• Home
  • »
  • News
  • »
  • kolkata
  • »
  • আমিৰ খানৰ বাসগৃহত ইডিৰ অভিযান! উদ্ধাৰ ১৭ কোটি টকা; এতিয়াও চলি আছে নগদ ধনৰ গণনা

আমিৰ খানৰ বাসগৃহত ইডিৰ অভিযান! উদ্ধাৰ ১৭ কোটি টকা; এতিয়াও চলি আছে নগদ ধনৰ গণনা

কলকাতাৰ এজন ব্যৱসায়ীৰ বাসগৃহৰ পৰা প্ৰায় ১৭ কোটি টকা উদ্ধাৰ কৰিছে। নগদ ধনৰ গণনা এতিয়াও চলি আছে।

কলকাতাৰ এজন ব্যৱসায়ীৰ বাসগৃহৰ পৰা প্ৰায় ১৭ কোটি টকা উদ্ধাৰ কৰিছে। নগদ ধনৰ গণনা এতিয়াও চলি আছে।

ইডিৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে, কলকাতা মহানগৰীত পৰিবহণ ব্যৱসায় চলোৱা আমিৰ খানৰ পুত্ৰ নাছেৰ খানৰ বাসগৃহৰ দ্বিতীয় মহলাৰ লগতে আন কেইবাটাও স্থানৰ পৰা বিপুল পৰিমাণৰ নগদ ধন জব্দ কৰা হৈছে।

  • Share this:
কালি ৯ ঘণ্টীয়া এক দীৰ্ঘকালীন তালাচীৰ অন্তত প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয়ে (ইডি) মোবাইল গেমিং এপ্লিকেচন এটাৰ সৈতে জড়িত কলকাতাৰ এজন ব্যৱসায়ীৰ বাসগৃহৰ পৰা প্ৰায় ১৭ কোটি টকা উদ্ধাৰ কৰিছে। নগদ ধনৰ গণনা এতিয়াও চলি আছে। সংস্থাটোৱে ধন সৰবৰাহ প্ৰতিৰোধ আইন (পিএমএলএ), ২০০২ৰ অধীনত অনুসন্ধান অভিযান চলাই আছে।

পৰিবহণ ব্যৱসায়ৰ সৈতে জড়িত ব্যৱসায়ী নাছেৰ খানৰ ঘৰলৈ ৮টা কাউণ্টিং মেচিন অনা হৈছে আৰু তেওঁ মোবাইল গেমিং এপটো মুকলি কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছে। শনিবাৰে পুৱাৰে পৰা কলকাতাৰ ৬টা চৌহদত অভিযান চলাই আহিছে সংস্থাটোৱে।

ইডিৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে, কলকাতা মহানগৰীত পৰিবহণ ব্যৱসায় চলোৱা আমিৰ খানৰ পুত্ৰ নাছেৰ খানৰ বাসগৃহৰ দ্বিতীয় মহলাৰ লগতে আন কেইবাটাও স্থানৰ পৰা বিপুল পৰিমাণৰ নগদ ধন জব্দ কৰা হৈছে।

ইডিয়ে ২০২১ চনৰ ১৫ ফেব্ৰুৱাৰীত ফেডাৰেল বেংকৰ কৰ্তৃপক্ষৰ অভিযোগৰ ভিত্তিত আমিৰ খান আৰু অন্যান্যৰ বিৰুদ্ধে এই সন্দৰ্ভত গোচৰ ৰুজু কৰিছে U/s 420, 406, 409, 468, 469, 471, 34 of IPC, পাৰ্ক ষ্ট্ৰীট আৰক্ষী থানা, কলকাতা আৰক্ষী, আমিৰ খান বনাম অন্যান্যৰ বিৰুদ্ধে, ফেডাৰেল বেংক কৰ্তৃপক্ষই দাখিল কৰা অভিযোগৰ ভিত্তিত, মুখ্য মহানগৰ দণ্ডাধীশ, কলিকতা।’- বুলি ইডিয়ে এক বিবৃতিত কয়।

আই পি চি ধাৰা ৪২০ (প্ৰতাৰণা আৰু অসৎভাৱে সম্পত্তি ডেলিভাৰী কৰিবলৈ প্ৰৰোচিত কৰা), ৪০৬ (আস্থা ভংগ কৰা অপৰাধমূলক), ৪০৯ (ৰাজহুৱা কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা আস্থা ভংগ কৰা অপৰাধমূলক), ৪৬৮ (প্ৰতাৰণা কৰাৰ উদ্দেশ্যে জালিয়াতি কৰা), ৪৬৯ (জালিয়াতি) ধাৰাত অভিযুক্তৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ উত্থাপন কৰা হৈছে। , ৪৭১ (যিজনে প্ৰৱঞ্চনামূলকভাৱে বা অসৎভাৱে ইলেক্ট্ৰনিক ডিভাইচক ব্যৱহাৰ কৰে) আৰু ৩৪ (সাধাৰণ উদ্দেশ্যক আগুৱাই নিয়াৰ বাবে কেইবাজনো ব্যক্তিৰ দ্বাৰা কাৰ্য্য কৰা) আদিৰ অধীনত পাৰ্ক ষ্ট্ৰীট আৰক্ষী থানাৰ দ্বাৰা গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছে।

"আমিৰ খান নামৰ এজন ব্যক্তিয়ে E-Nuggets নামৰ এটা মোবাইল গেমিং এপ্লিকেচন মুকলি কৰিছিল, যিটো জনসাধাৰণক প্ৰতাৰণা কৰাৰ উদ্দেশ্যে ডিজাইন কৰা হৈছিল। প্ৰাৰম্ভিক সময়ছোৱাত ব্যৱহাৰকাৰীসকলক কমিচনেৰে পুৰস্কৃত কৰা হৈছিল আৰু নিজৰ অংশৰ ধনখিনি নিৰাপদভাৱে উলিয়াই আনিব পৰা গৈছিল। ই ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ মাজত প্ৰাৰম্ভিক আস্থা প্ৰদান কৰিলে, আৰু তেওঁলোকে অধিক শতাংশ কমিছন আৰু অধিক সংখ্যক ক্ৰয় অৰ্ডাৰৰ বাবে বৃহৎ পৰিমাণৰ বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিলে।" বুলি ইডিয়ে এক বিবৃতিত কয়।

“জনসাধাৰণৰ পৰা বৃহৎ পৰিমাণৰ ধন সংগ্ৰহ কৰাৰ পিছত, হঠাতে উক্ত এপটোৰ পৰা এটা বা আনটো অজুহাতত প্ৰত্যাহাৰ বন্ধ কৰা হ’ল। তাৰ পিছত প্ৰফাইল তথ্যকে ধৰি সকলো তথ্য উক্ত এপ চাৰ্ভাৰৰ পৰা মচি পেলোৱা হৈছিল আৰু তেতিয়াহে ব্যৱহাৰকাৰীসকলে কৌশলটো বুজি পাইছিল,” বুলি ইডিয়ে জানিবকৈ দিয়ে। ইডিয়ে কয় যে অনুসন্ধান অভিযানৰ সময়ত লক্ষ্য কৰা হৈছে যে উক্ত সত্তাসমূহে ডামি একাউণ্ট ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

এই ঘটনাক লৈ তীব্ৰ প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰি তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ জ্যেষ্ঠ মন্ত্ৰী ফিৰহাদ হাকিমে কয়, '‘মোৰ এটা অনুভৱ হৈছে যে তেওঁলোকে (কেন্দ্ৰই) ৰাজ্যখনৰ অৰ্থনীতিৰ ক্ষতি কৰিব বিচাৰে। যদি কোনোবাই ভুল কৰিছে তেন্তে আইনখনে নিজৰ পথ গ্ৰহণ কৰিব। কিন্তু ব্যৱসায়ীসকলৰ বাবে ভয়ৰ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি হৈছে, যাতে তেওঁলোকে বংগত ব্যৱসায় কৰাৰ পৰা সংযত হয়। শেহতীয়াকৈ আয়কৰ বিভাগেও একাংশ চৌহদত অভিযান চলাইছিল, কিন্তু কোনো ধৰণৰ টকা পোৱা নাছিল।”

হাকিমৰ এই মন্তব্যই বিৰোধীক ক্ষুব্ধ কৰি তুলিছে আৰু কৈছে যে প্ৰৱঞ্চনাৰ দ্বাৰা সংগ্ৰহ কৰা ধন ৰাষ্ট্ৰৰ অৰ্থনীতি বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। ইফালে চি পি আই (এম)ৰ প্ৰবীণ নেতা সুজন চক্ৰৱৰ্তীয়ে কয়, "নেতা যিমানেই ডাঙৰ হ’ব সিমানেই চোৰ ডাঙৰ হ’ব আৰু সেয়াই তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ সত্য।"
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি