• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • 7th Pay Commission: চৰকাৰে নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰা ২৬ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিব, শীঘ্ৰে ঘোষণা কৰিব ...

7th Pay Commission: চৰকাৰে নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰা ২৬ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিব, শীঘ্ৰে ঘোষণা কৰিব ...

সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, মোডী চৰকাৰেও ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা (Minimum Wages) ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰিৱৰ্তে ২৬ হাজাৰ টকা হ'ব পাৰে।

সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, মোডী চৰকাৰেও ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা (Minimum Wages) ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰিৱৰ্তে ২৬ হাজাৰ টকা হ'ব পাৰে।

সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, মোডী চৰকাৰেও ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা (Minimum Wages) ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰিৱৰ্তে ২৬ হাজাৰ টকা হ'ব পাৰে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ আগতে উপহাৰ পাব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, মোডী চৰকাৰেও ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা (Minimum Wages) ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰিৱৰ্তে ২৬ হাজাৰ টকা হ'ব পাৰে।

ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰিব পাৰি
তথ্য অনুসৰি, কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ফিটমেণ্ট কাৰক (Fitment Factor) বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা বৃদ্ধি কৰিবলৈ ফিটমেণ্ট কাৰক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, কৰ্মচাৰী সংগঠনবোৰে বিষয়টোত চৰকাৰী প্ৰতিনিধিসকলৰ সৈতে এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব, যাৰ পিছত নিম্নতম দৰমহা যথেষ্ট পৰিমাণে বৃদ্ধি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

যদি মোডী চৰকাৰে ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰে, কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ২৬ হাজাৰলৈ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। যদি বাজেটৰ আগতে কেবিনেটৰ অনুমোদন প্ৰাপ্ত কৰা হয়, ইয়াক বাজেটৰ আগতে কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব পাৰে।

ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে দীৰ্ঘদিনীয়া চাহিদা
উল্লেখ কৰিব পাৰি যে কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰীসকলে দীৰ্ঘদিন ধৰি দাবী কৰি আহিছে যে তেওঁলোকৰ ফিটমেণ্ট কাৰক ২.৫৭ শতাংশৰ পৰা ৩.৬৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হ'ব। এইটো খবৰ পোৱা গৈছে যে চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ ফিটমেণ্ট কাৰক বিবেচনা কৰিব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ ফিটমেণ্ট কাৰকে কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটৰ পৰা অনুমোদন লাভ কৰিব পাৰে। কেবিনেটৰ অনুমোদনৰ পিছত ইয়াক ব্যয়ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰি।
Published by:Kokil Sarma
First published: