உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • শীতকালত Omicronৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ আজিয়ে গ্ৰহণ কৰক এই ঘৰুৱা পথ্য, বৃদ্ধি পাব Immunity

    শীতকালত Omicronৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ আজিয়ে গ্ৰহণ কৰক এই ঘৰুৱা পথ্য, বৃদ্ধি পাব Immunity

    আপোনাক কেৱল ই শীতকালীন ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিতই নকৰে, আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও শক্তিশালী কৰিব।

    আপোনাক কেৱল ই শীতকালীন ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিতই নকৰে, আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও শক্তিশালী কৰিব।

    আপোনাক কেৱল ই শীতকালীন ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিতই নকৰে, আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও শক্তিশালী কৰিব।

    • Share this:
    ভাৰতত অ'মিক্ৰনৰ (Omicron) সংক্ৰমণৰ ঘটনা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। গতিকে স্বাভাৱিকতে এটা শংকা চাৰিওফালে বিৰাজমান। সকলোৱে ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰাৰ উপায় বিচাৰি আছে। যদি আপুনি ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ চেষ্টা কৰে, তেন্তে অ'মিক্ৰনৰ বিপদাশংকা কিছু পৰিমাণে পৰিহাৰ কৰিব পাৰি। সেইক্ষেত্ৰত সহজতে পোৱা এবিধ ঔষধি গুণেৰে সমৃদ্ধ গছ হৈছে তুলসী (Basil)। শীতকালত ইয়াৰ গ্ৰহণ অত্যন্ত কাৰ্যকৰী। জানি থওক যে তুলসীয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰে (Tulsi Benefits) । সেয়ে ইয়াক কোৰোনা কালত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়।

    কি আছে তুলসীত
    তুলসীপাতত ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থ থাকে। কেৱল সেয়াই নহয়, ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণৰ ভিটামিন চি, কেলচিয়াম, জিংক আৰু লো থাকে। যিবোৰ আমাৰ সুস্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপযোগী। আয়ুষ মন্ত্ৰালয়ে কোৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ তুলসী সেৱন কৰিবলৈও পৰামৰ্শ দিছিল। তুলসী ডিঙিৰ বিষ, চৰ্দি, কাহ আৰু জ্বৰৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ। কোৰোনা কালত দৈনিক ৫-৬টা তুলসী পাত খোৱাটো অত্যন্ত কাৰ্যকৰী।

    শৰীৰ স্বাস্থ্যৱান কৰে
    ভাৰতীয় পৰিয়ালত তুলসী ৰোপণ কৰাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। তুলসীয়ে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰে। তুলসী সেৱন কৰিলে শৰীৰৰ পৰা আৱৰ্জনা ওলায়। ই শৰীৰটো স্বাস্থ্যৱান কৰে।

    ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে
    কোৰোনা কালত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল। সেয়েহে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাৰ ক্ষেত্ৰত তুলসীৰ ব্যৱহাৰ অতি কাৰ্যকৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। তুলসী পাত দিয়া চাহ দিনত এবাৰকৈ খালে আপোনাক কেৱল ই শীতকালীন ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিতই নকৰে, আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও শক্তিশালী কৰিব।

    ছুগাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব
    যদি আপোনাৰ ছুগাৰ বৃদ্ধি হৈছে, আপুনি তুলসী খাব লাগিব, যি আপোনাৰ ছুগাৰৰ সমস্যা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব। যদি তুলসী (Basil) ৰাতিপুৱা খালী পেটত খোৱা হয়, গোটেই দিনটো ছুগাৰ নিয়ন্ত্ৰণত থাকে।

    হজম শক্তি ভালে থাকে
    দৰাচলতে, তুলসীয়ে কেৱল ঋতুগত ৰোগৰে চিকিৎসা নকৰে, ই লগতে হজম শক্তি বজাই ৰাখে। ইয়াক সেৱন কৰিলে কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু লুজ মোচনৰ দৰে সমস্যাৰ পৰাও সকাহ পায়।

    ভাইৰেলৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়াত কাৰ্যকৰী
    কোৰোনা কালৰ সময়ত ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ আশংকা অধিক থাকে। এনে পৰিস্থিতিত, তুলসী পাত বা ৰস খোৱাটো অত্যন্ত উপযোগী। দিনত তুলসীৰ ৰস এবাৰকৈ খালেও ভাইৰেল ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি।

    বিঃদ্ৰঃ পৰামৰ্শমূলক এই তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ভিত্তিত প্ৰদান কৰা হৈছে। এয়া কোনোপ্ৰকাৰে চিকিৎসা বিকল্প নহয়। অধিক তথ্যৰ বাবে সদায়ে বিশেষজ্ঞ বা আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল'ব। নিউজ১৮ অসমে এই তথ্যৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ নকৰে।
    Published by:Gautam Barman
    First published: