মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »স্বাস্থ্য »Bone Health: কৰ্মৰত মহিলাসকলৰ হাড়ৰ সমস্যা! বিশেষজ্ঞসকলে কি কৈছে জানক

Bone Health: কৰ্মৰত মহিলাসকলৰ হাড়ৰ সমস্যা! বিশেষজ্ঞসকলে কি কৈছে জানক

এই পৰিস্থিতিত, কৰ্মৰত মাতৃসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ যত্ন ল'ব লাগিব। আৰু হাড়ৰ স্বাস্থ্য আহাৰ, পৰিপূৰক আৰু ব্যায়ামৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

এই পৰিস্থিতিত, কৰ্মৰত মাতৃসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ যত্ন ল'ব লাগিব। আৰু হাড়ৰ স্বাস্থ্য আহাৰ, পৰিপূৰক আৰু ব্যায়ামৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

  • Share this:
আজিৰ দিনত সকলো অতি ব্যস্ত। মহিলাসকলো কেৰিয়াৰ, কাম, সফলতাৰ পিছত দৌৰিছে। কিন্তু ইয়াৰ লগতে তেওঁলোকে ঘৰটো চম্ভালিবলৈ দশভূজাৰ ভূমিকা পালন কৰে। এই পৰিস্থিতিত, কৰ্মৰত মাতৃসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ যত্ন ল'ব লাগিব। আৰু হাড়ৰ স্বাস্থ্য আহাৰ, পৰিপূৰক আৰু ব্যায়ামৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। কৰ্মৰত মাতৃসকলৰ বাবে, বিশেষকৈ স্তন্যপান কৰোৱাসকলৰ বাবে, হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ যত্ন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। দৰাচলতে, হাড়ৰ স্বাস্থ্য ভালে ৰাখিবলৈ, বয়সৰ সৈতে আহাৰ সলনি কৰিব লাগে। আন এটা সমস্যা হ'ল ৰ'দ নোলোৱা। শৰীৰত সূৰ্যৰ পোহৰ নপৰিলে ভিটামিন ডি সংশ্লেষণৰো অভাৱ হয়। এইটো সকলো মহিলাৰ বাবে এটা ডাঙৰ সমস্যা। বৃদ্ধসকলৰ ক্ষেত্ৰত, ইয়াৰ ফলত পুনৰ অষ্টিওপোৰোচিছ হয়। বেংগালুৰুৰ ৰিচমণ্ড ৰোড ফৰ্টিছ চিকিৎসালয়ৰ অৰ্থোপেডিক বিভাগৰ হাড় আৰু যুটীয়া অস্ত্ৰোপচাৰৰ মুৰব্বী ডাঃ সাই কৃষ্ণ বি নাইডু এইদৰে কয়।

এই সমস্যাবোৰ পৰিহাৰ কৰিবলৈ কি কৰিব পাৰি?

কেলচিয়াম আৰু ভিটামিন-ডি সমৃদ্ধ খাদ্যৰ বিষয়ে সজাগ হ'ব। কিয়নো হাড়ৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাৰ বাবে এই ধৰণৰ খাদ্য গুৰুত্বপূৰ্ণ। কেলচিয়াম সমৃদ্ধ খাদ্যৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব গাখীৰ, দৈ, পালেং শাক, কাঠবাদাম, চাৰ্ডিন আৰু চালমন যেনে মাছ, কমলা, ব্ৰকলি, কাঠফুলা ইত্যাদি। আৰু ভিটামিন-ডি সমৃদ্ধ খাদ্যবোৰৰ ভিতৰত আছে মাছ যেনে চাৰ্ডিন, চালমন, টুনা ইত্যাদি, কড যকৃতৰ তেল, কণীৰ কুহুম, কাঠফুলা ইত্যাদি। ইয়াৰ লগতে, সূৰ্যৰ পোহৰভিটামিন ডি-ৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস।

কেলচিয়াম খনিজকৰণ আৰু হাড়ৰ খনিজকৰণৰ বাবে ব্যায়ামৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। ইয়াৰ লগতে, ভিটামিন-ডি আৰু ভিটামিন-কে-য়ে হাড় শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে। সাধাৰণতে, আমাৰ শৰীৰৰ হাড়ৰ পৰিৱৰ্তন হয়। গতিকে শৰীৰটো সক্ৰিয় ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। আৰু ব্যায়াম কৰাটোও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপুনি ইয়াৰ বাবে খোজ কাঢ়িব পাৰে। আকৌ, ব্যায়ামৰ এই তালিকাত দৌৰা, জিম আৰু আনকি নৃত্যও অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে।

চিকিৎসকে কি কয়?
বৃদ্ধসকলৰ শৰীৰত অষ্টিঅ’পোৰোচিছৰ দৰে সমস্যা দেখা যাব পাৰে। ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰতিৰোধ কৰা সম্ভৱ নহয়, কিন্তু ইয়াৰ প্ৰভাৱ কিছু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পাৰি। কিন্তু কেনেকৈ? ইয়াৰ বাবে, সঠিক শিক্ষা, পৰ্যাপ্ত চিকিৎসা স্ক্ৰীণিং আৰু পৰীক্ষা প্ৰয়োজন। এই সকলোবোৰৰ জৰিয়তে ৰোগটোৰ চিকিৎসা কৰিব লাগিব।

অষ্টিঅ’পোৰোচিছ হৈছে এনে এক স্থিতি য'ত মহিলাৰ অত্যধিক হাড় ক্ষতি হয়। আৰু এইটো মুখ্যতঃ ৰজোনিবৃত্তিৰ সময়ত হৰমনৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ বাবে হয়। ৬০ বছৰৰ অধিক বয়সৰ পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত, হাড়ৰ দ্ৰুত খনিজকৰণ প্ৰক্ৰিয়াৰ ফলত অষ্টিঅ’পোৰোচিছ হয়। ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সময়মতে নিৰ্ণয় কৰিব লাগিব। মহিলাৰ ৰজোনিবৃত্তিৰ সময়ত হৰ্মোনেল থেৰাপীৰ জৰিয়তে ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে, আপুনি এজন বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগিব। ইয়াৰ পিছত, ডিইএক্সএ স্কেন আৰু কেইটামান তেজ পৰীক্ষাৰ জৰিয়তে ৰোগটো নিৰ্ণয় কৰা সম্ভৱ।

শেহতীয়া বাতৰি