• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Heart Diseases in Women : প্ৰতি বছৰে মহিলাসকল হৃদৰোগত আক্ৰান্তৰ সম্ভাৱনা অধিক হৈ আহিছে, কাৰণবোৰ জানক

Heart Diseases in Women : প্ৰতি বছৰে মহিলাসকল হৃদৰোগত আক্ৰান্তৰ সম্ভাৱনা অধিক হৈ আহিছে, কাৰণবোৰ জানক

ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰ (Centres of Diseases Control and Prevention)ৰ মতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ (United States)ত পাঁচগৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকীৰ হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হয়।

ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰ (Centres of Diseases Control and Prevention)ৰ মতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ (United States)ত পাঁচগৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকীৰ হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হয়।

ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰ (Centres of Diseases Control and Prevention)ৰ মতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ (United States)ত পাঁচগৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকীৰ হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হয়।

  • Share this:
আজিকালি হৃদৰোগ (Heart diseases) সচৰাচৰ দেখা যায়। যদিও যোৱা কেইবছৰমানত হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি হোৱাত জীৱনশৈলী (lifestyle)য়ে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে, শেহতীয়াকৈ কোভিড-19 (COVID-19)য়েও হৃদযন্ত্ৰ দুৰ্বল কৰি তুলিছে। পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়ে হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হয় যদিও কাৰণবোৰ দুয়োৰে বাবে পৃথক হ'ব পাৰে। বহুতো অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে মহিলাসকলৰ হৃদৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰ (Centres of Diseases Control and Prevention)ৰ মতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ (United States)ত পাঁচগৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকীৰ হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হয়।

যোৱা বছৰ দ্য লেঞ্চেট (The Lancet)ত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদনত এইটোও উল্লেখ কৰা হৈছিল যে ভাৰত (India)কে ধৰি সকলো দেশৰ মহিলাসকলৰ মাজত হৃদধমনীয় ৰোগ (cardiovascular diseases) বৃদ্ধি পাইছে।

হৃদ আক্ৰমণৰ লক্ষণ (symptoms of heart attack)বোৰ পুৰুষ আৰু মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত পৃথক হয়, যাৰ বাবে মহিলাসকলে হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য (heart health) হ্ৰাস হোৱাৰ প্ৰতি মনোযোগ নিদিয়ে আৰু প্ৰায়ে লক্ষণবোৰ মাৰাত্মক নোহোৱালৈকে উপেক্ষা কৰে। মহিলাসকলৰ হৃদ আক্ৰমণৰ হাৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ বহুতো অন্তৰ্নিহিত কাৰণ আছে যাক তাৎক্ষণিক মনোযোগৰ প্ৰয়োজন। বিশ্বব্যাপী মহিলাসকলৰ মাজত হৃদৰোগ কিয় বাঢ়িছে তাৰ কিছুমান কাৰণবোৰ চাওঁ আহক।

মেনোপোজ (Menopause)
মেনোপোজে মহিলাৰ ঋতুস্ৰাৱৰ সমাপ্তি চিহ্নিত কৰে। মহিলাসকলে সাধাৰণতে ৫০ বছৰ বয়সৰ পিছত তেওঁলোকৰ অন্তিম ঋতুস্ৰাৱ হয়। মেনোপোজৰ ফলত, এষ্ট্ৰোজেন হৰমনৰ স্তৰ হ্ৰাস হয় আৰু ইয়াৰ ফলত হৃদআক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়।

গৰ্ভধাৰণৰ জটিলতা (Pregnancy Complications)
কিছুমান মহিলাই গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত যথেষ্ট জটিলতাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে যেনে উচ্চ ৰক্তচাপ যাৰ ফলত মগজুলৈ তেজ আৰু অক্সিজেন যোগান ধৰা ৰক্ত নলীবোৰ অৱৰুদ্ধ বা তাতকৈও বেয়া হ'ব পাৰে, বিস্ফোৰিত হ'ব পাৰে, যাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰ বিকল হ'ব পাৰে।

মধুমেহ /ডাইবেটিছ (Diabetes)
ডায়েবেটিছে উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু কলেষ্টেৰলৰ দৰে আন বহুতো সমস্যা আনি দিয়ে। উচ্চ ৰক্ত শৰ্কৰা আৰু কলেষ্টেৰলৰ ফলত ৰক্ত নলীবোৰ অৱৰুদ্ধ হয়, যাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ ওপৰত চাপ সৃষ্টি হয়। যদি সময়মতে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা নহয়, তেন্তে ডায়েবেটিছ হৃদৰোগৰ কাৰণ হ'ব পাৰে।

চাপ বা হতাশা (Stress or Depression)
এক ভাৰসাম্যহীন আৱেগিক অৱস্থাই এগৰাকী মহিলাৰ হৃদয়ক পুৰুষতকৈ অধিক হাৰত খোঁচা দিয়ে। চাপ আৰু হতাশাই এজন ব্যক্তিৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ জীৱন যাপন কৰাটো কঠিন কৰি তোলে। এক অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলীয়ে হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বিপদাশংকা তৈয়াৰ কৰে যাৰ ফলত মহিলাসকল হৃদ আক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা অধিক হয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি