Bank Privatisation : ব্যক্তিগতকৰণৰ বাবে সাজু দেশৰ তিনিটাকৈ বেংক ! নীতি আয়োগৰ পৰামৰ্শৰ ভিত্তিত ব্যক্তিগতকৰণৰ দিশে কোনকেইটা বেংক ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 7, 2021, 5:32 PM IST
Bank Privatisation : ব্যক্তিগতকৰণৰ বাবে সাজু দেশৰ তিনিটাকৈ বেংক ! নীতি আয়োগৰ পৰামৰ্শৰ ভিত্তিত ব্যক্তিগতকৰণৰ দিশে কোনকেইটা বেংক ?
Bank Privatisation : টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নীতি আয়োগে দুটা বেংকৰ নাম পৰামৰ্শ হিচাপে দিছে, কিন্তু এতিয়া খবৰ আহিছে যে চৰকাৰে বেংক অফ ইণ্ডিয়াত থকা অংশও বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

Bank Privatisation : টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নীতি আয়োগে দুটা বেংকৰ নাম পৰামৰ্শ হিচাপে দিছে, কিন্তু এতিয়া খবৰ আহিছে যে চৰকাৰে বেংক অফ ইণ্ডিয়াত থকা অংশও বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

  • Share this:
ব্যক্তিগতকৰণৰ (Privatisation) দিশে দেশৰ তিনিটাকৈ বেংক। একত্ৰিকৰণৰ অধীনলৈ নহা বহুকেইটা বেংকেই এতিয়া ব্যক্তিগতকৰণৰ দিশে যোৱাৰ সম্ভৱনা প্ৰকট হৈ উঠিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ফেব্ৰুৱাৰীত উত্থাপন কৰা বাজেটত দুটা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকৰ ব্যক্তিগতকৰণৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল। বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে কৰা এক ঘোষণা অনুসৰি, চৰকাৰে চেণ্ট্ৰেল বেংক অফ ইণ্ডিয়া (Central Bank of India) আৰু ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেংক (Indian Overseas Bank)ত থকা অংশ বিক্ৰীৰ পৰিকল্পনা কৰি আছিল, কিন্তু খবৰ আহিছে যে চৰকাৰে বেংক অফ ইণ্ডিয়াত (Bank Of India) থকা অংশও বিক্ৰী কৰিব পাৰে। অৰ্থাৎ, বেংক অফ ইণ্ডিয়াও ব্যক্তিগতখণ্ডৰ হাতলৈ যাব পাৰে।

ইংৰাজী বাতৰি কাকত টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নীতি আয়োগে দুটা বেংকৰ নাম পৰামৰ্শ হিচাপে দিছে, কিন্তু এতিয়া খবৰ আহিছে যে চৰকাৰে বেংক অফ ইণ্ডিয়াত থকা অংশও বিক্ৰী কৰিব পাৰে। বেংক অফ ইণ্ডিয়াৰ নামও ব্যক্তিগতকৰণৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত হৈছে।

বেংকৰ শ্বেয়াৰৰ মূল্য কিমান

শ্বেয়াৰ বজাৰত এই বেংকবোৰৰ শ্বেয়াৰৰ মূল্য এনেধৰণৰ - চেণ্ট্ৰেল বেংক আৰু ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেংকৰ বজাৰ মূল্য হৈছে ৪৪,০০০ কোটি টকা আৰু ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেংকৰ মাৰ্কেট কেপ ৩১,৬৪১ কোটি টকা।

বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ সূত্ৰ অনুসৰি, নীতি আয়োগৰ প্ৰস্তাৱটো বৰ্তমান পুনঃবিনিয়োগ (DIPAM) আৰু বিত্তীয় সেৱা বিভাগত (Bankibg Division) বিবেচনা কৰা হৈছে। নীতি আয়োগে ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকসমূহৰ নাম নিৰ্বিনিয়োজন সম্পৰ্কীয় সচিবসকলৰ মূল সমিতিক হস্তান্তৰ কৰিছে যিবোৰ নিৰ্বিনিয়োজন প্ৰক্ৰিয়াৰ অধীনত চলিত বিত্তীয় বৰ্ষত ব্যক্তিগতকৰণ কৰিব লাগিব। নীতি আয়োগক ব্যক্তিগতকৰণৰ বাবে দুটা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক আৰু এটা বীমা কোম্পানীৰ নাম বাচনি কৰাৰ দায়িত্ব অৰ্পণ কৰা হৈছে। ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাজেটত ব্যক্তিগতকৰণৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে।

এতিয়াও চলি আছে বিচাৰ

বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ সূত্ৰ অনুসৰি, নীতি আয়োগৰ প্ৰস্তাৱটো পুনঃবিনিয়োগ (DIPAM) আৰু বিত্তীয় সেৱা বিভাগত বিবেচনা কৰা হৈছে কিন্তু শীঘ্ৰেই সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব। নীতি আয়োগৰ পৰামৰ্শৰ পিছত, কেবিনেট সচিবৰ নেতৃত্বত নিৰ্বিনিয়োজনৰ ওপৰত গঠন কৰা সচিবসকলৰ মূল গোটে ইয়াক বিবেচনা কৰিব। এই উচ্চ-পৰ্যায়ৰ গোটটোৰ আন সদস্যসকল হৈছে সচিব, ৰাজহ সচিব, ব্যয় সচিব, কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা সচিব, আইন সচিব, ৰাজহুৱা উদ্যোগ বিভাগৰ সচিব, বিনিয়োগ আৰু ৰাজহুৱা সম্পত্তি ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ সচিব আৰু প্ৰশাসনিক বিভাগৰ সচিব।

কিমান সময় লাগিব?

সূত্ৰ অনুসৰি DIPAMএ বিত্তীয় সেৱা বিভাগৰ সৈতে প্ৰস্তাৱটো বিবেচনা কৰিব আৰু ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকসমূহৰ ব্যক্তিগতকৰণৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় আইনী পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিব। এই মুহূৰ্তত বেংকসমূহৰ ব্যক্তিগতকৰণত কিমান সময় লাগিব সেয়া নিয়ামক পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। একে সময়তে, আৰবিআইৰ (RBI) সৈতে আলোচনা কৰা হ'ব তাৰ পিছতহে কিছু সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব।

কোনবোৰ বেংক ব্যক্তিগতকৰণ কৰা হ'ব পাৰে

উল্লেখ্য যে, নীতি আয়োগে বৰ্তমান ৬ টা বেংকৰ ওপৰত চকু ৰাখিছে যিবোৰ একত্ৰিকৰণত চামিল হোৱা নাছিল। তালিকাখনত বেংক অফ ইণ্ডিয়া, অভাৰচিজ বেংক, চেণ্ট্ৰেল বেংক, বেংক অফ মহাৰাষ্ট্ৰ, পঞ্জাৱ আৰু সিন্ধ বেংক আৰু ইউকো বেংক অন্তৰ্ভুক্ত আছে।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 7, 2021, 5:32 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি