• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Get Relieve from Constipation: কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পাবলৈ ৫ টা ছুপাৰ ফুড

Get Relieve from Constipation: কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পাবলৈ ৫ টা ছুপাৰ ফুড

Constipation: কিছুমান খাদ্য সামগ্ৰী (Foods for Constipation) আৰু খাদ্যাভ্যাসে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পাবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।

Constipation: কিছুমান খাদ্য সামগ্ৰী (Foods for Constipation) আৰু খাদ্যাভ্যাসে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পাবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।

Constipation: কিছুমান খাদ্য সামগ্ৰী (Foods for Constipation) আৰু খাদ্যাভ্যাসে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পাবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।

  • Share this:
কিছুমান খাদ্য সামগ্ৰী আৰু খাদ্যাভ্যাসে কোষ্ঠকাঠিন্য (constipation) দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কিছুমান নিৰ্দিষ্ট সময়ত মানুহে শৌচ-প্ৰস্ৰাৱত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয়। কোষ্ঠকাঠিন্যত ভুগি থকাৰ সময়ত এনে হয়। যিসকলে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হয় তেওঁলোকৰ মল শুকান আৰু ঘন হৈ পৰে আৰু ই বিষাক্ত বা পাৰ হোৱাত কঠিন হৈ পৰে। তদুপৰি ই গোটেই দিনটো অস্বস্তিৰ সৃষ্টি কৰে।

মানুহ কোষ্ঠকাঠিন্যত ভুগি থকাটো অস্বাভাৱিক নহয়। কিন্তু কিছুমান খাদ্য সামগ্ৰী (Foods for Constipation)ৰু খাদ্যাভ্যাসে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পাবলৈ সহায় কৰিব পাৰে। দিল্লীস্থিত পুষ্টিবিদ, লৱনীত বাত্ৰাই শেহতীয়াকৈ ইনষ্টাগ্ৰাম পোষ্টত কোষ্ঠকাঠিন্যত ভুগি থকা সকলৰ বাবে কেইটামান পৰামৰ্শ শ্বেয়াৰ কৰিছে।

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা সকাহ পাবলৈ আপুনি নিয়মীয়া আহাৰ গ্ৰহণত পুষ্টিবিদ বাত্ৰাৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি এই খাদ্য সামগ্ৰীসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

প্ৰুন (Prunes)
কোষ্ঠকাঠিন্য লাঘৱ কৰিবলৈ মানুহে বহুদিনৰ পৰা প্ৰুন ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে। কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বাবে ই পৰম্পৰাগত গো-টু খাদ্য সামগ্ৰী। প্ৰুন নামৰ বিভিন্ন ধৰণৰ শুকান প্লামত ছৰবিটল নামৰ এক প্ৰকাৰৰ চেনিৰ এলকহল থাকে। যিহেতু আমাৰ শৰীৰে ছৰবিটল বেয়াকৈ হজম কৰে, সেয়েহে ই অন্ত্ৰলৈ পানী টানি অনাত সহায় কৰে। তদুপৰি ইয়াৰ ফলত মলত্যাগ সহজ হয়।

শাক-পাচলিৰ ৰস (Vegetable juice)

পুষ্টি বিশেষজ্ঞই জনাইছে যে দিনৰ মাজভাগত বা সন্ধিয়াৰ ভাগত শাক-পাচলিৰ ৰস ডাঙৰ গিলাচ সেৱন কৰিলে কোষ্ঠকাঠিন্য দূৰ কৰাত আচৰিত কাম কৰিব পাৰি। ৰস বনোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা উপাদানসমূহো তেওঁ শ্বেয়াৰ কৰে:

· পালেংশাক

· বিলাহী

· বুটমাহ

· চূণৰ পানী

· আদা

ত্ৰিফলা (Triphala)

ত্ৰিফলাত আমলখি (Amla), ভোমোৰা আৰু শিলিখা থাকে, এই সকলোবোৰ কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পাবলৈ ভাল বুলি জনা যায়। কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ একাপ গৰম পানী বা গাখীৰত আধা চামুচ ত্ৰিফলা গুড়ি মিহলাই শুই উঠাৰ আগতে খাব লাগে।

ওটছ (Oats)

ওটছত দ্ৰৱণীয় আঁহ (বিটা-গ্লুকেন) প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। ই অন্ত্ৰৰ স্বাভাৱিক কাৰ্য্যক্ষমতা বজাই ৰখা আৰু অন্ত্ৰৰ ফ্লোৰা নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ভাল। কাৰণ ই আন্ত্ৰিক অংশত থকা ভাল বেক্টেৰিয়াবোৰক খাদ্য যোগান ধৰে।

ঘিউ (Ghee)

যিহেতু ঘিউৰ টেক্সচাৰ তেলীয়া, সেয়েহে ই লুব্ৰিকেণ্ট হিচাপে কাম কৰে আৰু বাটি গঠনৰ কঠিনতা শান্ত কৰে। কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বাবে ই এক নিখুঁত প্ৰতিষেধক কাৰণ খাদ্যত ঘিউ ঢালিলে মলত্যাগ সহজ আৰু নিয়মীয়া হোৱাত সহায়ক হয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি