உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Amazing Facts about Medicines: আপুনি জানেনে কিছুমান ঔষধৰ পেকেটত ৰঙা ৰেখা কিয় থাকে ? ইয়াৰ কি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম ?

    Amazing Facts about Medicines: আপুনি জানেনে কিছুমান ঔষধৰ পেকেটত ৰঙা ৰেখা কিয় থাকে ? ইয়াৰ কি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম ?

    Photo- Twitter

    Photo- Twitter

    বহুলোকে ঔষধৰ ম্যাদ উকলি যোৱা তাৰিখ (Expiry Date of Medicine) পৰীক্ষা কৰে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে ঔষধটোৰ ওপৰত আন এটা বস্তু আছে (Amazing Facts about Medicines) যিটো খোৱাৰ আগতে পৰীক্ষা কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ! ইয়াত কিছুমান দাবীৰ ৰঙা দণ্ড আছে (Why Medicine Packets Have Red Line?)।

    • Share this:
    কাৰোবাৰ বেমাৰ হ'লেই কেতিয়াবা মানুহে ঔষধ বিক্ৰী কৰা দোকানীৰ পৰা ঔষধ কিনি খায়। এনে কৰাটো বিপদজনক হ'ব পাৰে, কিন্তু মানুহে এই বোৰৰ বিষয়ে বেছি চিন্তিত নহয়। অৱশ্যে, বহুলোকে ঔষধৰ ম্যাদ উকলি যোৱা তাৰিখ (Expiry Date of Medicine) পৰীক্ষা কৰে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে ঔষধটোৰ ওপৰত আন এটা বস্তু আছে (Amazing Facts about Medicines) যিটো খোৱাৰ আগতে পৰীক্ষা কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ! ইয়াত কিছুমান দাবীৰ ৰঙা দণ্ড আছে (Why Medicine Packets Have Red Line?)। এই ৰঙা পটিটোৰ ব্যৱহাৰ কি সেয়া আপোনাক জনাও আহক...

    আপুনি হয়তো ৰঙা ৰেখা থকা ঔষধৰ পেকেট দেখিছে । যদি সাধাৰণ মানুহক সোধা হয় যে সেই ষ্ট্ৰিপৰ কাম কি, তেওঁ ক'ব যে এয়া কেৱল ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানীৰ ডিজাইন। কিন্তু দৰাচলতে, মানুহে খুব কম জনা শাৰীটোৰ বিষয়ে এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম। ম্যাদ উকলি যোৱা তাৰিখৰ দৰে, এই বাৰটোৱে আপোনাক ঔষধটোৰ বিষয়ে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কিবা এটাৰ বিষয়ে কয়।



    ৰঙা পটি হৈছে ইয়াৰ সূচক
    ভাৰত চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ২০১৬ চনত টুইটাৰত এটা পোষ্ট শ্বেয়াৰ কৰিছিল য'ত তেওঁ ৰঙা পটিৰ অৰ্থ বিতংভাৱে বৰ্ণনা কৰিছিল। ৰঙা পটি থকা ঔষধৰ পেকেটটো চিকিৎসকৰ প্ৰেছক্ৰিপশ্বন অবিহনে গ্ৰহণ কৰিব নালাগে । এই ঔষধবোৰত এণ্টিবায়টিক গুৰুত্বপূৰ্ণ। এই পটিবোৰ হৈছে চিকিৎসকৰ অৱগত নোহোৱাকৈ ঔষধ গ্ৰহণ কৰিব নালাগে বুলি কোৱা এক লক্ষণ।

    চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লৈ ঔষধ গ্ৰহণ কৰিব লাগে
    কেতিয়াবা আমি দোকানীজনক ঔষধ বিচাৰো। পটিটো চাই, আমি সেই ঔষধটো কেনেদৰে গ্ৰহণ কৰিব লাগে পৰীক্ষা কৰিব পাৰোঁ। অৱশ্যে, আপুনি আপোনাৰ পৰা বা দোকানীৰ পৰামৰ্শঅনুসৰি কোনো ঔষধ গ্ৰহণ কৰা উচিত নহয়। এজন চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা প্ৰয়োজন। কিন্তু পটিবিহীন ঔষধ খোৱাটোৱে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Kokil Sarma
    First published: