• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Diabetes|Acupuncture : আকুপাংচাৰৰ সহায়ত ডায়েবেটিছ ৰোধ কৰিব পাৰি, অধ্যয়নত প্ৰকাশ

Diabetes|Acupuncture : আকুপাংচাৰৰ সহায়ত ডায়েবেটিছ ৰোধ কৰিব পাৰি, অধ্যয়নত প্ৰকাশ

Diabetes|Acupuncture : ঝাঙে কয় যে এইটো মন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আকুপাংচাৰ থেৰাপী কেৱল বেজী ব্যৱহাৰ কৰাতকৈও অধিক — ই একুপইণ্ট উদ্দীপনা কৌশলৰ এটা ডাঙৰ পৰিয়ালক বুজায়, যেনে পোহৰ আৰু বৈদ্যুতিক পালছ, আৰু ইয়াত অন্যান্য পৰম্পৰাগত চীনা ঔষধ চিকিৎসা যেনে মক্সিবাষ্টন অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

Diabetes|Acupuncture : ঝাঙে কয় যে এইটো মন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আকুপাংচাৰ থেৰাপী কেৱল বেজী ব্যৱহাৰ কৰাতকৈও অধিক — ই একুপইণ্ট উদ্দীপনা কৌশলৰ এটা ডাঙৰ পৰিয়ালক বুজায়, যেনে পোহৰ আৰু বৈদ্যুতিক পালছ, আৰু ইয়াত অন্যান্য পৰম্পৰাগত চীনা ঔষধ চিকিৎসা যেনে মক্সিবাষ্টন অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

Diabetes|Acupuncture : ঝাঙে কয় যে এইটো মন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আকুপাংচাৰ থেৰাপী কেৱল বেজী ব্যৱহাৰ কৰাতকৈও অধিক — ই একুপইণ্ট উদ্দীপনা কৌশলৰ এটা ডাঙৰ পৰিয়ালক বুজায়, যেনে পোহৰ আৰু বৈদ্যুতিক পালছ, আৰু ইয়াত অন্যান্য পৰম্পৰাগত চীনা ঔষধ চিকিৎসা যেনে মক্সিবাষ্টন অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

  • Share this:
এডিথ ক’ৱান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ নতুন অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে টাইপ ২ ডায়েবেটিছ (Type 2 Diabetes)ৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ আকুপাংচাৰ (Acupuncture)থেৰাপী এক উপযোগী আহিলা হ’ব পাৰে।

গৱেষক দলটোৱে প্ৰিডায়েবেটিছ ৰোগী ৩৬০০ৰো অধিক লোকৰ ওপৰত আকুপাংচাৰৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে সামৰি কেইবাডজন অধ্যয়নৰ অনুসন্ধান কৰিছিল, যিটো অৱস্থাত ডায়েবেটিছ বুলি ধৰা পেলাব পৰাকৈ তেজৰ গ্লুক’জৰ মাত্ৰা স্বাভাৱিকতকৈ অধিক হোৱা দেখা যায়।

তথ্যসমূহে দেখুৱাইছে যে আকুপাংচাৰ চিকিৎসাই উপবাসৰ সময়ত প্লাজমা গ্লুক’জ, দুঘণ্টাৰ প্লাজমা গ্লুক’জ আৰু গ্লাইকেটেড হিম’গ্লবিন আদি যথেষ্ট উন্নত কৰাৰ লগতে প্ৰিডায়েবেটিছৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ অধিক হ্ৰাস কৰিছে। একেসময়তে ৰোগীৰ মাজতো বিৰূপ প্ৰতিক্ৰিয়া দেখা নগ’ল।

পি এইচ ডি প্ৰাৰ্থী তথা মুখ্য গৱেষক মিন জাঙে কয় যে ইয়াৰ দ্বাৰা আকুপাংচাৰ থেৰাপীক ডায়েবেটিছ প্ৰতিৰোধৰ এক অতিৰিক্ত বিকল্প হিচাপে এক বৃহৎ প্ৰতিশ্ৰুতি বহন কৰিছে  যিয়ে বিশ্বৰ ১১ শতাংশ প্ৰাপ্তবয়স্ক জনসংখ্যাক উপকৃত কৰিব বুলি অনুমান কৰা হৈছে।

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ডায়েবেটিছ ফেডাৰেচনে অনুমান কৰিছে যে ২০৪৫ চনৰ ভিতৰত প্ৰায় ১.৩ বিলিয়ন লোকৰ ডায়েবেটিছ বা প্ৰিডায়েবেটিছ হ’ব।

“হস্তক্ষেপ নকৰিলে প্ৰিডায়েবেটিছ ৰোগীৰ ৯৩ শতাংশ লোকৰ ২০ বছৰৰ ভিতৰত টাইপ ২ ডায়েবেটিছ হ’ব,” শ্ৰীমতী জাঙে কয়।

“কিন্তু ডায়েবেটিছৰ বিপৰীতে প্ৰিডায়েবেটিছ উন্নত খাদ্য আৰু ব্যায়াম বৃদ্ধিৰ দৰে জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তনৰ দ্বাৰা হ্ৰাস কৰিব পৰা যায়।”

“কিন্তু বহুতে জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন দীৰ্ঘম্যাদীভাৱে মানি চলিবলৈ সংগ্ৰাম কৰিব লগা হয়। গতিকে আকুপাংচাৰৰ দৰে অ-ঔষধবিজ্ঞানৰ চিকিৎসাই মূল্যৱান বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।”

এটা সামগ্ৰিক পদ্ধতি

যদিও ডায়েবেটিছ প্ৰায়ে জীৱনশৈলীৰ কাৰকৰ সৈতে জড়িত, জীৱনৰ অন্যান্য দিশসমূহেও ইয়াৰ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে — য’ত আকুপাংচাৰৰ কথা আহে। “এয়া কেৱল তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰাৰ কথাই নহয়,” শ্ৰীমতী জাঙে কয়।

“যদি আপুনি টোপনিৰ সমস্যা, উচ্চ ৰক্তচাপ, বহুত মানসিক চাপৰ সন্মুখীন হয়, তেন্তে এইবোৰেও ডায়েবেটিছত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

“গতিকে, আকুপাংচাৰে এই কাৰকসমূহৰ সৈতে সহায় কৰিব পাৰে আৰু মানুহক তেওঁলোকৰ জীৱনত ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰিবলৈ সামগ্ৰিকভাৱে কাম কৰিব পাৰে।”

ঝাঙে কয় যে এইটো মন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আকুপাংচাৰ থেৰাপী কেৱল বেজী ব্যৱহাৰ কৰাতকৈও অধিক — ই একুপইণ্ট উদ্দীপনা কৌশলৰ এটা ডাঙৰ পৰিয়ালক বুজায়, যেনে পোহৰ আৰু বৈদ্যুতিক পালছ, আৰু ইয়াত অন্যান্য পৰম্পৰাগত চীনা ঔষধ চিকিৎসা যেনে মক্সিবাষ্টন অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

“এয়া গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ ছালৰ সমস্যা হ’ব পাৰে, গতিকে হয়তো বেজী ব্যৱহাৰ কৰাটো সদায় উচিত নহ’বও পাৰে। আমি আকুপাংচাৰ আৰু ডায়েবেটিছৰ ওপৰত অধিক গৱেষণা কৰিব লাগিব কাৰণ আমি প্ৰিডায়েবেটিছ টাইপ ২ ডায়েবেটিছলৈ পৰিণত হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰাৰ অধিক উপায় বিচাৰি উলিয়াব লাগিব।’-ঝাঙে কয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published: