உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Uric Acid: এইবিধ পাচলিৰ পাতৰ ফলত arthritisৰ বিষ শেষ হ'ব পাৰে, কেনেকৈ জানক ...

    Uric Acid: এইবিধ পাচলিৰ পাতৰ ফলত arthritisৰ বিষ শেষ হ'ব পাৰে, কেনেকৈ জানক ...

    ইউৰিক এচিড সাধাৰণতে প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ পৰা নিষ্কাশিত হয়। কিন্তু যেতিয়া ইয়াৰ পৰিমাণ শৰীৰত বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, ই হাড়ৰ মাজত একত্ৰিত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত আৰ্থ্ৰাইটিছ বাই, গাঁঠিৰ বিষ আৰু বৃক্কৰ সমস্যা হয়।

    ইউৰিক এচিড সাধাৰণতে প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ পৰা নিষ্কাশিত হয়। কিন্তু যেতিয়া ইয়াৰ পৰিমাণ শৰীৰত বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, ই হাড়ৰ মাজত একত্ৰিত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত আৰ্থ্ৰাইটিছ বাই, গাঁঠিৰ বিষ আৰু বৃক্কৰ সমস্যা হয়।

    ইউৰিক এচিড সাধাৰণতে প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ পৰা নিষ্কাশিত হয়। কিন্তু যেতিয়া ইয়াৰ পৰিমাণ শৰীৰত বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, ই হাড়ৰ মাজত একত্ৰিত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত আৰ্থ্ৰাইটিছ বাই, গাঁঠিৰ বিষ আৰু বৃক্কৰ সমস্যা হয়।

    • Share this:
    শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ পৰিমাণ বৃদ্ধিয়ে আজিকালি বহুলোকক আমনি কৰি আছে। ইউৰিক এচিড সাধাৰণতে প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ পৰা নিষ্কাশিত হয়। কিন্তু যেতিয়া ইয়াৰ পৰিমাণ শৰীৰত বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, ই হাড়ৰ মাজত একত্ৰিত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত আৰ্থ্ৰাইটিছ বাই, গাঁঠিৰ বিষ আৰু বৃক্কৰ সমস্যা হয়। এনে পৰিস্থিতিত, ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    বন্ধাকবি হৈছে এক পুষ্টিকৰ শাক। ইয়াত আঁহ, ফলেট, তাম, ভিটামিন বি1, পটাছিয়াম, মেঙ্গানিজ, ভিটামিন বি, চি আৰু কে থাকে। ইয়াত কেলচিয়াম, আইৰণ, ক্লোৰিন, মেগনেছিয়াম, পেণ্টোথেনিক এচিড, নিয়াচিন আৰু ফছফৰাছ থাকে। মোচোকা, প্ৰদাহ, আলচাৰ, ঘা, আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু গাঁঠিৰ বিষৰ চিকিৎসাত বন্ধাকবি ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

    বন্ধাকবিৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ আছে। আয়ুৰ্বেদ বিশেষজ্ঞৰ মতে, পাত বন্ধাকবিৰ পাতবোৰে আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বিষ হ্ৰাস কৰে। বন্ধাকবিৰ পাত সন্দৰ্ভত, আয়ুৰ্বেদিক স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে ই আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বিষ সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰাময় কৰে। অৱশ্যে, মই আপোনাক কওঁ যে এই চিকিৎসা প্ৰকৃততে কাৰ্যকৰী হয় নে নহয় তাৰ কোনো বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ নাই।

    ইয়াক এনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰক
    প্ৰথমে, বন্ধাকবিৰ সতেজ পাতবোৰ বজাৰৰ পৰা আনি প্লাষ্টিকৰ মোনাএখনত ৰাখক। সেইবোৰ ফ্ৰীজাৰত ৰাখক। যেতিয়া আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বিষ আৰম্ভ হয়, ফ্ৰীজাৰৰ পৰা বন্ধাকবিৰ পাতবোৰ আঁতৰ কৰক আৰু ইয়াক প্ৰভাৱিত স্থানত মেৰিয়াই দিয়ক। টাৱেল এখন লওঁক আৰু বন্ধাকবিৰ পাতৰ ওপৰত মেৰিয়াই দিয়ক। বন্ধাকবিৰ ঠাণ্ডা পাতবোৰ শৰীৰৰ তাপত গৰম হয় আৰু এই সময়ছোৱাত পাত বন্ধাকবিত থকা কিছুমান যৌগ ছালৰ মাজেৰে প্ৰৱেশ কৰে। এই সময়ছোৱাত, পাতটোৱে ইউৰিক এচিডৰ কণাবোৰ দ্ৰৱীভূত কৰে যি হৈছে আৰ্থ্ৰাইটিছবিষৰ মুখ্য কাৰণ। অন্ততঃ সেই অংশটোৰ ফুলা হ্ৰাস হয়। যদি ভৰিত কোনো ধৰণৰ খজুৱতি হয় বা বন্ধাকবিৰ প্ৰতি এলাৰ্জি থাকে তেনেহ'লে পাতবোৰ তৎক্ষণাৎ আঁতৰ কৰক। চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

    আপুনি ইউৰিক এচিডত কোনটো পাচলি খাব পাৰে?
    যদি ইউৰিক এচিডৰ সমস্যা হয়, ব্যক্তিজনে পালেং শাক, বন্ধাকবি আৰু মটৰৰ উপৰিও সীমিত পৰিমাণৰ আলু, কাঠফুলা, ব্ৰকলি আৰু বেঙেনা খাব পাৰে। একে সময়তে, আপুনি পাচলিত দাইল, বীন, চয়াবীন আৰু টফু আদিও খাব পাৰে। কাৰণ ই শৰীৰত বাঢ়ি থকা ইউৰিক এচিড হ্ৰাস কৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: