• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Saraswati Puja 2023: সৰস্বতী পূজা কেতিয়া, উপাসনাৰ শুভ সময় আৰু দেৱী সৰস্বতীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত গুৰুত্ব জানক

Saraswati Puja 2023: সৰস্বতী পূজা কেতিয়া, উপাসনাৰ শুভ সময় আৰু দেৱী সৰস্বতীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত গুৰুত্ব জানক

এই বৰ্ষত বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা চাৰিটা শুভ যোগ আছে, যিয়ে এই দিনটোক আৰু অধিক বিশেষ কৰি তুলিছে।

এই বৰ্ষত বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা চাৰিটা শুভ যোগ আছে, যিয়ে এই দিনটোক আৰু অধিক বিশেষ কৰি তুলিছে।

এই বৰ্ষত বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা চাৰিটা শুভ যোগ আছে, যিয়ে এই দিনটোক আৰু অধিক বিশেষ কৰি তুলিছে।

  • Share this:
প্ৰতি বছৰে মাঘ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ পঞ্চম দিনা বসন্ত পঞ্চমী উৎসৱ পালন কৰা হয়। জ্ঞান, কলা আৰু বিদ্যাৰ দেৱী সৰস্বতীক বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা পূজা কৰা হয়। বসন্ত পঞ্চমীক সৰস্বতী পূজা বুলিও কোৱা হয়। এই বৰ্ষত বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা চাৰিটা শুভ যোগ আছে, যিয়ে এই দিনটোক আৰু অধিক বিশেষ কৰি তুলিছে।

বসন্ত পঞ্চমী ২০২৩ তিথি

হিন্দু বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি, বসন্ত পঞ্চমী তিথি ২৫ জানুৱাৰী, বুধবাৰে দুপৰীয়া ১২ বাজি ৩৪ মিনিটত আৰম্ভ হ’ব। এই তিথি বৃহস্পতিবাৰে অৰ্থাৎ ২৬ জানুৱাৰীৰ পুৱা ১০ বাজি ২৮ মিনিটত সমাপ্ত হ’ব। উদয়াতিথিৰ বিশ্বাস অনুসৰি, এই বৰ্ষত বসন্ত পঞ্চমী বা সৰস্বতী পূজা ২৬ জানুৱাৰীত আছে।

সৰস্বতী পূজাৰ মুহূৰ্ত ২০২৩

আগন্তুক ২৬ জানুৱাৰীত বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা সৰস্বতী পূজাৰ শুভ মুহূর্ত পুৱা ৭ বাজি ১২ মিনিটৰ পৰা ১২ বাজি ৩৪ মিনিটলৈ থাকিব। এই দিনটোত সৰস্বতী পূজাৰ বাবে ৫ ঘণ্টাতকৈ অধিক সময় প্ৰাপ্ত হৈছে।

বসন্ত পঞ্চমীত ৪ টা শুভ যোগ আছে

বসন্ত পঞ্চমী বা সৰস্বতী পূজাৰ দিনা চাৰিটা শুভ যোগ গঠন হৈছে। এই দিনটোত শিৱ যোগ ৰাতিপুৱাৰ পৰা সন্ধিয়া ৩ বাজি ২৯ মিনিটলৈ থাকিব। তাৰ পিছতেই সিদ্ধ যোগ আৰম্ভ হ’ব, যি গোটেই দিনটো চলিব।

শিৱ আৰু সিদ্ধ যোগৰ উপৰিও সৰ্বৰ্থ সিদ্ধি যোগ আৰু ৰবি যোগো নিৰ্মাণ হৈছে। সৰ্বৰ্থ সিদ্ধি যোগ সন্ধিয়া ৬ বাজি ৫৭ মিনিটত আৰম্ভ হ’ব, যি পিছদিনা পুৱা ৭ বাজি ১২ মিনিটলৈ থাকিব। একেদৰে, ৰবি যোগো সন্ধিয়া ৬ বাজি ৫৭ মিনিটৰ পৰা পিছদিনা পুৱা ৭ বাজি ১২ মিনিটলৈ থাকিব।

বসন্ত পঞ্চমীৰ তাৎপৰ্য

পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি, বসন্ত পঞ্চমী উপলক্ষে দেৱী সৰস্বতীৰ অৱতৰণ হৈছিল, তেতিয়া সমগ্ৰ বিশ্বই বাণী আৰু জ্ঞান লাভ কৰিছিল। বসন্ত পঞ্চমী হৈছে দেৱী সৰস্বতীৰ জন্ম জয়ন্তী। সৰস্বতী দেৱীক এই দিনটোত শিক্ষানুষ্ঠানসমূহত উপাসনা কৰা হয়। এই পূজাত সৰস্বতী দেৱীৰ জ্ঞান আৰু কলাৰ আশীৰ্বাদ বিচৰা হয়।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি