• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Vitamin B12 deficiency: সাৱধান হওক ! ভিটামিন বি১২ ৰ অভাৱৰ ফলত বুকুৰ গুৰুতৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে ...

Vitamin B12 deficiency: সাৱধান হওক ! ভিটামিন বি১২ ৰ অভাৱৰ ফলত বুকুৰ গুৰুতৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে ...

Vitamin B12 deficiency : ভিটামিন বি১২-ৰ অনুপস্থিতিত আপোনাৰ শৰীৰত লোহিত ৰক্ত কণিকাৰ অভাৱ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত অক্সিজেনৰ অভাৱ সৃষ্টি হ'ব পাৰে, যাৰ ফলত ক্ষতিপূৰণ ৰখাৰ বাবে শৰীৰক অধিক তেজৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

Vitamin B12 deficiency : ভিটামিন বি১২-ৰ অনুপস্থিতিত আপোনাৰ শৰীৰত লোহিত ৰক্ত কণিকাৰ অভাৱ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত অক্সিজেনৰ অভাৱ সৃষ্টি হ'ব পাৰে, যাৰ ফলত ক্ষতিপূৰণ ৰখাৰ বাবে শৰীৰক অধিক তেজৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

Vitamin B12 deficiency : ভিটামিন বি১২-ৰ অনুপস্থিতিত আপোনাৰ শৰীৰত লোহিত ৰক্ত কণিকাৰ অভাৱ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত অক্সিজেনৰ অভাৱ সৃষ্টি হ'ব পাৰে, যাৰ ফলত ক্ষতিপূৰণ ৰখাৰ বাবে শৰীৰক অধিক তেজৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

  • Share this:
শৰীৰৰ বিভিন্ন কাৰ্যৰ বাবে ভিটামিন বি১২ অত্যাৱশ্যকীয় । এই ভিটামিনে কি কৰে ? লোহিত ৰক্ত কণিকা গঠনত সহায় কৰে, স্নায়ুতন্ত্ৰৰ কাৰ্যপ্ৰণালীৰ চোৱাচিতা কৰে, আৰু আন কেইবাটাও ভূমিকা আছে। ভিটামিন বি১২ ৰ অভাৱই ৬০ বছৰৰ তলৰ প্ৰায় ছয় শতাংশ লোকক প্ৰভাৱিত কৰে। অৱশ্যে বয়সৰ সৈতে এই সমস্যা বৃদ্ধি হয়।

এই পুষ্টিৰ অভাৱৰ ফলত মুখ্যতঃ স্নায়ুতন্ত্ৰৰ অপৰিৱৰ্তনীয় ক্ষতি হ'ব পাৰে। সেয়েহে লক্ষণবোৰ সাৱধানতাৰে চিনাক্ত কৰিব লাগিব। আপুনি এই লক্ষণবোৰ বুকুত অনুভৱ কৰিব।
ভিটামিন বি১২-ৰ অনুপস্থিতিত আপোনাৰ শৰীৰত লোহিত ৰক্ত কণিকাৰ অভাৱ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত অক্সিজেনৰ অভাৱ সৃষ্টি হ'ব পাৰে, যাৰ ফলত ক্ষতিপূৰণ ৰখাৰ বাবে শৰীৰক অধিক তেজৰ প্ৰয়োজন হ'ব। তেতিয়া নাড়ীৰ হাৰ দ্ৰুতগতিত ত্বৰান্বিত কৰিব লাগিব।
ভিটামিন বি১২-ৰ অভাৱৰ ফলত ৰক্তহীনতা হ'ব পাৰে, যাৰ ফলত পিছত হৃদযন্ত্ৰ আৰু হাঁওফাঁওৰ জটিলতা হ'ব পাৰে। গুৰুতৰ ৰক্তহীনতা কিন্তু হৃদযন্ত্ৰৰ বিফলতা হ'ব পাৰে।
নাড়ীৰ হাৰৰ পৰিৱৰ্তনৰ উপৰিও, এই ভিটামিনৰ অভাৱৰ ফলত আপোনাৰ ছালৰ শেঁতা হালধীয়া দাগ, ঘা, ৰঙা জিভা, মুখৰ আলচাৰ, পিন আৰু বেজী, দৃষ্টিশক্তি বিঘ্নিত, খজুৱতি, হতাশা আৰু স্মৃতিশক্তিৰ দৰে আপোনাৰ মানসিক ক্ষমতা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ই আপুনি ভবা, অনুভৱ কৰা আৰু আচৰণ কৰাৰ ধৰণো সলনি কৰিব পাৰে।
শৰীৰত ভিটামিন বি12 কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰিব?
বেছিভাগ মাংস আৰু দুগ্ধজাত সামগ্ৰীত ভিটামিন বি১২ পোৱা যায়। ভিটামিনৰ কিছুমান ভাল উৎস হৈছে পশুৰ যকৃত আৰু বৃক্ক, যেনে ভেড়াৰ যকৃত আৰু ভিটামিন-এ আৰু বি২। চাৰ্ডিন আৰু চালমনৰ দৰে মাছ হৈছে অমেগা-৩ ফেটি এচিড আৰু ভিটামিন বি১২-ৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস। কণী, গাখীৰ আৰু পনীৰত ভিটামিন বি১২ সমৃদ্ধ ।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি