• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • 7th Pay Commission: চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে এই সপ্তাহত দুগুণ বনাচ পাব, কিমান দৰমহা বৃদ্ধি হ'ব জানি লওক সবিশেষ...

7th Pay Commission: চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে এই সপ্তাহত দুগুণ বনাচ পাব, কিমান দৰমহা বৃদ্ধি হ'ব জানি লওক সবিশেষ...

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই সপ্তাহত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক DA, DR, HRA বৃদ্ধিৰ পিছত আন এটা উপহাৰ দিবলৈ গৈ আছে। চৰকাৰে লাখ লাখ কৰ্মচাৰীৰ ডিএ ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। লগতে, ঘৰ ভাড়া ভাট্টাও (HRA) বৃদ্ধি কৰা হৈছে। ছেপ্টেম্বৰ মাহত চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে দুগুণ বনাচ পাব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই সপ্তাহত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক DA, DR, HRA বৃদ্ধিৰ পিছত আন এটা উপহাৰ দিবলৈ গৈ আছে। চৰকাৰে লাখ লাখ কৰ্মচাৰীৰ ডিএ ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। লগতে, ঘৰ ভাড়া ভাট্টাও (HRA) বৃদ্ধি কৰা হৈছে। ছেপ্টেম্বৰ মাহত চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে দুগুণ বনাচ পাব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই সপ্তাহত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক DA, DR, HRA বৃদ্ধিৰ পিছত আন এটা উপহাৰ দিবলৈ গৈ আছে। চৰকাৰে লাখ লাখ কৰ্মচাৰীৰ ডিএ ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। লগতে, ঘৰ ভাড়া ভাট্টাও (HRA) বৃদ্ধি কৰা হৈছে। ছেপ্টেম্বৰ মাহত চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে দুগুণ বনাচ পাব পাৰে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই সপ্তাহত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক DA, DR, HRA বৃদ্ধিৰ পিছত আন এটা উপহাৰ দিবলৈ গৈ আছে। দৰাচলতে, চৰকাৰে ক'ৰোনা সংকটৰ মাজত কৰ্মচাৰীসকলক অস্থায়ীভাৱে ৰখা ডেৰ বছৰৰ Dearness allowanceৰ বকেয়া পৰিমাণ দিয়া নাই। এই ক্ষেত্ৰত, ছেপ্টেম্বৰ ২০২১-ত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক কিছু সকাহ দিয়াৰ আশা আছে। ছেপ্টেম্বৰ মাহত চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে দুগুণ বনাচ পাব পাৰে। চৰকাৰে লাখ লাখ কৰ্মচাৰীৰ ডিএ ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। লগতে, ঘৰ ভাড়া ভাট্টাও (HRA) বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এটা নিৰ্দেশ জাৰি কৰি চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ মৌলিক দৰমহাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ঘৰ ভাড়া ভাট্টা আৰু ডিএ বৃদ্ধি কৰিবলৈ কৈছিল। নিয়ম অনুসৰি, যদি ডি.এ. ২৫ শতাংশতকৈ অধিক হয় তেন্তে ঘৰ ভাড়া ভাট্টা বৃদ্ধি কৰিব লাগিব। সেয়েহে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এইচ.আৰ.এ. ২৭ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। ৭ জুলাই, ২০১৭ তাৰিখে বিত্ত বিভাগে জাৰি কৰা এক নিৰ্দেশত কোৱা হৈছিল যে ডিএ ২৫ শতাংশ অতিক্ৰম কৰিলে HRAও সংশোধন কৰা হ'ব। এই ক্ষেত্ৰত, ১ জুলাই, ২০২১-ৰ পৰা ডি.এ. ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হৈছে, সেয়েহে এইচ.আৰ.এ. বৃদ্ধি কৰিব লাগিব।

কোনে কিমান HRA পাব
কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক চহৰৰ শ্ৰেণী অনুসৰি ২৭ শতাংশ, ১৮ শতাংশ আৰু ৯ শতাংশ HRA প্ৰদান কৰা হৈছে। এই বৃদ্ধি ১ জুলাই, ২০২১ৰ পৰা DA-ৰ সৈতে কাৰ্যকৰী কৰা হৈছে। ঘৰ ভাড়া ভাট্টাৰ শ্ৰেণীটো এক্স, ৱাই আৰু জেড শ্ৰেণীৰ চহৰ অনুসৰি। সৰল ভাষাত, এক্স শ্ৰেণীৰ কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে এতিয়া প্ৰতি মাহে ৫৪০০ টকাতকৈ অধিক এইচ.আৰ.এ. লাভ কৰিব। ইয়াৰ পিছত কৰ্মচাৰী ৱাই শ্ৰেণীৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে প্ৰতি মাহে ৩৬০০ টকা আৰু জেড শ্ৰেণীৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে প্ৰতি মাহে ১৮০০ টকাৰ ঘৰ ভাড়া ভাট্টা প্ৰদান কৰা হ'ব।

বৰ্ধিত দৰমহাৰ গণিত
সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ মতে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা হৈছে ১৮ হাজাৰ টকা। ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ মূল দৰমহা এতিয়া ১৫ হাজাৰ টকাৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে ২০২১ চনৰ জুন লৈকে ১৭ শতাংশ হাৰত ১৮,০০০ টকাৰ মূল দৰমহাৰ ওপৰত ৩০৬০ টকাৰ ডি.এ. লাভ কৰিছিল। জুলাই ২০২১-ৰ পৰা, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে প্ৰতি মাহে ২৮ শতাংশ ডি.এ.-ত ৫,০৪০ টকা লাভ কৰিব। এই ভিত্তিত, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ মাহিলী দৰমহা ১,৯৮০ টকা বৃদ্ধি হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: