• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • 7th Pay Commission: মোডী চৰকাৰে ২৬ জানুৱাৰীত ডাঙৰ ঘোষণা কৰিব পাৰে, কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা ইমান বৃদ্ধি কৰিব পাৰে ...

7th Pay Commission: মোডী চৰকাৰে ২৬ জানুৱাৰীত ডাঙৰ ঘোষণা কৰিব পাৰে, কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা ইমান বৃদ্ধি কৰিব পাৰে ...

7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ (Central Govt) কৰ্মচাৰীসকলে ২৬ জানুৱাৰীত ভাল খবৰ পাব পাৰে। মোডী চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ মূল দৰমহা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ (Central Govt) কৰ্মচাৰীসকলে ২৬ জানুৱাৰীত ভাল খবৰ পাব পাৰে। মোডী চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ মূল দৰমহা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ (Central Govt) কৰ্মচাৰীসকলে ২৬ জানুৱাৰীত ভাল খবৰ পাব পাৰে। মোডী চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ মূল দৰমহা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

  • Share this:
7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ (Central Govt) কৰ্মচাৰীসকলে ২৬ জানুৱাৰীত ভাল খবৰ পাব পাৰে। মোডী চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ মূল দৰমহা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। যদি সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন বিশ্বাস কৰা হয় তেন্তে মোডী চৰকাৰে ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰাৰ কথাও বিবেচনা কৰি আছে। ফিটমেণ্ট কাৰকে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সকলো কৰ্মচাৰীৰ বাবে মৌলিক দৰমহা নিৰ্ধাৰণ কৰে। যদি মোডী চৰকাৰে ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰে, কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ২৬ হাজাৰলৈ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।

সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, কৰ্মচাৰী সংগঠনসমূহে ২০২২ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীৰ পূৰ্বে বিষয়টোত চৰকাৰী প্ৰতিনিধিসকলৰ সৈতে এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব। যাৰ পিছত নিম্নতম দৰমহা যথেষ্ট পৰিমাণে বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

২৬ হাজাৰ টকা মৌলিক দৰমহা হ'ব

যদি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰে, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বৃদ্ধি হ'ব। ফিটমেণ্ট কাৰকে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সকলো কৰ্মচাৰীৰ বাবে মৌলিক দৰমহা নিৰ্ধাৰণ কৰে। ফিটমেণ্ট কাৰকটো শেষবাৰৰ বাবে ২০১৬ চনত বৃদ্ধি কৰা হৈছিল, কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ৬ হাজাৰ টকাৰ পৰা ১৮ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ফিটমেণ্ট কাৰকৰ সাম্ভাব্য বৃদ্ধিৰ ফলত নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ২৬ হাজাৰ টকা হ'ব পাৰে। বৰ্তমান, নিম্নতম মৌলিক দৰমহা হৈছে ১৮ হাজাৰ টকা, যি ২৬ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি হ'ব।

ভাট্টা বৃদ্ধি কৰিব

যদি মূল দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰা ২৬ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি হয়, DAও বৃদ্ধি হ'ব। DA হৈছে মৌলিক দৰমহাৰ ৩১ শতাংশৰ সমান। ডি.এ.-ৰ গণনা ডি.এ.-ৰ হাৰক মৌলিক দৰমহাৰ দ্বাৰা পূৰণ কৰি আহৰণ কৰা হয়। অৰ্থাৎ, মৌলিক দৰমহা বৃদ্ধিৰ সৈতে, DAও স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বৃদ্ধি হ'ব।

চৰকাৰে DA বৃদ্ধি কৰিব পাৰে-

সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ডিএ ৩ শতাংশ বৃদ্ধিৰ কথা ঘোষণা কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। ৩ শতাংশ বৃদ্ধিয়ে চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা ২০,০০০ টকালৈকে বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। সপ্তম কেন্দ্ৰীয় দৰমহা আয়োগৰ অধীনত, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ ডি.এ. মৌলিক দৰমহাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি গণনা কৰা হয়। অক্টোবৰত ৩ শতাংশ আৰু জুলাইত ১১ শতাংশ বৃদ্ধিৰ পিছত বৰ্তমানৰ ডিএ হাৰ ৩১ শতাংশ।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি