உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Ask The Doctor: Covid-19 পৰীক্ষা নিগেটিভ অহাৰ পিছতো যদি ভাইৰাছৰ লক্ষণসমূহ দেখা যায় কি কৰিব?

    Ask The Doctor: Covid-19 পৰীক্ষা নিগেটিভ অহাৰ পিছতো যদি ভাইৰাছৰ লক্ষণসমূহ দেখা যায় কি কৰিব?

    আমি আমাৰ পঢ়ুৱৈসকলে কোৰোণা ভাইৰাছ মহামাৰী সম্পৰ্কে যিকোনো স্বাস্থ্য বা ভেকচিন সম্পৰ্কীয় প্ৰশ্নৰ সমাধান কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছো।

    আমি আমাৰ পঢ়ুৱৈসকলে কোৰোণা ভাইৰাছ মহামাৰী সম্পৰ্কে যিকোনো স্বাস্থ্য বা ভেকচিন সম্পৰ্কীয় প্ৰশ্নৰ সমাধান কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছো।

    আমি আমাৰ পঢ়ুৱৈসকলে কোৰোণা ভাইৰাছ মহামাৰী সম্পৰ্কে যিকোনো স্বাস্থ্য বা ভেকচিন সম্পৰ্কীয় প্ৰশ্নৰ সমাধান কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছো।

    • Share this:
    কোৰোণা ভাইৰাছ মহামাৰীয়ে (Corona virus pandemic) আমাৰ সামূহিক জীৱন ধ্বংস কৰাৰ এবছৰ পিছত, আমাৰ সমাজে ভয় আৰু নিৰাপত্তাহীনতাৰ সৈতে যুঁজি আছে। ইয়াৰ ফলস্বৰূপে, আমি ভুল তথ্য জুইৰ দৰে বিয়পি পৰা দেখিছো আৰু বহুতে ভাইৰাছটোৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ উদ্ভট আৰু ভুল পদ্ধতিৰ আশ্ৰয় লৈছে। প্ৰতি দেওবাৰে প্ৰকাশ হ'বলগীয়া এই শিতানটোৰ সৈতে, আমি আমাৰ পঢ়ুৱৈসকলে কোৰোণা ভাইৰাছ মহামাৰী সম্পৰ্কে যিকোনো স্বাস্থ্য বা ভেকচিন সম্পৰ্কীয় প্ৰশ্নৰ সমাধান কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছো। এই সপ্তাহৰ শিতানত, চুৰাটৰ চৰকাৰী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ ৰেস্পিৰেটৰী মেডিচিন বিভাগৰ মুৰব্বী ডাঃ পাৰুল ভাদগামাই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিছে। তেখেত IMA GSB (ইণ্ডিয়ান মেডিকেল এছ'চিয়েচন গুজৰাট ষ্টেট ব্ৰাঞ্চ)ৰ উপ-সভাপতিও।

    ভাৰতত দ্বিতীয় তৰংগটো কেতিয়া শীৰ্ষত থাকিব?
    যদিও প্ৰতিখন চহৰ শীৰ্ষৰ এক পৃথক পৰ্যায়ত আছে। গড় হিচাপত, আমি দেশৰ বেছিভাগ অংশৰ বাবে প্ৰায় ২ মে’ বা ৩য় সপ্তাহত উপনীত হ'ব বুলি আশা কৰিছো। জুন মাহত, আমি ঘটনাবোৰ হ্ৰাস হোৱা দেখিব পাৰো।

    অক্সিজেনৰ অভাৱৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ কি কৰা হৈছে?
    দেশত অক্সিজেনৰ গুৰুতৰ অভাৱ আছে। আমাক নিশ্চিতভাৱে অধিক অক্সিজেন যোগানৰ প্ৰয়োজন কিন্তু যেতিয়ালৈকে সেয়া আমাৰ ওচৰলৈ নাহে, আমি এজন চিকিৎসক হিচাপে বিদ্যমান যোগানটো যিমান সম্ভৱ ন্যায়সংগতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ যিমান পাৰো চেষ্টা কৰি আছো। চুৰাট চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত আমি অক্সিজেনৰ অপচয় হ্ৰাস কৰাৰ উপায় বিচাৰিবলৈ আৰু উপলব্ধ অক্সিজেন যিমান সম্ভৱ ন্যায়সংগতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছো।

    আমি কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছো : আমি ৰোগী এজনৰ অক্সিজেন সংপৃক্তকৰণ ৯২%তকৈ অধিক লক্ষ্য কৰিছো। যেতিয়া আমি ৰোগী এজনক অক্সিজেন দিওঁ, কেতিয়াবা অক্সিজেন প’ৰ্টত সামান্য পৰিমাণৰ অক্সিজেন লিক হয়, বা কেতিয়াবা ভেণ্টিলেটৰত লিকেজ হয়। সেয়েহে, আমি আমাৰ জৈৱ চিকিৎসা দলটো সক্ৰিয় কৰিলো আৰু এক অক্সিজেন অডিট সমিতি গঠন কৰিলো য'ত এজন চিকিৎসক, এগৰাকী নাৰ্ছ আৰু এজন জৈৱ চিকিৎসা অভিযন্তা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। এই দলটোৱে লিকেজ বিচাৰিবলৈ আৰু ইয়াক সমাধান কৰিবলৈ ঘূৰি ফুৰে। যেতিয়া ৰোগীয়ে খাদ্য খাই থাকে বা ৱাছৰুমলৈ যায় তেতিয়া আমি ৰোগীৰ অক্সিজেন যোগান বন্ধ কৰা আৰম্ভ কৰিছো।

    আমি ৰোগীক অক্সিজেনৰ পৰা সক্ৰিয়ভাৱে আঁতৰ কৰা আৰম্ভ কৰিছো। ৰোগী স্থিৰ হোৱাৰ লগে লগে, আমি ইয়াৰ অক্সিজেন নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰো। ৫ৰ পৰা ৭ লিটাৰ অক্সিজেনৰ প্ৰয়োজন হোৱা ৰোগীসকলৰ বাবে আমি সেইবোৰ অক্সিজেন কনচেণ্ট্ৰেটৰত স্থানান্তৰ কৰো। তাৰ পিছত আমি ভেণ্টিপিপ (ventipip) নামৰ এটা সৰু সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰি আছো, যি হৈছে বাই-পেপ মাস্ক থকা এটা সঁজুলি। এয়া ভেণ্টিলেটৰ নহয়, কিন্তু ই হৈছে এক সৰু সঁজুলি যি চাপৰ সৈতে অক্সিজেন প্ৰদান কৰে যি ৰোগীৰ হাওঁফাওঁৰ কোষ খোলাত সহায় কৰে। সেয়েহে, প্ৰতি মিনিটত ১৫ এলটি প্ৰয়োজন হোৱা ৰোগী এজনক এতিয়া ১০ লেটি/মিনিটৰ প্ৰয়োজন হয়, যাৰ ফলত আমি কম অক্সিজেন থকা ৰোগী এজনক অধিক দক্ষতাৰে চিকিৎসা কৰিবলৈ সক্ষম হওঁ। এই সকলোবোৰ সৰু উদ্ভাৱনৰ সৈতে, আমি প্ৰতিদিনে ৭-৮ মেট্ৰিক টন অক্সিজেন ৰাহি কৰিবলৈ সক্ষম হৈছো যাক আন ১০০ গৰাকী ৰোগীক স্থিৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

    যদি মহাৰাষ্ট্ৰত সঁচাকৈয়ে জুলাই-আগষ্টত তৃতীয়ঢৌ দেখাৰ সম্ভাৱনা আছে আৰু ইয়াক কেনেদৰে প্ৰতিহত কৰিব?
    মই ভাবো মহাৰাষ্ট্ৰই ছেপ্টেম্বৰ-অক্টোবৰৰ ভিতৰত তৃতীয় ঢৌটো অলপ পিছত দেখিব পাৰে। কিন্তু আমি এতিয়াৰ পৰা নিজকে প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। চাওক, আমি বেয়া দিনবোৰৰ পৰা শিকিব লাগিব। আমি আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱা আন্তঃগাঁথনি বৃদ্ধি কৰিব লাগিব। আমাক নিশ্চিতভাৱে অধিক অক্সিজেন বিচনা, অধিক অক্সিজেন প্ৰকল্প, অধিক ভেণ্টিলেটৰৰ প্ৰয়োজন।

    ইয়াৰ উপৰিও, আমাক প্ৰশিক্ষিত জনশক্তিৰ প্ৰয়োজন হ'ব। আমি ইতিমধ্যে আমাৰ নাৰ্ছিং শিক্ষাৰ্থী আৰু পেৰামেডিক কৰ্মচাৰীসকলক জীৱন ৰক্ষা প্ৰক্ৰিয়া যেনে বাই-পেপ, ভেণ্টিলেটৰ স্থাপন, অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ স্থাপন আদিৰ প্ৰশিক্ষণ আৰম্ভ কৰিছো। কোভিড থাকিব, কিন্তু বৰ্ধিত সংখ্যক ঘটনাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সক্ষম হ'বলৈ আমাক প্ৰশিক্ষিত চিকিৎসা জনশক্তিৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

    যেতিয়া এজন ব্যক্তিৰ কোভিড-১৯ পৰীক্ষাৰ ফলাফল নিগেটিভ হয় কিন্তু তেতিয়াও তেওঁৰ ভাইৰাছৰ প্ৰতিটো লক্ষণ থাকে তেতিয়া কি হয়?
    যদি আপোনাৰ লক্ষণবোৰ মৃদু হয় যেনে আপোনাৰ জ্বৰ, মায়েলজিয়া, শৰীৰৰ বিষ, কাহ হয়, অনুগ্ৰহ কৰি নিজক আনৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখক আৰু লক্ষণবোৰ উপশম কৰিবলৈ ঔষধ গ্ৰহণ কৰক। নিজকে হাইড্ৰেটেড ৰাখিব। আৰু আপোনাৰ অক্সিজেন সংপৃক্ততাৰ হিচাপ ৰাখিব। যদি আপোনাৰ অক্সিজেনৰ স্তৰ হ্ৰাস হয়, আপোনাৰ RTPCR পজিটিভ হওঁক বা নহওঁক, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক আৰু চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হওক।

    কোভিড-১৯ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা ব্যক্তি এজনে তেওঁৰ অংগবোৰৰ সুস্থতা পৰীক্ষা কৰিবলৈ কি পৰীক্ষা কৰা উচিত?
    আমি কোনো ফল’-আপ পৰীক্ষাৰ পৰামৰ্শ নিদিওঁ। গুৰুতৰ নিউমোনিয়াৰ ক্ষেত্ৰত, ৩৫-৪০ শতাংশতকৈ অধিক হাওঁফাওঁ জড়িত থকাৰ ক্ষেত্ৰত, তেতিয়া আমি ৰোগীসকলক এমাহৰ পিছত বুকু আৰু পালমোনাৰী ফাংচন পৰীক্ষাৰ চিটি স্কেন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিব পাৰো। হয়, চিকিৎসাৰ শেষত আমি যিকোনো অৱশিষ্ট লক্ষণ বা গৌণ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা নুই কৰিবলৈ অন্যান্য মাৰ্কাৰ যেনে CRP, D-Dimer, IL6 পৰীক্ষা কৰো।

    ভেকচিনে যকৃতৰ চিৰোচিছ থকাসকলক প্ৰভাৱিত কৰে নেকি?
    যদি আপোনাৰ LFT স্বাভাৱিক আৰু শেহতীয়াকৈ কোনো সংক্ৰমণ বা প্ৰদাহ নাই, আপুনি সুৰক্ষিতভাৱে আপোনাৰ কোভিড-১৯ ভেকচিন গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

    যদি এজন ব্যক্তিৰ অক্সিজেনৰ স্তৰ হ্ৰাস পায় আৰু তেওঁ কোনো চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰিব নোৱাৰে তেন্তে প্ৰথম কি কাম কৰা উচিত?
    যদি আপোনাৰ অক্সিজেন সংপৃক্ততা ৯৪%তকৈ অধিক হ্ৰাস হয়, আপুনি বিচনা পোৱালৈকে অক্সিজেন কনচেণ্ট্ৰেটৰৰ সৈতে ৰোগী এজনক স্থিৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে। যিকোনো স্বাস্থ্যসেৱা সুবিধা য'ত আপোনাৰ অক্সিজেন যোগান আছে সহায়ক হ'ব।

    যদি আপুনি শ্বাসহীন অনুভৱ কৰে, অনুগ্ৰহ কৰি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক। অনুগ্ৰহ কৰি আন এটা অক্সিমিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰি আপোনাৰ অক্সিজেন সংপৃক্ততা পুনৰ পৰীক্ষা কৰক কিয়নো আপোনাৰ অক্সিমিটাৰে আপোনাক সঠিক ফল নিদিয়াটো সম্ভৱ। আপোনাৰ শ্বসনৰ হাৰ পৰীক্ষা কৰক। তাৰ বাবে পোন হৈ শুই থাকক, আপোনাৰ এখন হাত আপোনাৰ পেটত ৰাখক, আৰু এক মিনিটত আপুনি লোৱা উশাহৰ সংখ্যা গণনা কৰক। যদি এয়া প্ৰতি মিনিটত ২০টাতকৈ অধিক উশাহ হয়, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: