உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Ripped Jeans : উত্তৰাখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ মন্তব্যৰ পিছত জনপ্ৰিয় হৈ পৰা Ripped Jeansৰো আছে ইতিহাস, জানক এই বিষয়ে

    Ripped Jeans : উত্তৰাখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ মন্তব্যৰ পিছত জনপ্ৰিয় হৈ পৰা Ripped Jeansৰো আছে ইতিহাস, জানক এই বিষয়ে

    বিশ্বৰ প্ৰথম জিন্স ১৮৭০ চনত লব ষ্ট্ৰাছ (Loeb Strauss)ৰ দ্বাৰা ডিজাইন কৰা হৈছিল। কাৰখানাত কাম কৰা শ্ৰমিকসকলৰ বাবে ডাঠ কাপোৰৰ শক্তিশালী আৰু স্থায়ী পেণ্ট তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।

    বিশ্বৰ প্ৰথম জিন্স ১৮৭০ চনত লব ষ্ট্ৰাছ (Loeb Strauss)ৰ দ্বাৰা ডিজাইন কৰা হৈছিল। কাৰখানাত কাম কৰা শ্ৰমিকসকলৰ বাবে ডাঠ কাপোৰৰ শক্তিশালী আৰু স্থায়ী পেণ্ট তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।

    বিশ্বৰ প্ৰথম জিন্স ১৮৭০ চনত লব ষ্ট্ৰাছ (Loeb Strauss)ৰ দ্বাৰা ডিজাইন কৰা হৈছিল। কাৰখানাত কাম কৰা শ্ৰমিকসকলৰ বাবে ডাঠ কাপোৰৰ শক্তিশালী আৰু স্থায়ী পেণ্ট তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।

    • Share this:
    উত্তৰাখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী তিৰথ সিং ৰাৱটে (Tirath Singh Rawat) মহিলাৰ ফটা অৰ্থাৎ ৰিপড জিন্সৰ (Ripped Jeans) ওপৰত মন্তব্য কৰাৰ পিছত এক নতুন বিতৰ্কৰ সূত্ৰপাত হৈছিল। ৰিপড জিন্সৰ সপক্ষে আৰু বিপক্ষে বিতৰ্কও আৰম্ভ হয়। আচলতে, ৰিপড জিন্স বিগত কেইবছৰ ধৰি অত্যধিক ফেশ্বন হৈ পৰিছে। বলীউদ তাৰকাৰ পৰা সকলো যুৱক তথা আনসকলে ফটা জিন্স পিন্ধাটো গৌৰৱৰ বিষয় বুলি ভাৱে।

    পুৰণি দিনৰ লোকসকলৰ কাৰণে এইটো আশ্বৰ্যকৰ বিষয় যে ইমান ডাঙৰ চেলিব্ৰেটীৰ পৰা আজিৰ প্ৰজন্মৰ ল'ৰা-ছোৱালীয়ে ফটা জিন্স কিয় পিন্ধে য’ত তেওঁলোকৰ আঁঠু আৰু উৰু দেখা যায়। যেতিয়া আপুনি ভাল কাপোৰ পিন্ধাৰ নিয়মৰ কথা ভাৱে, ৰিপড জিনছৰ ফেশ্বন সঁচাকৈয়ে উদ্ভট যেন লাগে।

    বিশ্বৰ প্ৰথম জিন্স ১৮৭০ চনত লব ষ্ট্ৰাছ (Loeb Strauss)ৰ দ্বাৰা ডিজাইন কৰা হৈছিল। কাৰখানাত কাম কৰা শ্ৰমিকসকলৰ বাবে ডাঠ কাপোৰৰ শক্তিশালী আৰু স্থায়ী পেণ্ট তৈয়াৰ কৰা হৈছিল। এইটো নীলা ৰঙৰ আছিল যাতে পিন্ধি থকাসকলক শ্ৰমিক হিচাপে চিনাক্ত কৰিব পাৰি। এই জিন্সটো পিছত লিভইচ (Levi’s) কোম্পানী হিচাপে গোটেই বিশ্বত জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছিল।

    ডেনিমৰ কাপোৰৰ বিশেষ কথাটো হ'ল যে ই গ্ৰীষ্মকালত ভৰি ঠাণ্ডা কৰি ৰাখে আৰু শীতকালত উষ্ণতা প্ৰদান কৰে। ফটা জিন্সৰ ফেশ্বন প্ৰথম জিন্সৰ প্ৰায় ১০০ বছৰ পিছত আহিছিল। ১৯৭০ চনৰ আগতে, এজন মানুহে ফটা জিন্স পিন্ধিছিল যিয়ে নতুন জিন্স কিনিব পৰা নাছিল। সেই সময়ত, ফটা জিন্স পিন্ধাটো দুখীয়া হোৱাৰ লক্ষণ আছিল।

    কিন্তু ৭০ৰ দশকত, যেতিয়া পাংক বেণ্ড (Punk Band)ৰ সংস্কৃতি শীৰ্ষত আছিল, ফটা জিন্স পিন্ধি পৰম্পৰাগত পদ্ধতিৰ বিৰোধিতা কৰাৰ এক উপায় হৈ পৰিছিল। পপ সংস্কৃতিয়ে ইয়াক Beatles, Ramones, Sex Pistols আদিৰ দৰে বহুতো ৰকষ্টাৰৰ দ্বাৰা বিশ্ব বিখ্যাত কৰি তুলিছিল।

    বেণ্ডবোৰে তেওঁলোকৰ গানৰ জৰিয়তে, সমাজৰ প্ৰতি অসন্তুষ্টি দেখুৱাবলৈ ফটা জিন্সে সহায় কৰিছিল। লাহে লাহে, এই লুকবোৰ তেওঁলোকৰ অনুৰাগীসকলেও অনুসৰণ কৰিবলৈ লয় আৰু জিন্স তৈয়াৰ কৰা কোম্পানীবোৰে ফটা জিন্স তৈয়াৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

    ফটা জিন্সৰ প্ৰৱণতা ২০১০ চনত ঘূৰি আহিছিল। সেই সময়ত, ৮০ৰ দশকৰ বহুতো বস্তু ঘূৰি আহিছিল, যেনে High-Waist Jeans, Bellbottom ইত্যাদি। কিছুমান বিশ্বমানৰ ফেশ্বন শ্ব'ত ছুপাৰ মডেলসকলক ৰিপড জিন্স পিন্ধি থকা দেখা গৈছিল।

    তেতিয়ালৈকে বহুতো নতুন আৰু আকৰ্ষণীয় ব্ৰেণ্ডৰ জিন্স আহিছিল। তেওঁলোকে এই প্ৰৱণতাৰ সুবিধা লৈছিল আৰু হঠাৎ ফটা জিন্স নতুন প্ৰজন্মৰ ৱাৰ্ডৰোব (Wardrobe)ৰ এক অত্যাৱশ্যকীয় অংশ হৈ পৰিছিল। ফটা জিন্সৰ বজাৰ ইমান ডাঙৰ হৈ পৰিছিল যে যি ডেনিমটো আজিকালি ব্যৱহাৰ কৰা হয় সেইটো ফুটা কৰি দিয়া হয় আৰু বজাৰত জিন্সৰ লাভজনক ৰূপত উপলব্ধ হয়।

    জিন্সৰ ফুটাবোৰ দুটা ধৰণে তৈয়াৰ কৰা হয়- লেজাৰ আৰু হাতেৰে। লেজাৰ বোৰ জিন্সত ফুটা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয় যিবোৰ সস্তা আৰু য'ত আটাইতকৈ সস্তীয়া প্ৰকাৰৰ ডেনিম ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে, জিন্সবোৰ পোনপটীয়াকৈ ষ্টেণ্ডত লগোৱা হয় আৰু লেজাৰ লাইটেৰে ফুটা কৰা হয়।

    কিন্তু যিবোৰ ব্যয়বহুল ব্ৰেণ্ড, কৰ্মীসকলে তেওঁলোকৰ হাতেৰে কাটটো ডিজাইন আৰু ফুটা কৰে। প্ৰথমে, ডিজাইনটো জিন্সত কলম বা চকেৰে তৈয়াৰ কৰা হয়। পুনৰ কটা হয় আৰু অৱশেষত এটা টুইজাৰৰ দৰে সঁজুলিৰ সৈতে সমাপ্ত কৰা হয়।

    যদি আপুনি জিন্স পিন্ধিবলৈ অত্যধিক ভাল পায়, আপুনি এই পাৰ্থক্যবোৰো জানিব। প্ৰতিটো ফটা জিন্স একে নহয়। বিভিন্ন ফুটাবোৰে ইয়াক ইটোৰ পৰা সিটো পৃথক কৰে।

    Scrap: এইটো এটা সৰু কাপোৰৰ এটা সৰু অংশ। ইয়াত কাপোৰটো কেৱল ওপৰৰ পৃষ্ঠৰ পৰা উঠাই দিয়া হয় আৰু ভিতৰত কাপোৰ থাকে।

    Shred: এই জিন্সত কিছুমান ঠাইত সূতা ওলায় থাকে। এইটো সূতাৰ জালৰ দৰে।

    Hole: ই হৈছে এটা সঠিক ফুটা যি আঁঠু বা উৰুৰ অংশত থাকে।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: