• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Bank Privatisation: Divestment গুৰুত্ব আৰোপ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ, আকৌ দুটা বেংকৰ অংশ বিক্ৰী হ'ব ! ইয়াৰ ফলত গ্ৰাহকসকলৰ ওপৰত কি প্ৰভাৱ পৰিব ?

Bank Privatisation: Divestment গুৰুত্ব আৰোপ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ, আকৌ দুটা বেংকৰ অংশ বিক্ৰী হ'ব ! ইয়াৰ ফলত গ্ৰাহকসকলৰ ওপৰত কি প্ৰভাৱ পৰিব ?

Bank Privatisation: চেণ্ট্ৰেল বেংক অফ ইণ্ডিয়া আৰু ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেঙ্কৰ এতিয়া বিভাজন হ'ব। প্ৰথম পৰ্যায়ত, দুয়োটা বেংকে তেওঁলোকৰ অংশৰ ৫১ শতাংশ বিক্ৰী কৰিব।

Bank Privatisation: চেণ্ট্ৰেল বেংক অফ ইণ্ডিয়া আৰু ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেঙ্কৰ এতিয়া বিভাজন হ'ব। প্ৰথম পৰ্যায়ত, দুয়োটা বেংকে তেওঁলোকৰ অংশৰ ৫১ শতাংশ বিক্ৰী কৰিব।

Bank Privatisation: চেণ্ট্ৰেল বেংক অফ ইণ্ডিয়া আৰু ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেঙ্কৰ এতিয়া বিভাজন হ'ব। প্ৰথম পৰ্যায়ত, দুয়োটা বেংকে তেওঁলোকৰ অংশৰ ৫১ শতাংশ বিক্ৰী কৰিব।

  • Share this:
এতিয়া আৰু দুটা বেংকক বিভাজন তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। চিএনবিচি ভইচৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, চেণ্ট্ৰেল বেংক অফ ইণ্ডিয়া আৰু ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেঙ্কৰ এতিয়া বিভাজন হ'ব। প্ৰথম পৰ্যায়ত, দুয়োটা বেংকে তেওঁলোকৰ অংশৰ ৫১ শতাংশ বিক্ৰী কৰিব। চৰকাৰে ২০২২ চনৰ বাবে ১.৭৫ লাখ কোটি টকাৰ divestmentৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মনছুন অধিৱেশনৰ সময়ত এই দুটা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকৰ বেচৰকাৰীকৰণৰ বাবে বেংকিং নিয়ন্ত্ৰণ আইন আৰু বেংকিং আইন আইনত সংশোধনী আনিব পাৰে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে divestmentৰ বাবে বেঙ্কিং নিয়ন্ত্ৰণ আইন আৰু আন কিছুমান বেঙ্কিং আইনো সংশোধন কৰিব।

চৰকাৰী থিংক-টেংকে শেহতীয়াকৈ divestment ৰ ওপৰত সচিবৰ মূল গোটত এক প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছে, য'ত দুয়োটা বেংকৰ নাম উল্লেখ কৰা হৈছে, যাক এই বিত্তীয় বৰ্ষত ব্যক্তিগতকৰণ কৰা হ'ব। কোৰ গ্ৰুপ পেনেলৰ আন সদস্যসকল হৈছে অৰ্থনৈতিক পৰিক্ৰমা সচিব, ৰাজহ সচিব, ব্যয় সচিব, কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা সচিব, ৰাজহুৱা উদ্যোগ সচিব, বিনিয়োগ আৰু ৰাজহুৱা সম্পত্তি ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ সচিব আৰু প্ৰশাসনিক বিভাগৰ সচিব। কেবিনেট সচিবৰ নেতৃত্বত সচিবসকলৰ মুখ্য গোটে নামবোৰ অনুমোদন কৰাৰ পিছত, প্ৰতিবেদনখন ইয়াৰ অনুমোদনৰ বাবে বৈকল্পিক প্ৰণালীলৈ (এএম) যাব। তেওঁ অৱশেষত চূড়ান্ত অনুমোদনৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নেতৃত্বত কেবিনেটলৈ যাব। এনেদৰে বেংকৰ divestment চূড়ান্ত কৰা হ'ব।

বেংকৰ ব্যক্তিগতকৰণৰ বিষয়ে গ্ৰাহকসকলক আতংকিত হোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই কিয়নো বেচৰকাৰীকৰণ হ'বলগীয়া বেংকসমূহৰ একাউণ্ট ধাৰকসকলে ক্ষতিগ্ৰস্ত নহ'ব। গ্ৰাহকসকলে আগৰ দৰেই বেংকিং সেৱা লাভ কৰি থাকিব। দৰাচলতে, এই মুহূৰ্তত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে divestmentৰ প্ৰতি অধিক মনোযোগ দিছে। ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকবোৰত অংশ বিক্ৰী কৰি, চৰকাৰে ৰাজহ বৃদ্ধি কৰিব বিচাৰে আৰু সেই ধন চৰকাৰী আঁচনিত ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰে। চৰকাৰে ২০২১-২২ বৰ্ষত divestmentৰ পৰা ১.৭৫ লাখ কোটি টকা সংগ্ৰহৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: