• Home
  • »
  • News
  • »
  • imphal
  • »
  • ম্যানমাৰে ভাৰতক গতালে মণিপুৰৰ বিদ্ৰোহী সংগঠন RPFৰ পাঁচ নেতাক

ম্যানমাৰে ভাৰতক গতালে মণিপুৰৰ বিদ্ৰোহী সংগঠন RPFৰ পাঁচ নেতাক

Myanmar Hands Over 5 Manipur Militants: আছাম ৰাইফলছৰ ওপৰত ভয়ংকৰ এম্বুছ কৰা PLAৰ ৰাজনৈতিক গোট RPF

Myanmar Hands Over 5 Manipur Militants: আছাম ৰাইফলছৰ ওপৰত ভয়ংকৰ এম্বুছ কৰা PLAৰ ৰাজনৈতিক গোট RPF

Myanmar Hands Over 5 Manipur Militants: আছাম ৰাইফলছৰ ওপৰত ভয়ংকৰ এম্বুছ কৰা PLAৰ ৰাজনৈতিক গোট RPF

  • Share this:
পুনৰ ম্যানমাৰে ভাৰতৰ হাতত গতালে পাঁচ বিদ্ৰোহী নেতাক। ম্যানমাৰত ২০১৯ৰ ফেব্ৰুৱাৰীত গ্ৰেপ্তাৰ হৈছিল RPFৰ এই পাঁচ নেতা ৷ ইয়াৰ পূৰ্বেও ম্যানমাৰে (Myanmar) মণিপুৰ আৰু অসমৰ বহুকেইজন বিদ্ৰোহীক গতাই দিছিল ভাৰতৰ হাতত ৷

বুধবাৰে ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ এখন বিমানেৰে মান্দালয় বিমান বন্দৰৰ পৰা কঢ়িয়াই আনে RPFৰ নেতাকেইজনক ৷ ম্যানমাৰে গতাই দিয়া RPFৰ নেতাকেইজন হ'ল ক্ৰমে ডেভানী ওৰফে নোৰা, কৈৰেং, বান্নাৰ, আংগাম আৰু আবি  ৷ বৰ্তমান ইম্ফল কাৰাগাৰত আটাইকেইজন ৷

ম্যানমাৰৰ ছাগায়িং প্ৰদেশত থকা ভাৰতীয় মূলৰ বিদ্ৰোহী সংগঠন ULFA-I, NSCN-K, NDFB-S, KLO, UNLF, RPF/PLA, KLKY, PrePRAK, আদিৰ বিৰুদ্ধে ভাৰত চৰকাৰৰ নিৰন্তৰ হেঁচাত ম্যানমাৰৰ সেনাই অভিযান চলাইছিল, যাৰ ফলত ভাৰতীয় মূলৰ সকলো বিদ্ৰোহী সংগঠনে নিজ নিজ শিবিৰসমূহ ত্যাগ কৰি গভীৰ অৰণ্যলৈ যাবলগীয়া হৈছিল ৷

ম্যানমাৰ সেনাৰ সেই অভিযানত NSCN-K, UNLF, RPF, NDFB-Sৰ বহু নেতা-কেডাৰক সেনাই আটক কৰি ম্যানমাৰ আৰক্ষীৰ হাতত গটাই দিছিল ৷ ইয়াৰে বহু কেইজনক ইতিমধ্যে ম্যানমাৰ চৰকাৰে ভাৰতৰ হাতত গতাই দিছে ৷

উল্লেখযোগ্য যে কিছুদিন পূৰ্বে মণিপুৰৰ ম্যানমাৰ সীমান্তৱৰ্তী চূড়াচাণ্ডপুৰত RPFৰ সামৰিক গোট PLAয়ে MNPFৰ সহযোগত আছাম ৰাইফলছৰ ওপৰত এক এম্বুছ সংঘটিত কৰিছিল ৷ সেই এম্বুছত আছাম ৰাইফলছৰ এজন কৰ্নেল, কৰ্নেলৰ পুত্ৰ-পত্নীসহ আছাম ৰাইফলছৰ আন চাৰিজন জোৱান নিহত হৈছিল ৷

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি