয়, দেশত কৰোনাত আক্ৰান্তৰ ঘটনাও বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া কোভিডৰ তৃতীয় ঢৌ (Corona Third Wave)ৰ ভয় আছে। আয়ুৰ্বেদ বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি সাৱধানতা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা (Immunity) বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে আয়ুৰ্বেদিক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হয়, যিকোনো সংক্ৰমণৰ আশংকা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

অল ইণ্ডিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ আয়ুৰ্বেদৰ (AIIA) সঞ্চালক ডাঃ তনুজাই কয়, "আয়ুৰ্বেদৰ ব্যৱস্থাই কৰোনা বা কোনো প্ৰকাৰ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ দাবী নকৰে, কিন্তু এই পদক্ষেপবোৰে নিশ্চিতভাৱে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে যি যিকোনো সংক্ৰমণ (Infection) প্ৰভাৱিত কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, ভাৰতৰ যিসকল লোকে ভেকছিন গ্ৰহণ কৰা নাই বা কোভিড টিকাকৰণ (Corona Vaccination) নকৰা সকলো শিশুৱে সাৱধান হোৱা প্ৰয়োজন। আয়ুৰ্বেদৰ দ্বাৰা, কৰোনাৰ চিকিৎসাৰ বাবে কোভিড দৈনন্দিনী (Covid Dainandini) বনোৱা হৈছে।যদি দৈনিক সঠিকভাৱে অনুসৰণ কৰা হয়, ই যিকোনো সংক্ৰমণ পৰিহাৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

শিশুৰ বাবে আয়ুৰ্বেদিক প্ৰতিকাৰ
ডাঃ তনুজাই কৈছে যে শিশুসকলক দৈনিক চ্যৱনপ্ৰাছ দিয়া প্ৰয়োজন। এই সময়ত শীতকালত গাখীৰৰ সৈতে চ্যৱনপ্ৰাছ দিয়াটো অতি লাভজনক হ'ব। লগতে হালধি গাখীৰ দিয়ক। ইয়াক গাখীৰত উতলাই বা গাখীৰত গুৰি হালধি যোগ দি খুৱাব পাৰে। এফালে শীতকাল আনফালে কৰোনা আদিৰ দৰে সংক্ৰমণৰ ভয়, সেয়েহে শিশুৰ খাদ্য সতেজ আৰু সন্তুলিত ৰাখিব। উদাহৰণ স্বৰূপে, সতেজ ফল, পাচলি দিয়াৰ লগতে জাংক ফুড বা ফাষ্ট ফুড আদিৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব। পানীৰ পৰিমাণ ভালকৈ ৰাখিব। ফলৰ ৰস দিয়ক।

তেওঁ কয় যে যদি শিশু এটাৰ চৰ্দি, কাহ হয়, সি লগে লগে আয়ুৰ্বেদ ঔষধ যেনে চিটোপ্লাডি পাউডাৰ বা হৰিদ্ৰা খণ্ড চহদৰ সৈতে মিহলি কৰিব পাৰে। আপুনি আঙুৰ আদি দিব পাৰে। একে সময়তে, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল'ব পাৰি।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese

ইয়াৰ উপৰিও, যদি শিশুৱে পান কৰে, আপুনি গিলয়, তুলসী, মুলেথি, ডালচেনি, মুনাক্কা আদি ঔষধৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা ব্ৰিও খাব পাৰে। এই ব্যৱস্থাবোৰ বৃদ্ধ লোকসকলেও গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: