• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Basant Panchami 2023: বসন্ত পঞ্চমী এটাত নহয় ৪টা শুভ যোগত উদযাপন কৰা হ'ব, জানক সৰস্বতী পূজাৰ শুভ মুহূৰ্ত

Basant Panchami 2023: বসন্ত পঞ্চমী এটাত নহয় ৪টা শুভ যোগত উদযাপন কৰা হ'ব, জানক সৰস্বতী পূজাৰ শুভ মুহূৰ্ত

এইবাৰ ২৬ জানুৱাৰীত বসন্ত পঞ্চমী চাৰিটা শুভ যোগত উদযাপন কৰা হ’ব।

এইবাৰ ২৬ জানুৱাৰীত বসন্ত পঞ্চমী চাৰিটা শুভ যোগত উদযাপন কৰা হ’ব।

Basant Panchami 2023: এইবাৰ ২৬ জানুৱাৰীত বসন্ত পঞ্চমী চাৰিটা শুভ যোগত উদযাপন কৰা হ’ব। এই দিনটোত পূজা কৰিলে দেৱী সৰস্বতী সোনকালে সন্তুষ্ট হয় আৰু আশীৰ্বাদ দিয়ে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

  • Share this:

Basant Panchami Saraswati Puja 2023: পঞ্চাঙৰ মতে প্ৰতি বছৰে মাঘ মাহৰ শুক্ল পঞ্চমী তিথিত বসন্ত পঞ্চমী বা সৰস্বতী পূজা উদযাপন কৰা হয়। এইবাৰ বসন্ত পঞ্চমী ২৬ জানুৱাৰীত পৰিছে। আচলতে, মাঘ মাহৰ শুক্লা পঞ্চমী তিথি ২৫ জানুৱাৰীৰ সন্ধিয়াৰ পৰাই আৰম্ভ হ'ব, কিন্তু উদয়তিথিৰ মতে ২৬ জানুৱাৰীত বসন্ত পঞ্চমী পালন কৰা হ'ব। ধৰ্মীয় দৃষ্টিকোণৰ পৰা এই উৎসৱে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে বিশেষ গুৰুত্ব লাভ কৰে।


বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনৰে পৰা বসন্ত ঋতুৰ আগমনো ঘটে। বিশ্বাস কৰা হয় যে আজিৰ দিনটোতে মাতৃ সৰস্বতীৰো জন্ম হৈছিল। বিশেষকৈ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, শিল্প, সংগীত আদিৰ লগত জড়িত লোকৰ বাবে বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনটো অতি বিশেষ। বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনটোত হালধীয়া ৰঙৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। এই দিনটো শিক্ষা আৰম্ভ বা যিকোনো শুভ কাম আৰম্ভ কৰাৰ বাবে অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।


বসন্ত পঞ্চমী উদযাপন কৰা হ'ব ৪টা শুভ যোগত (Basant Panchami 2023 Shubh Yoga)


জ্যোতিষৰ তথ্য অনুসৰি এইবাৰ বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা এটা নহয় চাৰিটা বিশেষ যোগৰ সৃষ্টি হৈছে। এই দিনটোত শিৱযোগ, সিদ্ধ যোগ, সৰ্বাৰ্থ সিদ্ধি যোগ আৰু ৰবি যোগৰ সংমিশ্ৰণ ঘটিবলৈ গৈ আছে।


শিৱযোগঃ বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা অৰ্থাৎ ২৬ জানুৱাৰীত পুৱা ০৩:১০ বজাৰ পৰা বিয়লি ০৩:২৯ বজালৈ শিৱযোগ থাকিব।


সিদ্ধ যোগঃ শিৱযোগ শেষ হোৱাৰ লগে লগে সিদ্ধ যোগ আৰম্ভ হ’ব, যিটো গোটেই ৰাতি চলিব। এই যোগক অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।


সৰ্বাৰ্থ সিদ্ধি যোগঃ বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা সন্ধিয়া ০৬:৫৭ বজাৰ পৰা পিছদিনা ০৭:১২ বজালৈ সৰ্বাৰ্থ সিদ্ধি যোগ থাকিব। ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি এই যোগত কৰা সকলো কাম সফল, সমৃদ্ধিশালী আৰু প্ৰমাণিত।


ৰবি যোগঃ আজিৰ দিনটোত সন্ধিয়া ০৬:৫৭ বজাৰ পৰা পিছদিনা ৰাতিপুৱা ০৭:১২ বজালৈ ৰবি যোগ হ’ব। সূৰ্য্য ঈশ্বৰৰ কৃপাত এই যোগত কৰা সকলো কাম অশুভৰ পৰা আঁতৰি মংগল লাভ কৰা হয়।


বসন্ত পঞ্চমী ২০২৩ (Basant Panchami 2023 Shubh Muhurat)ৰ শুভ সময়


মাঘ শুক্ল পঞ্চমী আৰম্ভ: ২৫ জানুৱাৰী, ২০২৩, নিশা ১২:৩৪ বজাৰ পৰা
মাঘ শুক্ল পঞ্চমীৰ অন্ত - ২৬ জানুৱাৰী, ২০২৩, পুৱা ১০:২৮ বজালৈ
উদয়তিথিৰ মতে, বসন্ত পঞ্চমী ২০২৩ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত পালিব
পূজাৰ শুভ সময় - ২৬ জানুৱাৰী ২০২৩, পুৱা ০৭:১২ বজাৰ পৰা নিশা ১২:৩৪ বজালৈ


বসন্ত পঞ্চমীৰ ধৰ্মীয় গুৰুত্ব (Basant Panchami 2023 Importance)


বসন্ত পঞ্চমী উৎসৱৰ সন্দৰ্ভত এটা বিশ্বাস আছে যে সৃষ্টি প্ৰাৰম্ভিক অৱস্থাত নিস্তব্ধ, শান্ত আৰু নিস্তেজ আছিল। চাৰিওফালে মৌনতা দেখি ভগৱান ব্ৰহ্মাও তেওঁৰ দ্বাৰা কৰা সৃষ্টিত সন্তুষ্ট নহ’ল। তাৰ পিছত তেওঁ নিজৰ কমণ্ডলৰ পৰা পানী ছটিয়াই দিয়াত মাতৃ সৰস্বতী এক আচৰিত শক্তিৰ ৰূপত আবিৰ্ভাৱ হ’ল। মা সৰস্বতীয়ে বীণাত সুৰীয়া সুৰ বজাইছিল, যিয়ে বিশ্ববাসীক শব্দ আৰু বাক্য প্ৰদান কৰিছিল। সেইবাবেই বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা মাতৃ সৰস্বতীক পূজা কৰাৰ নিয়ম আছে। এই দিনটোত পূজা কৰিলে মাতৃ সৰস্বতী সোনকালে সন্তুষ্ট হয় আৰু জ্ঞানৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি