Bank Holiday : এপ্ৰিল মাহত কোনকেইদিন বন্ধ থাকিব বেংক, জানি লওক মাহটোৰ বেংক বন্ধৰ তালিকা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 6, 2021, 12:08 PM IST
Bank Holiday : এপ্ৰিল মাহত কোনকেইদিন বন্ধ থাকিব বেংক, জানি লওক মাহটোৰ বেংক বন্ধৰ তালিকা
বেংকিং খণ্ডৰ বন্ধ কোনো নিৰ্দিষ্ট ৰাজ্যত পালন কৰা উৎসৱৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে আৰু ই বিভিন্ন ৰাজ্যৰ ক্ষেত্ৰত পৃথক হ'ব পাৰে।

বেংকিং খণ্ডৰ বন্ধ কোনো নিৰ্দিষ্ট ৰাজ্যত পালন কৰা উৎসৱৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে আৰু ই বিভিন্ন ৰাজ্যৰ ক্ষেত্ৰত পৃথক হ'ব পাৰে।

  • Share this:
ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক (RBI)ৰ বন্ধৰ কেলেণ্ডাৰ অনুসৰি দেশৰ সকলো ব্যক্তিগত আৰু ৰাজহুৱা বেংক ৬ এপ্ৰিল অৰ্থাৎ আজি খোলা থাকিব। বন্ধৰ দিনসমূহ তিনিটা পৰ্যায়ত বিবেচনা কৰা হৈছে - নিগোচিয়েবল ইনষ্ট্ৰুমেণ্ট আইন(Negotiable Instruments Act)ৰ অধীনত বন্ধ, নিগোচিয়েবল ইনষ্ট্ৰুমেণ্ট আইন আৰু ৰিয়েল টাইম গ্ৰছ ছেটেলমেণ্ট হলিডে(Negotiable Instruments Act and Real Time Gross Settlement Holiday ) আৰু বেংকৰ একাউণ্ট বন্ধ কৰা।

লগতে মন কৰিব লাগিব যে বেংকিং খণ্ডৰ বন্ধ কোনো নিৰ্দিষ্ট ৰাজ্যত পালন কৰা উৎসৱৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে আৰু ই বিভিন্ন ৰাজ্যৰ ক্ষেত্ৰত পৃথক হ'ব পাৰে। সকলোবোৰ কাৰক বিবেচনা কৰি “এপ্ৰিল ২০২১”ৰ বাবে বেংক বন্ধৰ তালিকাখন এনেধৰণৰ -

৬ এপ্ৰিল : তামিলনাডু বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে ৰাজ্যিক বিশেষ বন্ধ।

১০ এপ্ৰিল : বেংক বন্ধ থাকিব কিয়নো এইটো মাহৰ দ্বিতীয়টো শনিবাৰ।

১৩ এপ্ৰিল : গুড়ি পাডৱা, তেলেগু নৱবৰ্ষ দিৱস, উগাদি উৎসৱ, চাজিবু নংমাপানবা (চেইৰাওবা), প্ৰথম নৱৰাত্ৰা, বৈশাখী।

১৪ এপ্ৰিল : ড° বাবাচাহেব আম্বেদকাৰ জয়ন্তী/তামিল নৱবৰ্ষৰ দিন/বিষু/বিজু উৎসৱ/চেইৰাওবা (মণিপুৰ) / ব’হাগ বিহু (অসম, অৰুণাচল প্ৰদেশ)।

১৫ এপ্ৰিল : হিমাচল দিৱস/বাঙালী নৱবৰ্ষৰ দিন/ব’হাগ বিহু/চাৰহুল।

২১ এপ্ৰিল : শ্ৰী ৰাম নৱমী (চৈতে দশেইন)/গৰিয়া পূজা। পশ্চিম বংগ, অসম, গোৱা, জম্মু আৰু কাশ্মীৰ, ঝাৰখণ্ড, কৰ্ণাটক, কেৰালা, লক্ষদ্বীপ, মণিপুৰ, মেঘালয়, নাগালেণ্ড, অৰুণাচল প্ৰদেশ, মিজোৰাম, পুডুচেৰী, তামিলনাডুক বাদ দি এই দিনটো ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধৰ দিন হ'ব।

২৪ এপ্ৰিল: মাহৰ চতুৰ্থ শনিবাৰ উপলক্ষে বন্ধ থাকিব বেংকসমূহ।

২৫ এপ্ৰিলঃ মহৰ্ষি পশুৰাম জয়ন্তী। এইটো হিমাচল প্ৰদেশ, গুজৰাট, হাৰিয়ানা, ৰাজস্থানত পালন কৰা এক ৰাজ্যিক বন্ধ।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 6, 2021, 12:05 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি