• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • এইবাৰ পোষ্টপেইড গ্ৰাহকৰ বাবে বেয়া খবৰ ! শীঘ্ৰে বাঢ়িব Airtel-Vodafone Idea প্লেনৰ দাম...

এইবাৰ পোষ্টপেইড গ্ৰাহকৰ বাবে বেয়া খবৰ ! শীঘ্ৰে বাঢ়িব Airtel-Vodafone Idea প্লেনৰ দাম...

ভাৰতী এয়াৰটেল (Bharti Airtel) আৰু ভোডাফোন আইডিয়া (Vodafone Idea)য়ে প্ৰিপেইড প্লেনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত পোষ্টপেইড গ্ৰাহকসকল এতিয়া একে মূল্যবৃদ্ধিৰ সন্মুখীন হ'বলৈ গৈ আছে। কিন্তু পোষ্টপেইড গ্ৰাহকৰ ক্ষেত্ৰত মূল্য বৃদ্ধিৰ পাৰ্থক্য কিছু কম হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ভাৰতী এয়াৰটেল (Bharti Airtel) আৰু ভোডাফোন আইডিয়া (Vodafone Idea)য়ে প্ৰিপেইড প্লেনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত পোষ্টপেইড গ্ৰাহকসকল এতিয়া একে মূল্যবৃদ্ধিৰ সন্মুখীন হ'বলৈ গৈ আছে। কিন্তু পোষ্টপেইড গ্ৰাহকৰ ক্ষেত্ৰত মূল্য বৃদ্ধিৰ পাৰ্থক্য কিছু কম হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ভাৰতী এয়াৰটেল (Bharti Airtel) আৰু ভোডাফোন আইডিয়া (Vodafone Idea)য়ে প্ৰিপেইড প্লেনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত পোষ্টপেইড গ্ৰাহকসকল এতিয়া একে মূল্যবৃদ্ধিৰ সন্মুখীন হ'বলৈ গৈ আছে। কিন্তু পোষ্টপেইড গ্ৰাহকৰ ক্ষেত্ৰত মূল্য বৃদ্ধিৰ পাৰ্থক্য কিছু কম হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

  • Share this:
টেলিকম কোম্পানী ভাৰতী এয়াৰটেল (Bharti Airtel) আৰু ভোডাফোন আইডিয়া (Vodafone Idea) এ যোৱা মাহত প্ৰিপেইড শুল্ক বৃদ্ধি কৰিছিল। এতিয়া এই দুটা কোম্পানীয়ে পোষ্টপেইড গ্ৰাহকসকলক এক শ্বক দিবলৈ গৈ আছে। কিন্তু পোষ্টপেইড গ্ৰাহকৰ ক্ষেত্ৰত মূল্য বৃদ্ধিৰ পাৰ্থক্য কিছু কম হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে পোষ্টপেইড ব্যৱহাৰকাৰীসকলে সাধাৰণতে তেওঁলোকৰ প্লেন অব্যাহত ৰাখে। ইয়াৰ আগতে, ভাৰতী এয়াৰটেলে জুলাইত পোষ্টপেইড শাখাত কৰ্পোৰেট ব্যৱহাৰকাৰীৰ শুল্ক বৃদ্ধি কৰিছিল আৰু পাৰিবাৰিক পৰিকল্পনাও সলনি কৰা হৈছিল। বজাৰ বিশ্লেষকসকলে বিশ্বাস কৰে যে পৰৱৰ্তী কেইমাহমানৰ ভিতৰত পোষ্টপেইড গ্ৰাহকৰ ওপৰতো বোজাও বৃদ্ধি পাব পাৰে।

জেফ্ৰিজৰ মতে, ৰাজহৰ ক্ষেত্ৰত পোষ্টপেইড বজাৰলৈ লক্ষ্য কৰিলে, ই বৃহৎ আৰু ইয়াৰ ৰাজহ বজাৰ 22,000 কোটি টকা। সমগ্ৰ টেলিকম খণ্ডৰ প্ৰায় ৫ শতাংশ সক্ৰিয় গ্ৰাহক পোষ্টপেইড গ্ৰাহকৰ অংশ আৰু টেলিকম কোম্পানীবোৰৰ ৰাজহৰ ১৫ শতাংশ পোষ্টপেইড শাখাৰ পৰা আহে।

প্ৰায় 50-60 শতাংশ গ্ৰাহক হৈছে এণ্টাৰপ্ৰাইজ গ্ৰাহক আৰু 34 শতাংশ পোষ্টপেইড গ্ৰাহক দেশৰ তিনিখন মেট্ৰ' চহৰত আৰু 36 শতাংশ নগৰ কেন্দ্ৰিক এ-চাৰ্কলৰ। টেলিকম কোম্পানীবোৰৰ আধিপত্যৰ কথা ক'লে, ভোডাফোন আইডিয়াই 43 শতাংশ বজাৰ অংশৰ সৈতে পোষ্টপেইড শাখাত আধিপত্য অব্যাহত ৰাখিছে। ইয়াৰ উপৰিও, ভাৰতী এয়াৰটেলৰ এই খণ্ডত 28 শতাংশ অংশ আছে। গতিকে পোষ্টপেইড আঁচনিৰ মূল্য বাঢ়িব পাৰে।

মিডিয়া আৰু প্ৰযুক্তি পৰামৰ্শদাতা সঞ্জয় কাপুৰে (Sanjay Kapoor) কৈছে যে যদি টেলিকম কোম্পানীবোৰে পোষ্টপেইড শুল্ক বৃদ্ধি নকৰে তেন্তে আচৰিত হোৱাৰে কথা। শুল্ক বৃদ্ধিত পলম, কোম্পানীবোৰৰ লোকচানৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। যদি তেওঁলোকে ইয়াত পলম কৰে তেন্তে তেওঁলোকে নিজৰ ক্ষতি কৰিব।

কাপুৰে আৰু কৈছিল যে যদি এয়াৰটেল আৰু ভোডাফোন আইডিয়াই পোষ্টপেইড গ্ৰাহকসকলৰ বাবে আঁচনিবোৰ ব্যয়বহুল কৰে, তেওঁলোকৰ গ্ৰাহকসকল আন ঠাইলৈ যোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে ব্ৰেণ্ডৰ অগ্ৰাধিকাৰ আৰু উন্নত অভিজ্ঞতা তেওঁলোকৰ বাবে অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ। উল্লেখ্য যে, কাপুৰে ভাৰতী এয়াৰটেলত চিইঅ' হিচাপে কাম কৰিছিল। বজাৰ বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে পৰৱৰ্তী কেইমাহমানত পোষ্টপেইড শুল্ক বৃদ্ধি পাব পাৰে। Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
First published: