Gold Investment: সোণ কেনেকৈ ক্ৰয় কৰিব বা সোণত কেনেকৈ বিনিয়োগ কৰি অধিক লাভ কৰিব?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 10, 2021, 8:06 PM IST
Gold Investment: সোণ কেনেকৈ ক্ৰয় কৰিব বা সোণত কেনেকৈ বিনিয়োগ কৰি অধিক লাভ কৰিব?
জৰুৰীকালীন অৱস্থাৰ বাবে সোণৰ বিনিয়োগৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব পাৰে কিয়নো ই বজাৰত দ্ৰুততাৰে তৰল হৈ পৰে (বিক্ৰী কৰি টকা লাভ কৰিব পাৰে)।

জৰুৰীকালীন অৱস্থাৰ বাবে সোণৰ বিনিয়োগৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব পাৰে কিয়নো ই বজাৰত দ্ৰুততাৰে তৰল হৈ পৰে (বিক্ৰী কৰি টকা লাভ কৰিব পাৰে)।

  • Share this:
সোণ (Gold) বিশ্বব্যাপী বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে এক সুৰক্ষিত বিকল্প হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। মানুহে সকলো ধৰণে সোণত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে (Gold Investment), যদি আপুনি সোণত বিনিয়োগ কৰাৰ কথা ভাবি আছে তেনেহ'লে  আপোনাৰ বাবে আছে এটা ভাল সুযোগ।
ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ (Corona Virus Pandemic) এই সংকটৰ সময়ত সোণ ক্ৰয় বা বিনিয়োগ কৰাৰ বাবে ৩ টা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প কি সেয়া জানো আহক।



আপুনি সোণত কিয় বিনিয়োগ কৰিব লাগে?

এজন পৰম্পৰাগত বিনিয়োগকাৰীয়ে সম্পদ শ্ৰেণীত দেখা সকলো গুণ সোণৰ আছে। সোণত কৰা বিনিয়োগে সদায় মুদ্ৰাস্ফীতিক পৰাস্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। এজনৰ জীৱনত জৰুৰীকালীন অৱস্থা যিকোনো সময়তে আহিব পাৰে। সেয়েহে, এনে জৰুৰীকালীন অৱস্থাৰ বাবে আৰ্থিকভাৱে প্ৰস্তুত হোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপুনি এই ক্ষেত্ৰত আপোনাৰ সোণৰ বিনিয়োগৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব পাৰে কিয়নো ই বজাৰত দ্ৰুততাৰে তৰল হৈ পৰে (বিক্ৰী কৰি টকা লাভ কৰিব পাৰে)।


তিনিটা উপায়ৰ বিষয়ে শিকক:


১. ভৌতিক সোণ (Physical Gold) ক্ৰয়:

ভৌতিক সোণ ক্ৰয় কৰাৰ এটা বিকল্প হ'ল আপোনাৰ ওচৰৰ সোণাৰী যাক আপুনি বিশ্বাস কৰিব পাৰে। সোণৰ গহনা কিনাৰ আগতে ইয়াৰ বিশুদ্ধতা সঠিকভাৱে পৰীক্ষা কৰক। বিশুদ্ধতা পৰীক্ষা কৰাৰ বাবে হলমাৰ্কিং হৈছে আটাইতকৈ সহজ উপায়। BIS হৈছে সোণৰ গহনাৰ বাবে এটা প্ৰমাণপত্ৰ আৰু হলমাৰ্কিং প্ৰতিষ্ঠান। যদি আপুনি সোণৰ গহনা তৈয়াৰ কৰে, ইয়াক ৬% ৰ পৰা ১৪% মাচুল লোৱা হয়। কিছুমান অলংকাৰে ইয়াৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত নিৰ্মাণৰ মাচুল লয়।


২. সোণৰ ETFত বিনিয়োগ:

আপুনি সোণৰ ইটিএফতো বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। সোণৰ ইটিএফ হৈছে এক বিনিয়োগ যাক কম আৰু দীঘলীয়া দুয়োটা সময়ৰ বাবে বিত্তীয় লক্ষ্যপ্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। সোণত বিনিয়োগ কৰা ইটিএফবোৰৰ বিপদশংকা নাই বা সংৰক্ষণৰ প্ৰয়োজন নাই।


৩. গ'ল্ড বাৰ (Gold Bar)ত বিনিয়োগ কৰা

গ'ল্ড বাৰ যদি আপুনি এটা বিখ্যাত শোধনাগাৰৰ পৰা গ'ল্ড বাৰ ক্ৰয় কৰে, ইয়াৰ বিশুদ্ধতা সৰ্বাধিক হ'ব। কিন্তু আপুনি ক্ৰয়ৰ সময়ত বাৰটোৰ পুনৰ বিত্তীয়কৰণৰ বিষয়ে জানিব লাগিব। MMTC PMP আৰু বাংগালোৰ শোধনাগাৰ হৈছে ভাৰতৰ দুটা সোণ শোধনাগাৰ।


২৪ কেৰেট সোণৰ ক্ষেত্ৰত ২৪ ৰ ২৪ টুকুৰা সম্পূৰ্ণৰূপে বিশুদ্ধ। ২৪ কেৰেট সোণ হৈছে আটাইতকৈ বিশুদ্ধ সোণ, কিয়নো ই ১০০% সোণ আৰু বিনিয়োগৰ বাবে ভাল। গ'ল্ড বাৰত বিআইএছ হলমাৰ্ক ক্ৰয় কৰাৰ আগতে পৰীক্ষা কৰক।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 10, 2021, 8:06 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি