• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Saraswati Puja: আপুনি জানেনে কোনে প্ৰথমে সৰস্বতী পূজা কৰিছিল ? ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কি বৰদান দিছিল ?

Saraswati Puja: আপুনি জানেনে কোনে প্ৰথমে সৰস্বতী পূজা কৰিছিল ? ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কি বৰদান দিছিল ?

Saraswati Puja, 2022

Saraswati Puja, 2022

কোৱা হয় যে ভগৱান কৃষ্ণ আৰু ব্ৰহ্মাই প্ৰথমে সৰস্বতীৰ উপাসনা কৰিছিল। মা সৰস্বতীক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ ভগৱান কৃষ্ণই তেওঁক এটা আশীৰ্বাদ দিছিল যে যিজনে মাঘ মাহৰ শুক্লা পক্ষৰ পঞ্চমীত সৰস্বতী পূজা কৰে তেওঁ জ্ঞান প্ৰাপ্ত কৰাত সফলতা লাভ কৰিব।

  • Share this:
আজি বসন্ত পঞ্চমী। এই উপলক্ষে সৰস্বতী পূজা কৰা হয়। বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা মা সৰস্বতীৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁ এই সমগ্ৰ সৃষ্টিক ভাষণ, জ্ঞান আৰু সংগীত প্ৰদান কৰিছে। হিন্দুসকলে কেলেণ্ডাৰৰ মাঘ মাহৰ শুক্লা পক্ষৰ পঞ্চমী তিথিত বসন্ত পঞ্চমী উৎসৱ উদযাপন কৰে। এই তাৰিখত, মাতৃ সৰস্বতীৰ বিষয়ে প্ৰকাশ পাইছিল, সেয়েহে আজিৰ দিনটোত, আমি বাগেশ্বৰী জয়ন্তী উদযাপন কৰোঁ। মা সৰস্বতীৰ আন এটা নাম বাগেশ্বৰী, বাগদেৱী বুলিও কয়। এতিয়া আপুনি জানেনে বসন্ত পঞ্চমীত সৰস্বতী পূজা কিয় কৰে, আপুনি জানেনে কোনে প্ৰথমে মা সৰস্বতীৰ পূজা কৰিছিল? ইয়াৰ বিষয়ে জানো আহক।

কৃষ্ণই প্ৰথম সৰস্বতী পূজা কৰিছিল
কিংবদন্তী অনুসৰি, মা সৰস্বতী ব্ৰহ্মাৰ আহ্বানত উপস্থিত হৈছিল। যেতিয়া তেওঁ ভগৱান কৃষ্ণক দেখিছিল, তেওঁ তেওঁৰ ৰূপদেখি আকৰ্ষিত হৈছিল। তেওঁৰ মনত, ভগৱান কৃষ্ণক স্বামীৰ ৰূপত পোৱাৰ ইচ্ছা আছিল। ভগৱান কৃষ্ণ এজন অন্তৰ্যামী। তেওঁ মা সৰস্বতীৰ মনটো জানিছিল।

তাৰ পিছত তেওঁ মা সৰস্বতীক কৈছিল যে তেওঁ ৰাধাৰ প্ৰতি সমৰ্পিত। ৰাধাৰ নাম কৃষ্ণৰ সৈতে জড়িত। কোৱা হয় যে ৰাধা মা লক্ষ্মীৰ একমাত্ৰ অৱতাৰ আছিল। এনে পৰিস্থিতিত, মাতৃ লক্ষ্মী আৰু ভগৱান বিষ্ণু ইজনে সিজনৰ পৰিপূৰক, তেন্তে মাতৃ সৰস্বতীৰ স্বামীৰ ৰূপত ভগৱান কৃষ্ণক পোৱাৰ আকাংক্ষা কেনেকৈ পূৰণ হ'ব পাৰে?

কোৱা হয় যে ভগৱান কৃষ্ণ আৰু ব্ৰহ্মাই প্ৰথমে সৰস্বতীৰ উপাসনা কৰিছিল। মা সৰস্বতীক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ ভগৱান কৃষ্ণই তেওঁক এটা আশীৰ্বাদ দিছিল যে যিজনে মাঘ মাহৰ শুক্লা পক্ষৰ পঞ্চমীত সৰস্বতী পূজা কৰে তেওঁ জ্ঞান প্ৰাপ্ত কৰাত সফলতা লাভ কৰিব।

ভগৱান কৃষ্ণৰ আশীৰ্বাদৰ বাবে, বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা মা সৰস্বতীক পূজা কৰা হয়। যদিও মা শাৰদাৰ এই তাৰিখটো জন্মদিন, ইয়াৰ বাবে, তেওঁক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ উপাসনা কৰা হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: