உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • 7th Pay Commission: চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তই আনিলে ভালখবৰ! এতিয়াৰ পৰা গৃহ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ কৰ্মচাৰীৰ হ'ল সুবিধা

    7th Pay Commission: চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তই আনিলে ভালখবৰ! এতিয়াৰ পৰা গৃহ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ কৰ্মচাৰীৰ হ'ল সুবিধা

    জনাও যে, চৰকাৰে নিজৰ কৰ্মচাৰীসকলক গৃহ নিৰ্মাণৰ অগ্ৰিম প্ৰদান কৰে।

    জনাও যে, চৰকাৰে নিজৰ কৰ্মচাৰীসকলক গৃহ নিৰ্মাণৰ অগ্ৰিম প্ৰদান কৰে।

    জনাও যে, চৰকাৰে নিজৰ কৰ্মচাৰীসকলক গৃহ নিৰ্মাণৰ অগ্ৰিম প্ৰদান কৰে।

    • Share this:
    কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে এটা ভাল খবৰ। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ঘৰ নিৰ্মাণৰ বাবে কৰ্মচাৰীসকলক দিয়া House Building Advance-HBAৰ সুতৰ হাৰ হ্ৰাস কৰিছে। গৃহ আৰু নগৰ পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰণালয়েও এই সন্দৰ্ভত এখন স্মাৰকপত্ৰ জাৰি কৰিছে। সুতৰ হাৰ ৮০ বেছিছ পইণ্ট বা ০.৮০ শতাংশ হ্ৰাস কৰা হৈছে।

    জনাও যে, চৰকাৰে নিজৰ কৰ্মচাৰীসকলক গৃহ নিৰ্মাণৰ অগ্ৰিম প্ৰদান কৰে। ইয়াত, কৰ্মচাৰীজনে নিজে বা তেওঁৰ পত্নীৰ প্লটত এটা ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ আগতীয়াকৈ ল'ব পাৰে। এইচ.বি.এ. আঁচনিখন ১ অক্টোবৰ, ২০২০-ৰ পৰা আৰম্ভ কৰা হৈছিল আৰু ইয়াৰ অধীনত, 31 মাৰ্চ, 2022 লৈকে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলক ৭.৯ শতাংশ সূতৰ হাৰত গৃহ নিৰ্মাণৰ অগ্ৰিম প্ৰদান কৰি আছিল। আঁচনিখন এতিয়া এবছৰলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

    এতিয়া হোম লোন পৰিশোধ কৰিবলৈ দিয়া সূতৰ হাৰত কৰ্তন কৰা হৈছে। এতিয়া কৰ্মচাৰীসকলে ০.৮ শতাংশ কম সূত পৰিশোধ কৰিব লাগিব। এতিয়া, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে ১ এপ্ৰিল, ২০২২ ৰ পৰা ৩১ মাৰ্চ, ২০২৩ লৈ এইচ.বি.এ.-ৰ ওপৰত বছৰি ৭.১ শতাংশ সূত পৰিশোধ কৰিব লাগিব। আগতে, সূতৰ হাৰ আছিল বছৰি ৭.৯ শতাংশ। চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে ঘৰ এটা নিৰ্মাণ কৰিবলৈ চৰকাৰৰ পৰা গৃহ ঋণৰ আগতীয়া কৈ ল'ব পাৰে। ই কৰ্মচাৰীসকলক দুটা ধৰণে পায়। তেওঁলোকে ২৪ মাহৰ বেচিক পে বা ২৫ লাখ টকালৈকে আগবঢ়োৱা হ'ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ঘৰৰ মূল্য বা ঋণ পৰিশোধ কৰাৰ সামৰ্থ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰিও অগ্ৰিম প্ৰদান কৰা হয়।
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: