உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Bank Account: আপোনাৰ এটাতকৈ অধিক বেংক একাউণ্ট আছে নেকি ? জানক কি কি অসুবিধা হ'ব ?

    Bank Account: আপোনাৰ এটাতকৈ অধিক বেংক একাউণ্ট আছে নেকি ? জানক কি কি অসুবিধা হ'ব ?

    যদি আপুনি একাধিক বেঙ্কত আপোনাৰ একাউণ্ট (More then 1 Bank Accounts) খুলিছে, এই বাতৰিটো আপোনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য। আজি আমি আপোনাক কৈছোঁ যে যদি আপোনাৰ এটাতকৈ অধিক বেঙ্ক একাউণ্ট আছে তেন্তে আপুনি কি সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে।

    যদি আপুনি একাধিক বেঙ্কত আপোনাৰ একাউণ্ট (More then 1 Bank Accounts) খুলিছে, এই বাতৰিটো আপোনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য। আজি আমি আপোনাক কৈছোঁ যে যদি আপোনাৰ এটাতকৈ অধিক বেঙ্ক একাউণ্ট আছে তেন্তে আপুনি কি সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে।

    যদি আপুনি একাধিক বেঙ্কত আপোনাৰ একাউণ্ট (More then 1 Bank Accounts) খুলিছে, এই বাতৰিটো আপোনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য। আজি আমি আপোনাক কৈছোঁ যে যদি আপোনাৰ এটাতকৈ অধিক বেঙ্ক একাউণ্ট আছে তেন্তে আপুনি কি সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    যদি আপুনি একাধিক বেঙ্কত আপোনাৰ একাউণ্ট (More then 1 Bank Accounts) খুলিছে, এই বাতৰিটো আপোনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য। আজি আমি আপোনাক কৈছোঁ যে যদি আপোনাৰ এটাতকৈ অধিক বেঙ্ক একাউণ্ট আছে তেন্তে আপুনি কি সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে। একাধিক বেঙ্ক একাউণ্ট থাকিলে আপোনাৰ বিত্তীয় প্ৰৱঞ্চনা (Fraud)ৰ চিকাৰ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়। দৰাচলতে, একাউণ্ট যিমানে বেছি হয় বিপদাশংকা (Risk) সিমানে বেছি হয় । একে সময়তে, আপোনাৰ ধনো বিভিন্ন একাউণ্টত নিম্নতম বেলেন্স (Minimum Balance)  বজাই ৰখাৰ অন্বেষণত আবদ্ধ হৈ আছে।

    ITR ফাইলত অসুবিধা
    যেতিয়া আপোনাৰ বহুতো বেঙ্কত একাউণ্ট থাকে তেতিয়া আপুনি আয়কৰ ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰোঁতে অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে। দৰাচলতে, আপুনি আপোনাৰ প্ৰতিটো বেঙ্ক একাউণ্টৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিব লাগিব। কৰ বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে যদি আপোনাৰ বেংক একাউণ্ট থাকে তেন্তে ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰাটো বহুত সহজ হৈ পৰে।

    আনহাতে, প্ৰতিটো একাউণ্টৰ বাবে বিভিন্ন তত্বাৱধানত মাচুল পৰিশোধ কৰিলে আপোনাৰ আৰ্থিক ব্যয় হ'ব। আনহাতে, যদি আপুনি নিম্নতম বেলেন্স বজাই নাৰাখে, আপোনাৰ ওপৰত জৰিমনা আৰোপ কৰা হয়। যদি আপুনি নিম্নতম বেলেন্স বজাই নাৰাখে তেন্তে আপুনি বাৰে বাৰে জৰিমনা পূৰণ কৰিলে আপোনাৰ চিবিল স্ক'ৰ (CIBIL Score) ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়। অধিক বেংক একাউণ্টৰ ফলত আপুনি আৰু কি লোকচানভুগিব পাৰে জানো আহক।

    নিষ্ক্ৰিয় একাউণ্টত প্ৰৱঞ্চনাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়
    যদি সঞ্চয় বা চলিত একাউণ্ট এটাৰ এবছৰৰ বাবে লেনদেন নহয়, ই নিষ্ক্ৰিয় হৈ পৰে। যদি লেনদেনটো দুবছৰৰ বাবে কৰা নহয়, ইয়াক Dormant Accountলৈ ৰূপান্তৰ কৰা হয়। এনে বেংক একাউণ্টৰ সৈতে প্ৰৱঞ্চনাৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়। বেংকাৰসকলে কৈছে যে এনে একাউণ্টৰ সৈতে আভ্যন্তৰীণ আৰু বাহ্যিক প্ৰৱঞ্চনাৰ অভাৱ সৰ্বাধিক। সেয়েহে, তেওঁলোকৰ বিৱৰণবোৰ পৃথক লেজাৰত ৰখা হয়।

    ৰিটাৰ্ণো বহন কৰিব পাৰে
    নিষ্ক্ৰিয় একাউণ্ট ব্যৱহাৰ নকৰিলে প্ৰত্যক্ষ বিত্তীয় লোকচানো হ'ব পাৰে। ধৰি লওক আপোনাৰ চাৰিটা বেংক একাউণ্ট আছে যাৰ নিম্নতম বেলেন্স হৈছে ১০ হাজাৰ টকা। আপুনি ৪ শতাংশ হাৰত বাৰ্ষিক সুত লাভ কৰে। সেই অনুসৰি, আপুনি প্ৰায় ১,৬০০ টকাৰ সুত পাব। এতিয়া, যদি আপুনি সকলো একাউণ্ট বন্ধ কৰে আৰু মিউচুৱেল ফাণ্ডত একে পৰিমাণৰ বিনিয়োগ কৰে, আপুনি ইয়াত কমেও ১০ শতাংশ ৰিটাৰ্ণ পাব পাৰে।

    একাউণ্ট বন্ধ কৰা প্ৰপত্ৰ পূৰণ কৰক
    >> আপুনি একাউণ্টটো বন্ধ কৰাৰ সময়ত ডি-লিংকিং একাউণ্ট প্ৰপত্ৰ পূৰণ কৰিব লাগিব। বেঙ্ক শাখাত একাউণ্ট বন্ধ কৰাৰ প্ৰপত্ৰ এখন উপলব্ধ।
    >> আপুনি এই প্ৰপত্ৰত একাউণ্টটো বন্ধ কৰাৰ কাৰণ ব্যাখ্যা কৰিব লাগিব। যদি যৌথ একাউণ্ট থাকে, প্ৰপত্ৰখনত সকলো একাউণ্ট ধাৰকৰ স্বাক্ষৰৰ প্ৰয়োজন।
    >> আপুনি আন এটা প্ৰপত্ৰপূৰণ কৰিব লাগিব। ইয়াত, আপুনি সমাপ্তি একাউণ্টলৈ ধন স্থানান্তৰ কৰিব বিচৰা একাউণ্টটোৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিব লাগিব।
    >> বেঙ্কবোৰে একাউণ্ট খোলাৰ ১৪ দিনৰ ভিতৰত একাউণ্ট বন্ধ কৰাৰ বাবে কোনো মাচুল লোৱা নাই। তাৰ পিছত হয়তো এবছৰলৈ মাচুল ল'ব পাৰে
    Published by:Kokil Sarma
    First published: