உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Central Government DA: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা আৰু ২০,০০০ টকা পৰ্যন্ত বাঢ়িব পাৰে, মুঠ DA হ’বগৈ ইমান!

    Central Government DA: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা আৰু ২০,০০০ টকা পৰ্যন্ত বাঢ়িব পাৰে, মুঠ DA হ’বগৈ ইমান!

     Dearness allowance calculation formula: এতিয়াৰ পৰা সকলো কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনভোগীয়ে ৩১শতাংশ হাৰত DA আৰু DR লাভ কৰিব। জানুৱাৰী ২০২২ত আকৌ এবাৰ বাঢ়িব।

    Dearness allowance calculation formula: এতিয়াৰ পৰা সকলো কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনভোগীয়ে ৩১শতাংশ হাৰত DA আৰু DR লাভ কৰিব। জানুৱাৰী ২০২২ত আকৌ এবাৰ বাঢ়িব।

    Dearness allowance calculation formula: এতিয়াৰ পৰা সকলো কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনভোগীয়ে ৩১শতাংশ হাৰত DA আৰু DR লাভ কৰিব। জানুৱাৰী ২০২২ত আকৌ এবাৰ বাঢ়িব।

    • Share this:
    নতুন বছৰটোৱে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীৰ কাৰণে ভাল খবৰ আনিব (Central Government DA News)। মোদী চৰকাৰে আকৌ এবাৰ মৰগীয়া বানচ (Dearness allowance) বঢ়াব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীৰ DAত ৩শতাংশ বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। 7th Pay Commissionৰ অধীনত কেন্দ্ৰৰ সকলো কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰ্ছে ৩১শতাংশ হাৰত DA আৰু DR লাভ কৰে। কিন্তু জানুৱাৰী, ২০২২ত আকৌ এবাৰ ৩% DA বঢ়োৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। এতিয়া কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীয়ে নিজৰ বেচিক–পে’(Basic Salary) আৰু গ্ৰেডৰ হিচাপত দৰমহা বৃদ্ধিৰ অনুমান কৰিব পাৰে।

    News18–ৰ এক প্ৰতিবেদনত এইটোও উল্লেখ কৰা হৈছে যে কেন্দ্ৰই ফিটমেণ্ট কাৰক ৩.৬৮ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ ওপৰতো আলোচনা কৰি আছে, যিটোৱেও দৰমহা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ২০১৬ চনৰ অন্তিম বৃদ্ধিয়ে মূল দৰমহা ৬,০০০ টকাৰ পৰা ১৮,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছিল। পৰৱৰ্তী প্ৰস্তাৱিত বৃদ্ধিয়ে ৰাজহুৱা খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে আৰু ৮,০০০ টকা বৃদ্ধিৰে বেচিক দৰমহা ২৬,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

    এনেকৈ গণনা হয় DA (How is DA calculated in the 7th CPC?)

    ২০২১ চনত, ডি.এ.-ত মুঠ ১৪ শতাংশ বৃদ্ধি ঘোষণা কৰা হৈছিল। ডিএক আগতে ১৮ মাহৰ বাবে স্থবিৰ কৰি ৰখা হৈছিল। মৰগীয়া বানচ বৃদ্ধি (DA Hike) প্ৰথমে ১১ শতাংশ আৰু তাৰ পিছত ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছিল। এতিয়ালৈকে, এই ভাট্টা ১৪ শতাংশ বৃদ্ধি হৈছে। ডি.এ. কেৱল মূল দৰমহাৰ (Basic Salary) ওপৰত গণনা কৰা হয়। যদি এজনৰ দৰমহা মাহেকত ২০,০০০ টকা হয়, ই প্ৰতি মাহে ২৮০০ টকা বৃদ্ধি হ’লে ১৪ শতাংশ হ'ব। (DA Hike: Employees can get increase in DA as New Year's gift, salary will increase up to Rs 20,000)

    7ম দৰমহা আয়োগৰ পে’ মেট্ৰিক্স অনুসৰি, বিষয়া গ্ৰেডৰ দৰমহাত যথেষ্ট বৃদ্ধি হ'ব। যদি কোনো কৰ্মচাৰীৰ মূল দৰমহা বৰ্তমান ৩১৫৫০ টকা। তেন্তে আপুনি ইয়াক যদি গণনা কৰে...(What is the variable DA for central government employees?)

    মূল দৰমহা (BasicPay) - ৩১৫৫০ টকা
    মুঠ মৰগীয়া ভাট্টা (DA) - ৩১% টকা - প্ৰতি মাহে ৯৭৮০ টকা
    ৯৪৭টকা (প্ৰতি মাহে) অধিক আহিব যেতিয়া মৰগীয়া ভাট্টা (DA) ৩% বৃদ্ধি কৰা হ'ব।
    বাৰ্ষিক মৰগীয়া ভাট্টা পৰিশোধ - ১,১৭,৩৬০ টকা (মুঠ ৩১%)
    বাৰ্ষিক মৰগীয়া ভাট্টাৰ বৃদ্ধি - ১১,৩৬৪ টকা (৩% বৃদ্ধিত)
    বাৰ্ষিক মৰগীয়া ভাট্টা পৰিশোধ - ১,২৮,৭২৪ টকা (মুঠ ৩৪%)

    (টোকা: এই গণনা কেৱল সাধাৰণ আকলনৰ আধাৰতহে কৰা হৈছে।)

    ডিএ ৩ শতাংশ বাঢ়িবলৈ এতিয়াও বাকী আছে

    জানুৱাৰী ২০২২ ৰ বাবে মৰগীয়া ভাট্টা এতিয়াও নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাই। কিন্তু, জুলাইৰ পৰা ডিচেম্বৰ 2021-ৰ AICPIৰ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, এইটো সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব। এতিয়ালৈকে পৰিসংখ্যাবোৰে মৰগীয়া ভাট্টা ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। যদি এনে হয়, জানুৱাৰীত আৰু ৩ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব আৰু কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা বৃদ্ধি হ'ব। মৰগীয়া ভাট্টা ৩ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ পিছত মুঠ ৩৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হ'ব।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    First published: