• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Good News: কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ ! অহা মাহত ২ লাখৰো অধিক টকা আপোনাৰ একাউণ্টলৈ আহিব, কিন্তু কেনেকৈ ?

Good News: কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ ! অহা মাহত ২ লাখৰো অধিক টকা আপোনাৰ একাউণ্টলৈ আহিব, কিন্তু কেনেকৈ ?

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) ২৬ জুনত ডিএ সন্দৰ্ভত এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব। এই বৈঠকত কৰ্মচাৰীসকলৰ DA Hike সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব। ১ জানুৱাৰী, ২০২০ ৰ পৰা ১ জানুৱাৰী, ২০২১ লৈ তিনিটা কিস্তি চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলক পৰিশোধ কৰিব।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) ২৬ জুনত ডিএ সন্দৰ্ভত এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব। এই বৈঠকত কৰ্মচাৰীসকলৰ DA Hike সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব। ১ জানুৱাৰী, ২০২০ ৰ পৰা ১ জানুৱাৰী, ২০২১ লৈ তিনিটা কিস্তি চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলক পৰিশোধ কৰিব।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) ২৬ জুনত ডিএ সন্দৰ্ভত এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব। এই বৈঠকত কৰ্মচাৰীসকলৰ DA Hike সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব। ১ জানুৱাৰী, ২০২০ ৰ পৰা ১ জানুৱাৰী, ২০২১ লৈ তিনিটা কিস্তি চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলক পৰিশোধ কৰিব।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ (Central Government employee) বাবে ভাল খবৰ আহি আছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) ২৬ জুনত ডিএ সন্দৰ্ভত এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব। এই বৈঠকত কৰ্মচাৰীসকলৰ DA Hike সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব। ১ জানুৱাৰী, ২০২০ ৰ পৰা ১ জানুৱাৰী, ২০২১ লৈ তিনিটা কিস্তি চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলক পৰিশোধ কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, জুন ২০২১-ৰ ডি.এ. ঘোষণা কৰা হ'ব পাৰে। চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলক ১৮ মাহৰ বকেয়া দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। অৰ্থাৎ ডি.এ.-ক বকেয়া পৰিশোধ কৰা হ'ব। এই ঘোষণাটো সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ (7th pay commission) অধীনত কৰা হ'ব।
ডি.এ.-ৰ ওপৰত এই বৈঠকখন ২৬ জুন, ২০২১ তাৰিখে অনুষ্ঠিত হ'ব। ৰাষ্ট্ৰীয় জেচিএম পৰিষদ, ব্যক্তিগত আৰু প্ৰশিক্ষণ বিভাগ আৰু বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ মাজত এখন বৈঠকত এই সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ (7th CPC) অধীনত ডি.এ.-ৰ বৃহৎ বকেয়া লাভ কৰিব। আপোনাৰ একাউণ্টলৈ কিমান টকা স্থানান্তৰ কৰা হ'ব আমি আপোনাক কওঁ আহক।

২ লাখটকাতকৈ অধিক লাভ কৰিব লাগিব
জেচিএমৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিষদৰ শিৱ গোপাল মিশ্ৰৰ মতে, লেভেল ১ কৰ্মচাৰীৰ ডিএ বকেয়া ১১,৮৮০ টকাৰ পৰা ৩৭,৫৫৪ টকাৰ ভিতৰত। আনহাতে, লেভেল-১৩ কৰ্মচাৰীসকলক ১,২৩,১০০ টকাৰ পৰা ২,১৫,৯০০ টকা বা লেভেল-১৪ (পে-স্কেল)ৰ সপ্তম চিপিচি মৌলিক দৰমহা স্কেলৰ বাবে গণনা কৰা হ'ব, আনহাতে এজন কৰ্মচাৰীক ডিএ বকেয়াৰ বাবে ১,৪৪,২০০ টকাৰ পৰা ২,১৮,২০০ টকা পৰিশোধ কৰা হ'ব।

dearness allowanceও যোগ কৰা হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে
নিম্নতম দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকা হোৱা কৰ্মচাৰীসকলক ১১,৮৮০ (4320+3240+4320) ডিএ বকেয়া হিচাপে দিয়া হ'ব। ই ১৫ শতাংশ dearness allowance যোগ দিব বুলিও আশা কৰা হৈছে। যদি এনে হয়, আপোনাৰ দৰমহা ইয়াত প্ৰতি মাহে ২,৭০০ টকাত যোগ কৰা হ'ব।

১৮ মাহ পিছত, বৃদ্ধি হ'ব
আপোনাক কওঁক যে প্ৰায় ১৮ মাহৰ কৰ্মচাৰীৰ পিছত ডিএ বৃদ্ধি হ'ব। যোৱা বছৰ, সমগ্ৰ দেশত কৰোনা বিয়পি পৰাৰ বাবে কৰ্মচাৰীসকলৰ ডি.এ. ফ্ৰীজ কৰা হৈছিল। ২০২০ চনৰ জানুৱাৰীত ডিএ ৪ শতাংশ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ইয়াৰ পিছত দ্বিতীয়াৰ্ধত অৰ্থাৎ ২০২০ চনৰ জুনমাহত ৩ শতাংশ বৃদ্ধি হৈছিল। ২০২১ চনৰ জানুৱাৰীত ই এতিয়া ৪ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। মুঠ ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: