உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Senior citizens FD: বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ বাবে Fixed Depositৰ সুতৰ হাৰ কি বেংকত সৰ্বাধিক ? কি বেংকত টকা জমা থলে আপুনি কিমান লাভ পাব জানি লওক...

    Senior citizens FD: বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ বাবে Fixed Depositৰ সুতৰ হাৰ কি বেংকত সৰ্বাধিক ? কি বেংকত টকা জমা থলে আপুনি কিমান লাভ পাব জানি লওক...

    Source-Google

    Source-Google

    কিছুমান বেংক আছে যেনে য়েছ বেঙ্ক (Yes Bank আৰু চানৰাইজ স্মল ফাইনেন্স বেঙ্ক যি ৩ বছৰত পৰিপক্ক হোৱা এফডিত জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক ভাল ৰিটাৰ্ণ দিয়ে।

    • Share this:
    আজিও যেতিয়া বিনিয়োগৰ কথা আহে, বেছিভাগ লোকে এফডি বা ফিক্সড ডিপজিটৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। বিনিয়োগৰ ক্ষেত্ৰত এফ.ডি. (FD) উন্নত বিকল্প হিচাপে বিবেচনা কৰা হয়, নিশ্চিত ৰিটাৰ্ণৰ সৈতে। ই সঞ্চয় একাউণ্টতকৈ অধিক ৰিটাৰ্ণ দিয়ে (Saving Account)। অৱশ্যে, বহুতো বেংকৰ এফডি হাৰ হ্ৰাস পাইছে। তথাপিও, কিছুমান বেংক আছে যেনে য়েছ বেঙ্ক (Yes Bank আৰু চানৰাইজ স্মল ফাইনেন্স বেঙ্ক যি ৩ বছৰত পৰিপক্ক হোৱা এফডিত জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক ভাল ৰিটাৰ্ণ দিয়ে।

    চানৰাইজ স্মল ফাইনেন্স বেংকে ৩ বছৰত পৰিপক্ক হোৱা এফডিৰ ওপৰত ৭.৫০ শতাংশৰ সৰ্বাধিক সুত আগবঢ়াইছে। অৰ্থাৎ, ৩ বছৰত, জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে ১ লাখৰ পৰা ১,২৪,৯৭২ টকা লাভ কৰিব। য়েছ বেঙ্কে ৩ বছৰীয়া এফ.ডি.-ত জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক ৭.২৫% সুত আগবঢ়াইছে। য়েছ বেঙ্কে শেহতীয়াকৈ ইয়াক ২৫ বেছিছ পইণ্ট হ্ৰাস কৰিছে, অন্যথা এই বেঙ্কেও আগতে ৭.৫ শতাংশ সুত পৰিশোধ কৰিছিল। অৰ্থাৎ, যদি আপুনি য়েছ বেঙ্কত ১ লাখ টকা জমা কৰে, ই ৩ বছৰত ১,২৪,০৫৫ টকা হ'ব।

    ডিচিবি বেংকে এফডিৰ ওপৰত ৭ শতাংশ সুত আগবঢ়াইছে , ইণ্ডাছইন্দ বেংকেও ৭ শতাংশ সুত আগবঢ়াইছে। আৰবিএল বেঙ্কে ৬.৯ শতাংশ সুত, বন্ধন বেংক আৰু আইডিএফচি ফাৰ্ষ্ট বেঙ্কে ৬.২৫ শতাংশ সুত আগবঢ়ায়।

    আনহাতে, ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকসমূহৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক ৩ বছৰীয়া এফডিৰ ওপৰত কানাৰা বেংকে ৬ শতাংশ, ইউনিয়ন বেংকে ৬ শতাংশ, বেংক অৱ ইণ্ডিয়াই ৫.৮০ শতাংশ, এছ বি আইয়ে ৫.৮০ শতাংশ আৰু পঞ্জাৱ আনছ সিন্ধু বেংকে ৫.৭৫ শতাংশ সুত আগবঢ়ায়। উজ্জ্বীৱন স্মল ফাইনেন্স বেঙ্কে ক্ষুদ্ৰ বিত্ত বেংকত ৭.২৫ শতাংশ সুত আগবঢ়াই থকাৰ সময়ত, ইকুইটাছ স্মল ফাইনেন্স বেঙ্কে ৭.১৫ শতাংশ আৰু এ.ইউ. স্মল ফাইনেন্স বেঙ্কে ৭ শতাংশ সুত পৰিশোধ কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: