• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Password Security App : এনড্ৰইড মোবাইল ব্যৱহাৰ কৰে নেকি আপুনি? এইবোৰ কথা জানি লোৱাটো খুবেই প্ৰয়োজন

Password Security App : এনড্ৰইড মোবাইল ব্যৱহাৰ কৰে নেকি আপুনি? এইবোৰ কথা জানি লোৱাটো খুবেই প্ৰয়োজন

Password Security App : এই প্ৰকাৰৰ ক্ষতিকাৰক এপৰ জৰিয়তে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ এপ ব্যৱহাৰ কৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য চুৰি কৰা সম্ভৱ।

Password Security App : এই প্ৰকাৰৰ ক্ষতিকাৰক এপৰ জৰিয়তে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ এপ ব্যৱহাৰ কৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য চুৰি কৰা সম্ভৱ।

Password Security App : এই প্ৰকাৰৰ ক্ষতিকাৰক এপৰ জৰিয়তে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ এপ ব্যৱহাৰ কৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য চুৰি কৰা সম্ভৱ।

  • Share this:
গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান প্ৰাডেও(Pradeo)-এ এটা চাঞ্চল্যকৰ তথ্য লৈ আহিছে। এই গৱেষণাত এনড্ৰইড (Android) ব্যৱহাৰকাৰীসকলক সতৰ্ক কৰি দিয়া হৈছে। গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান প্ৰাডেওৰ গৱেষণাই (Password Security App) বিচাৰি পাইছে যে গুগল প্লে ষ্টোৰত বিভিন্ন এপত ক্ষতিকাৰক মালৱেৰ আছে। এই মালৱেৰে এণ্ড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ বিপদৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। প্ৰাডেওৰ সুৰক্ষা গৱেষণা কোম্পানীয়ে শেহতীয়াকৈ লক্ষ্য কৰিছে যে গুগল প্লে ষ্টোৰত ২ এফএ (2FA) প্ৰমাণীকৰণ নামৰ এক প্ৰকাৰৰ ক্ষতিকাৰক এপ আছে। হেকাৰ আৰু চাইবাৰ অপৰাধীসকলে এই ধৰণৰ ক্ষতিকাৰক এপ (Password Security App) ব্যৱহাৰ কৰি এনড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ ম'বাইল ডিভাইচ হেক কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

এই প্ৰকাৰৰ ক্ষতিকাৰক এপৰ জৰিয়তে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ এপ ব্যৱহাৰ কৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য চুৰি কৰা সম্ভৱ। ফলস্বৰূপে, এনড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ (Android users) বেংকৰ তথ্য চুৰি কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ বেংকৰ ধন চুৰি কৰিব পাৰে। গুগল প্লে ষ্টোৰৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ এপৰ ভিতৰত ক্ষতিকাৰক মালৱেৰ আছে। ইয়াত ভিতৰত বিভিন্ন গেম এপ, মনোৰঞ্জন এপ, ফটো সম্পাদনা এপ ইত্যাদি। শেহতীয়াকৈ, গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান  প্ৰাডেওৰ ৰিচাৰ্ছত এই চাঞ্চল্যকৰ তথ্য প্ৰকাশ হোৱাৰ পিছত গুগলে গুগল প্লে ষ্টোৰত ( Google Play Store)  সেই এপবোৰ (Password Security App)  বিচাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰে কিছুমান ক্ষতিকাৰক এপ ইতিমধ্যে গুগল প্লে ষ্টোৰৰ পৰা বিলোপ কৰা হৈছে।

এনড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে বিপদৰ সম্ভাৱনা :
ব্যৱহাৰকাৰীসকলক অৰ্থাৎ এনড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ব্যৱহাৰ কৰা বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ তথ্যৰ বিষয়ে হেকাৰলৈ তথ্য প্ৰেৰণ কৰাত আৰু তেওঁলোকে ব্যৱহাৰ কৰা এপৰ প্ৰকাৰ ডাউনলোড কৰাত সহায় কৰে। ফলস্বৰূপে, হেকাৰসকলে সেই তথ্য বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ আক্ৰমণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰে।
এনড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলক ডিভাইচটোত বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ক্লিক আৰু এছ'চিয়েটেড ছিকিউৰিটি পাছৱৰ্ড অক্ষম কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। ফলস্বৰূপে, যিকোনো মুহূৰ্তত বিপদ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। যেতিয়া এনড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলে তৃতীয় পক্ষৰ এপ এটা ডাউনলোড কৰে, সেই এপবোৰে সেই ডিভাইচৰ ছফ্টৱেৰ ছিষ্টেম হেক কৰিব পাৰে। ফলস্বৰূপে, সেইবোৰ আপডেট কৰা সম্ভৱ নহ'ব। এণ্ড্ৰইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ডাউনলোড কৰা তৃতীয় পক্ষৰ এপবোৰ বন্ধ থাকিলেও কাম কৰি থাকিব পাৰে। ফলস্বৰূপে, আপোনাৰ ডিভাইচত গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য চুৰি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। আন কেইবাটাও ম'বাইল এপে ছিষ্টেম এলাৰ্ট উইণ্ডোৰ অনুমতি বিচাৰে। কিন্তু তৃতীয় পক্ষৰ এপৰ ক্ষেত্ৰত, সেই সকলোবোৰ লক্ষ্য কৰিব নোৱাৰি। ফলস্বৰূপে, আপুনি সেই বিষয়ে সাৱধান হ'ব লাগিব।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি