• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ভাই দুজৰ শুভ মুহূৰ্ত, তাৎপৰ্য সম্পৰ্কে জানো আহক

ভাই দুজৰ শুভ মুহূৰ্ত, তাৎপৰ্য সম্পৰ্কে জানো আহক

কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ দ্বিতীয় তাৰিখত ভাই দুজ উদযাপন কৰা হয়।

কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ দ্বিতীয় তাৰিখত ভাই দুজ উদযাপন কৰা হয়।

কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ দ্বিতীয় তাৰিখত ভাই দুজ উদযাপন কৰা হয়।

  • Share this:
এই বৰ্ষত ভাই দুজৰ তাৰিখ সম্পৰ্কে কিছু বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি হৈছে। বহু ঠাইত ভাই দুজ আজি উদযাপন কৰা হৈছে যদিও শাস্ত্ৰ অনুসৰি কাইলৈ অৰ্থাৎ ২৭ অক্টোবৰ বৃহস্পতিবাৰে ভাই দুজ উৎসৱ উদযাপন কৰাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আৰু উত্তম। হিন্দু পঞ্চাং অনুসৰি কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ দ্বিতীয় তাৰিখত ভাই দুজ উদযাপন কৰা হয়। বিশ্বাস অনুসৰি, এই মাহৰ দ্বিতীয় তিথিত যমে তেওঁৰ ভগ্নী যমুনাৰ ঘৰলৈ যায়। এনে পৰিস্থিতিত, দ্বিতীয় তিথি আজি আবেলি আৰম্ভ হ’ব সেয়েহে কাইলৈ উদয়া তিথিৰ আধাৰত ভাই দুজ উদযাপন কৰা হ’ব।

ভাই দুজ ২০২২ তাৰিখ-
কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ দ্বিতীয় তিথি আজি সন্ধিয়া ৩ বাজি ৩৫ মিনিটত আৰম্ভ হ’ব আৰু কাইলৈ দুপৰীয়া ২ বাজি ১২ মিনিটত দ্বিতীয় তিথি সমাপ্ত হ’ব। এনে পৰিস্থিতিত, উদয়া তিথিৰ আধাৰত ২৭ অক্টোবৰত ভাই দুজ উৎসৱ উদযাপন কৰাটো উচিত।

ভাই দুজত তিলক মুহূৰ্ত ২০২২-

আগন্তুক ২৭ অক্টোবৰত ভাই দুজ উপলক্ষে ভাতৃক কপালত ফুট দিয়াৰ শুভ সময় পুৱা ৭ বাজি ১৮ মিনিটৰ পৰা ২ বাজি ১২ মিনিটলৈ থাকিব। সৰ্বাৰ্থ সিদ্ধি যোগ আজিৰ দিনটোত গঠন হৈছে যি কালি দুপৰীয়া ১২ বাজি ১১ মিনিটৰ পৰা ৬ বাজি ৩০ মিনিটলৈ থাকিব। আজিৰ দিনটোত অভিজিত মুহূৰ্ত পুৱা ১১ বাজি ৪২ মিনিটৰ পৰা ১২ বাজি ২৭ মিনিটলৈ আছে।

ভাই দুজৰ তাৎপৰ্য-

ৰাখীবন্ধনৰ দৰে ভাই দুজৰ উৎসৱকো ভাই-ভনীৰ প্ৰেমৰ প্ৰতীক হিচাপে ধৰা হয়। আজিৰ দিনটোত, ভাতৃয়ে তেওঁলোকৰ ভনীয়েকৰ ঘৰলৈ যায়। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ঘৰত খায় আৰু তাৰ বিনিময়ত উপহাৰ দিয়ে। ভগ্নীসকলে তেওঁলোকৰ ভায়েকক দীঘলীয়া জীৱন আৰু সুখী জীৱনৰ শুভেচ্ছা জনায়।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি