• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Weight Loss : দৌৰা বা চাইকেল চলোৱা, কিহে আপোনাৰ ওজন সোনকালে হ্ৰাস কৰে?

Weight Loss : দৌৰা বা চাইকেল চলোৱা, কিহে আপোনাৰ ওজন সোনকালে হ্ৰাস কৰে?

Weight Loss :  তীব্ৰ গতিত চাইকেল চলোৱাত প্ৰতি ঘণ্টাত ৪৯৮ ৰ পৰা ৭৩৮ কেলৰি দহন হয় ।

Weight Loss : তীব্ৰ গতিত চাইকেল চলোৱাত প্ৰতি ঘণ্টাত ৪৯৮ ৰ পৰা ৭৩৮ কেলৰি দহন হয় ।

Weight Loss : তীব্ৰ গতিত চাইকেল চলোৱাত প্ৰতি ঘণ্টাত ৪৯৮ ৰ পৰা ৭৩৮ কেলৰি দহন হয় ।

  • Share this:
ওজন হ্ৰাসৰ বিষয়ে বহুতো পৌৰাণিক কাহিনী আছে। কিছুমান মানুহে ভাবে যে দৌৰিলে সোনকালে চৰ্বি হ্ৰাস হ'ব। কেইমাহমানৰ ভিতৰত ই সমতল হ'ব। বহু লোকে কয় যে চাইকেল চলোৱাটো ইয়াতকৈ অধিক কাৰ্যকৰী। এনেদৰে ওজন হ্ৰাস হ'ব আৰু লগতে কঁকালৰ পৰা ভৰিলৈকে ভৰিৰ পেশীবোৰো শক্তিশালী হ'ব। দৌৰা আৰু চাইকেল চলোৱাটো পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ উৎকৃষ্ট ব্যায়াম।

দুয়োটাই ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। কিন্তু কিহে আপোনাৰ ওজন দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস কৰে আৰু কোনটো শৰীৰৰ বাবে অধিক উপকাৰী ? কিমান কেলৰি দহন হ'ব সেয়া নিৰ্ভৰ কৰে কিমান ধাৰাবাহিকভাৱে আৰু কিমান সময় ব্যায়াম কৰা হৈছে তাৰ ওপৰত। দৌৰিলে চাইকেল চলোৱাতকৈ প্ৰতি ঘণ্টাত অলপ বেছি কেলৰি দহন হয়। গতিকে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ দৌৰাটো অধিক কাৰ্যকৰী হ'ব পাৰে।

আমেৰিকান কলেজ অফ স্পৰ্টছ মেডিচিনৰ গৱেষণা অনুসৰি, প্ৰতি ঘণ্টাত দৌৰাৰ ফলত ৫৬৬ ৰ পৰা ৮৩৯ কেলৰিৰ বাৰ্ন হয় । আনহাতে, তীব্ৰ গতিত চাইকেল চলোৱাত প্ৰতি ঘণ্টাত ৪৯৮ ৰ পৰা ৭৩৮ কেলৰি দহন হয় । অৱশ্যে এজন ব্যক্তিয়ে দৈনিক দহন কৰিব লগা কেলৰিৰ সংখ্যাই তেওঁৰ বয়স, ওজন, লিংগ আৰু অন্যান্য কাৰক নিৰ্ধাৰণ কৰিব ।

যদি আপোনাৰ ওজন অধিক আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ আক্ৰমণ, আঁঠুৰ বিষ বা উচ্চ ৰক্তচাপ আছে, তেনেহ'লে চিকিৎসকে দৌৰাৰ সলনি চাইকেল চলাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

আনহাতে,  দৌৰিবলৈ কেৱল জোতাৰ প্ৰয়োজন। আৰু কোনো ব্যয় নাই। কিন্তু দীঘলীয়া দূৰত্বৰ বাবে আপুনি আৰামদায়ক কাপোৰ কিনিব লাগিব পাৰে। আনহাতে যদি আপুনি চাইকেল চলাব বিচাৰে আপোনাক প্ৰথমে চাইকেলএখনৰ প্ৰয়োজন। এই ক্ষেত্ৰত কাৰোবাৰ পৰা ধাৰ লৈ বা ভাড়া লৈ কামটো চলোৱা সম্ভৱ। আপুনি অনলাইনত এখন ছেকেণ্ড হেণ্ড চাইকেল কিনিব পাৰে। অৱশ্যে সুৰক্ষাৰ বাবে হেলমেট আৰু ভাল জোতাৰ প্ৰয়োজন।

কিমান ওজন হ্ৰাস কৰিব:
অকলে চাইকেল চলোৱা বা দৌৰিলে ওজন হ্ৰাস নহ'ব। গোটেই প্ৰক্ৰিয়াটো খোৱা আৰু অন্যান্য অভ্যাসৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। দৌৰিলে গড় হিচাপত অধিক কেলৰি দহন কৰে, সোনকালে ওজন হ্ৰাস কৰে। আনহাতে, চাইকেল চলোৱাটোৱে ভৰিৰ ওপৰত কম চাপ পেলায়, যাতে ই দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ব্যায়াম অব্যাহত ৰখাত সহায় কৰিব আৰু সামগ্ৰিকভাৱে অধিক কেলৰি দহন কৰিব।

কেনেদৰে বাছনি কৰিব:
আমি বিচাৰি উলিয়াব লাগিব কি অধিক উপভোগ্য আৰু ধাৰাবাহিকভাৱে কৰিব পাৰি। ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ দুয়োটা ভাল বিকল্প। কিন্তু স্বাস্থ্য আৰু জীৱনশৈলীৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ সৈতে কি খাপ খায় সেয়া বুজি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপুনি বৈচিত্ৰ্য বিচাৰে, আপুনি দুয়োটা একেলগে চলাব পাৰে।
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি