• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • বিশ্ব হৃদ দিৱসঃ আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰক সুস্থ ৰখাৰ কেইটামান সহজ উপায়

বিশ্ব হৃদ দিৱসঃ আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰক সুস্থ ৰখাৰ কেইটামান সহজ উপায়

বিশ্ব হৃদ দিৱসঃ আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰক সুস্থ ৰখাৰ কেইটামান সহজ উপায়

বিশ্ব হৃদ দিৱসঃ আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰক সুস্থ ৰখাৰ কেইটামান সহজ উপায়

ডাঃ পাৱাৰে উল্লেখ কৰে যে ৮০ বছৰৰ ওপৰৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত উচ্চ ৰক্তচাপ হোৱাৰ সম্ভাৱনা ৬০ শতাংশ বেছি। ইয়াৰ মূল কাৰণ হ’ল আমি বয়স বঢ়াৰ লগে লগে আমাৰ শৰীৰৰ ধমনীবোৰ জঠৰ হৈ পৰে, যাৰ ফলত ৰক্তচাপৰ মাত্ৰাত প্ৰভাৱ পৰে।

  • Share this:
৪০ দিনতকৈ অধিক সময় চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হৈ থকাৰ পিছত অভিনেতা-কমেডিয়ান ৰাজু শ্ৰীবাস্তৱৰ মৃত্যুৱে পুনৰবাৰ হৃদৰোগৰ ফলত হোৱা উচ্চ মৃত্যুৰ হাৰক প্ৰবল কৰি তুলিছে। সমগ্ৰ বিশ্বতে হৃদযন্ত্ৰৰ ৰোগ (CVD) মৃত্যুৰ অন্যতম প্ৰধান কাৰণ। ২০১৯ চনত চিভিডিৰ ফলত প্ৰায় ১ কোটি ৭৯ লাখ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল বুলি অনুমান কৰা হৈছে, যিয়ে বিশ্বজুৰি ৩২ শতাংশ লোকৰ মৃত্যুত অৰিহণা যোগাইছে। চিভিডিত মৃত্যু হোৱা সকলো লোকৰ ভিতৰত ৮৫ শতাংশই ষ্ট্ৰোক আৰু হাৰ্ট এটেকত আক্ৰান্ত হৈছিল। তদুপৰি, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, এই চিভিডিৰ মৃত্যুৰ এক চতুৰ্থাংশ কম আৰু মধ্যম আয়ৰ দেশত সংঘটিত হয়।

এই পৰিসংখ্যাসমূহ মনত ৰাখি বিশেষজ্ঞসকলে হৃদৰোগ প্ৰতিৰোধৰ বিষয়ে সজাগতাৰ অতি প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। সেইবাবে বিশ্ব হৃদ দিৱস হৈছে মানুহে কেনেকৈ হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে আৰু এই অৱস্থাৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা বোজা হ্ৰাস কৰিব পাৰে সেই সম্পৰ্কে সজাগতা বিয়পোৱাৰ এক অবিশ্বাস্য মঞ্চ বুলি ফৰ্টিছ হাস্পতাল বশীৰ পৰামৰ্শদাতা হৃদৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ প্ৰশান্ত পাৱাৰে কয়। “যিহেতু এজন ব্যক্তিৰ জীয়াই থকাৰ বাবে হৃদযন্ত্ৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, গতিকে সুষম খাদ্য, পৰ্যাপ্ত টোপনি, আৰু ধ্যান আৰু যোগাসনৰ দৰে মানসিক চাপ নিবাৰণকাৰী ঔষধৰ সৈতে দৈনিক শাৰীৰিক ব্যায়ামৰ লগতে ধূমপান আৰু মদৰ দৰে ক্ষতি কৰিব পৰা বস্তুৰ পৰা হাত সাৰিলে ইয়াক সুস্থ কৰি ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ" বুলি ডাঃ পাৱাৰে কয়।

শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপৰ অভাৱ
নেচনেল চেণ্টাৰ ফৰ ক্ৰনিক ডিজিজ প্ৰিভেনচন এণ্ড হেল্থৰ মতে, শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপৰ অভাৱে হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যদিও এজন ব্যক্তিৰ আন কোনো বিপদজনক কাৰক নাথাকে। হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ উপৰিও বহি থকা অৱস্থাত আন কেইবাটাও দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগ যেনে মেদবহুলতা, উচ্চ ৰক্তচাপ, উচ্চ ৰক্ত কলেষ্টেৰল, টাইপ ২ ডায়েবেটিছৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি পাব পাৰে।

সময়মতে চিকিৎসা কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়
ক’ৰ’নাৰী ধমনীবোৰৰ ব্যাসৰ মাত্ৰ প্ৰায় ৩-৪ মিলিমিটাৰ। সময়ৰ লগে লগে এজন ব্যক্তিয়ে চৰ্বিযুক্ত আৰু তৈল বস্তুকে ধৰি অত্যধিক প্ৰচেছড খাদ্য সেৱন কৰিলে তেওঁলোকৰ চৰম ক্ষতি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও যদি কোনো উল্লেখযোগ্য হৃদযন্ত্ৰৰ ধমনী ৩০ মিনিটতকৈ অধিক সময় বন্ধ হৈ থাকে তেন্তে ই হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীসমূহত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, যাৰ ফলত এক গুৰুতৰ চিকিৎসাজনিত অৱস্থাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। এইটো হাৰ্ট এটেক বা হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ লক্ষণ; যদি কোনো ব্যক্তি ইয়াৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হয় তেন্তে তেওঁলোকক তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ সহায় লোৱাৰ প্ৰয়োজন হয়। এনে পৰিস্থিতিত এটা সাধাৰণ লক্ষণ হ’ল বুকুৰ বিষ যিটো তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ দৃষ্টিগোচৰ কৰিব লাগিব।

ডাঃ পাৱাৰে উল্লেখ কৰে যে ৮০ বছৰৰ ওপৰৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত উচ্চ ৰক্তচাপ হোৱাৰ সম্ভাৱনা ৬০ শতাংশ বেছি। ইয়াৰ মূল কাৰণ হ’ল আমি বয়স বঢ়াৰ লগে লগে আমাৰ শৰীৰৰ ধমনীবোৰ জঠৰ হৈ পৰে, যাৰ ফলত ৰক্তচাপৰ মাত্ৰাত প্ৰভাৱ পৰে। আনকি হৃদযন্ত্ৰৰ সুস্থ অভ্যাস থকা লোকৰ ক্ষেত্ৰতো এই কথা সত্য হ’ব পাৰে। সেয়েহে দুৰ্বল লোকে নিয়মিতভাৱে ৰক্তচাপ নিৰীক্ষণ কৰিব লাগিব। শেহতীয়াকৈ আইচিএমআৰে কৰা এক দেশজোৰা সমীক্ষাত দেখা গৈছে যে ভাৰতৰ ২৮ শতাংশ প্ৰাপ্তবয়স্কৰ উচ্চ ৰক্তচাপ আছে, আৰু প্ৰায় ৭৭ শতাংশৰ ৰোগ নিৰ্ণয় কৰা হোৱা নাই, যাৰ ফলত দেশত উচ্চ ৰক্তচাপৰ বোজা অধিক।

ভাৰতত বৃদ্ধি পাইছে ক’ৰ’নাৰী হাৰ্ট ডিজিজৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ
“ভাৰতীয় আৰু দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ লোকসকলৰ পশ্চিমীয়া সমকক্ষসকলতকৈ হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাৰ আশংকা অধিক। যোৱা কেইবাটাও দশকত ভাৰতৰ গ্ৰাম্য আৰু চহৰত যথেষ্ট পৰিমাণে বৃদ্ধি পোৱা হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত ৰোগৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ক্ষেত্ৰত এই কথা স্পষ্ট হৈ পৰিছে। গ্ৰাম্য লোকৰ মাজত ক’ৰ’নাৰী সংক্ৰমণৰ হাৰ ১.৬ শতাংশৰ পৰা ৭.৪ শতাংশলৈ আৰু চহৰীয়া জনসংখ্যাৰ ক্ষেত্ৰত ১ শতাংশৰ পৰা ১৩.২ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছে। ২০২১ চনত মুম্বাইত হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ সৈতে জড়িত ৰোগীৰ সংখ্যা ছয়গুণ বৃদ্ধি পাইছিল।" বুলি ডাঃ পাৱাৰে কয়।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি