• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Bedtime Skincare: সুস্থ আৰু উজ্জ্বল ছালৰ বাবে শোৱাৰ সময়ৰ ছালৰ যত্নৰ এই ৰুটিন মানি চলক

Bedtime Skincare: সুস্থ আৰু উজ্জ্বল ছালৰ বাবে শোৱাৰ সময়ৰ ছালৰ যত্নৰ এই ৰুটিন মানি চলক

 Bedtime Skincare: ৰাতি ছালৰ যত্ন লোৱাটো দিনৰ দৰেই গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভাল টোপনি এটা যৌৱনৰ ফোৱাৰাৰ পৰা পানীত চুমুক দিয়াৰ দৰে৷

Bedtime Skincare: ৰাতি ছালৰ যত্ন লোৱাটো দিনৰ দৰেই গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভাল টোপনি এটা যৌৱনৰ ফোৱাৰাৰ পৰা পানীত চুমুক দিয়াৰ দৰে৷

Bedtime Skincare: ৰাতি ছালৰ যত্ন লোৱাটো দিনৰ দৰেই গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভাল টোপনি এটা যৌৱনৰ ফোৱাৰাৰ পৰা পানীত চুমুক দিয়াৰ দৰে৷

  • Share this:
মূৰৰ পৰা ভৰিলৈকে গ্লো এটা লৈ পুৱা সাৰ পাব বিচাৰেনে? আমাক দিনটোৰ ভিতৰতেহে ছালৰ যত্ন (Skin Care)ৰ প্ৰয়োজন বুলি ধাৰণা কৰাটো আপোনালোকে বিশ্বাস কৰাটো বন্ধ কৰাৰ সময় আহি পৰিছে। ৰাতি ছালৰ যত্ন লোৱাটো দিনৰ দৰেই গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভাল টোপনি এটা যৌৱনৰ ফোৱাৰাৰ পৰা পানীত চুমুক দিয়াৰ দৰে৷ আপোনাৰ ছালখনে গোটেই দিনটো বিভিন্ন বাহ্যিক কাৰকৰ পৰা নিজকে ৰক্ষা কৰিবলৈ কাম কৰে যদিও ৰাতি ই ৰিকাভাৰী মোডলৈ দোল খায়। ছালৰ বাবে টোপনিৰ অসংখ্য উপকাৰিতা উপভোগ কৰিবলৈ আপুনি ৰাতিও আপোনাৰ জীৱনশৈলী (Lifestyle)ত ছালৰ যত্ন লোৱাটো আৰম্ভ কৰিব লাগে। বিশ্বাস কৰক, দীঘলীয়া দিন এটাৰ পিছত ছালখনক লালন-পালন কৰাতকৈ শিথিলতা আৰু একোৱেই নাই। লগতে, আমাৰ ছালৰ কোষবোৰ ৰাতি পুনৰ ভৰ্তি হোৱাৰ বাবে আপোনাৰ ছালখন সুস্থ কৰাত মনোনিৱেশ কৰাৰ বাবে এইটোৱেই উত্তম সময়।

প্ৰতি নিশা তলত উল্লেখ কৰা চাৰিটা পদক্ষেপ অনুসৰণ কৰক আৰু যাদু চাওক।

পৰিষ্কাৰ কৰক (Cleanse):

মেকআপ কৰিলেও বা নকৰিলেও কোনো কথা নাই। ৰাতি মুখখন পৰিষ্কাৰ কৰাটো অত্যন্ত প্ৰয়োজনীয় কাৰণ ইয়াৰ ফলত মলি, প্ৰদূষণ, মৃত ছালৰ কোষ গঠন আৰু অতিৰিক্ত তেল নাইকিয়া হয়। আৰু যদি আপুনি মেকআপ কৰে তেন্তে সেইটো আঁতৰাই নিদিয়াকৈ শুই থকাৰ দৰে পাপ নকৰাটোৱেই উত্তম।

ট্ৰীট (Treat):

ক্লিনজিঙৰ পিছত ছেৰাম লগাই দিব লাগে। ছেৰামত ছালৰ নিৰ্দিষ্ট সমস্যাৰ সমাধানৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ নিৰ্দিষ্ট ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু ছেৰাম বাছি লওঁতে অতি সাৱধান হ’ব লাগে। আপোনাৰ ছালৰ লগত খাপ খোৱাটো নিশ্চিতভাৱে কিনি লওক কাৰণ অন্য প্ৰকাৰৰ লগালে বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

হাইড্ৰেট (Hydrate):

তাৰ পিছত ছালখন হাইড্ৰেট কৰিবলৈ টোনাৰ প্ৰয়োগ কৰক। টোনাৰ হৈছে ছেৰামৰ সৈতে মিল থকা এটা দ্ৰৱণ আৰু ইয়াক অন্যান্য উপাদানৰ সৈতে তৈয়াৰ কৰা হয় যিয়ে আমাৰ ছালখনক অধিক হাইড্ৰেট কৰাত সহায় কৰে। ইয়াত হিউমেক্টেণ্ট বা এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে, যিয়ে আমাৰ ছাললৈ পানী টানি আনে।

মইশ্বৰাইজ (Moisturise):

শেষত মইশ্বৰাইজ কৰক। মইশ্বৰাইজাৰে আপোনাৰ ছালখনক পুষ্টিকৰ কৰি ৰাখে। তদুপৰি, আপুনি আপোনাৰ ছালত লগোৱা সকলো উপাদান (ওপৰত উল্লেখ কৰা পদক্ষেপসমূহ) ছীল কৰাত সহায় কৰে।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি