7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীৰ DA সন্দৰ্ভত ডাঙৰ খবৰ ! শীঘ্ৰেই কৰ্মচাৰীয়ে লাভ কৰিব পাৰে দুগুণ লাভ !

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 7, 2021, 3:06 PM IST
7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীৰ DA সন্দৰ্ভত ডাঙৰ খবৰ ! শীঘ্ৰেই কৰ্মচাৰীয়ে লাভ কৰিব পাৰে দুগুণ লাভ !
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ (Central govt employee) বাবে ভাল খবৰ। অতি সোনকালেই লাখ লাখ কৰ্মচাৰীয়ে দুগুণ লাভালাভ লাভ কৰিব, অৰ্থাৎ DA বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে মূল্যাঙ্কন কৰা হ'ব, যাৰ পিছত তেওঁলোকৰ দৰমহা আৰু বৃদ্ধি হ'ব।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ (Central govt employee) বাবে ভাল খবৰ। অতি সোনকালেই লাখ লাখ কৰ্মচাৰীয়ে দুগুণ লাভালাভ লাভ কৰিব, অৰ্থাৎ DA বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে মূল্যাঙ্কন কৰা হ'ব, যাৰ পিছত তেওঁলোকৰ দৰমহা আৰু বৃদ্ধি হ'ব।

  • Share this:
7কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ (Central govt employee) বাবে ভাল খবৰ। অতি সোনকালেই লাখ লাখ কৰ্মচাৰীয়ে দুগুণ লাভালাভ লাভ কৰিব, অৰ্থাৎ DA বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে মূল্যাঙ্কন কৰা হ'ব, যাৰ পিছত তেওঁলোকৰ দৰমহা আৰু বৃদ্ধি হ'ব। পদোন্নতিও থাকিব। কৰ্মচাৰীসকলৰ মূল্যাঙ্কন উইণ্ডো খোলা হৈছে। মূল্যাঙ্কন উইণ্ডোসমূহ ৩০ জুনলৈকে খোলা থাকিব। ৩০ তাৰিখলৈ, সকলো কৰ্মচাৰীয়ে তেওঁলোকৰ স্ব-মূল্যায়ন প্ৰপত্ৰ পূৰণ কৰিব লাগিব আৰু সময়মতে দাখিল কৰিব লাগিব।

বাৰ্ষিক প্ৰদৰ্শন মূল্যায়ন প্ৰতিবেদনৰ (APAR) অধীনত মূল্যাঙ্কন কৰা হ'ব। সকলো কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰী এই মূল্যাঙ্কন চক্ৰত জড়িত থাকিব। মূল্যাঙ্কন উইণ্ডো বৰ্তমান গ্ৰুপ এ, গ্ৰুপ বি, গ্ৰুপ চি কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে খোলা আছে।

সমগ্ৰ দেশতে বিয়পি পৰা ক'ৰোনাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি চৰকাৰে কয় যে কামটো ২০২১ চনৰ ৩১ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগে। তাৰ পিছত মূল্যাঙ্কন আগবঢ়োৱা নহ'ব। যোৱা বছৰৰ আৰম্ভণিতে, চৰকাৰে ২০১৯-২০ বৰ্ষৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ APARৰ তাৰিখ বৃদ্ধি কৰিছিল।

SPARROW পৰ্টেলৰ জৰিয়তে কৰিব লগা কাম

চৰকাৰে চিএছএছ, চিএছএছএছ আৰু চিএছচিএছ কেডাৰৰ গ্ৰুপ এ, বি আৰু চি বিষয়াসকলৰ মূল্যাঙ্কনৰ কাম আৰম্ভ কৰিছে। স্পেৰো পৰ্টেলৰ অধীনত ২০২০-২১ বৰ্ষৰ বাবে মূল্যাঙ্কন কৰিব লাগিব।

DoPT.-ৰ মতে, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক অনলাইন প্ৰপত্ৰ প্ৰদান কৰা হৈছে। এতিয়া বৃদ্ধিৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছে। কৰ্মচাৰীসকলে ৩০ জুনৰ ভিতৰত তেওঁলোকৰ প্ৰপত্ৰ প্ৰতিবেদন বিষয়াৰ ওচৰত দাখিল কৰিব লাগিব। গোটেই প্ৰক্ৰিয়াটো ৩১ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হ'ব।

জুলাইৰ ভিতৰত দৰমহা বাঢ়িব পাৰে

আপোনাক কওঁ যে কৰ্মচাৰীসকলৰ এতিয়া ১৭ শতাংশ হাৰত ডি.এ. পৰিশোধ কৰে, যি ১১ শতাংশৰ পৰা ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ দৰমহা যথেষ্ট বৃদ্ধি হ'ব। আনহাতে, কৰ্মচাৰীসকলে দুবছৰৰ প্ৰত্যক্ষ ডিএৰ সুবিধা লাভ কৰিবলৈ গৈ আছে, কিয়নো ২০২০ চনৰ জানুৱাৰীত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ dearness allowance ৪ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছিল, তাৰ পিছত ২০২০ চনৰ জুনমাহত ৩ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছিল, এতিয়া ২০২১ চনৰ জানুৱাৰীত dearness allowance পুনৰ ৪ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে, অৰ্থাৎ মুঠ ২৮ শতাংশ।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 7, 2021, 2:46 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি