உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Parenting: আপোনাৰ শিশুটিৰ বয়স ৬ মাহ বা তাতকৈ অলপ বেছি নেকি ? আপোনাৰ শিশুটিৰ বাবে আছে কেইটামান বিশেষ Tips...

    Parenting: আপোনাৰ শিশুটিৰ বয়স ৬ মাহ বা তাতকৈ অলপ বেছি নেকি ? আপোনাৰ শিশুটিৰ বাবে আছে কেইটামান বিশেষ Tips...

    Image/shutterstock

    Image/shutterstock

    শিশুটি নৱজাতকৰ (new born baby) পৰা ৬ মাহ বয়সত উপনীত হোৱাৰ লগে লগে শিশুটোৰ কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি হয়। এইটো কেঁচুৱাটোৰ ধাপে ধাপে বয়সৰ এটা টাৰ্ণিং পইণ্ট। সেয়েহে শিশুটোক কি শিকাব লাগে, বা সি কি কৰিব সেয়া স্পষ্ট হোৱাটো পিতৃ-মাতৃৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    • Share this:
    শিশুটি নৱজাতকৰ (new born baby) পৰা ৬ মাহ বয়সত উপনীত হোৱাৰ লগে লগে শিশুটোৰ কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি হয়। এইটো কেঁচুৱাটোৰ ধাপে ধাপে বয়সৰ এটা টাৰ্ণিং পইণ্ট। সেয়েহে শিশুটোক কি শিকাব লাগে, বা সি কি কৰিব সেয়া স্পষ্ট হোৱাটো পিতৃ-মাতৃৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    এই সময়ত শিশুটোক আপোনাৰ মোবাইল ফোনটো নিদিব৷ বেছিভাগ ঘৰেই শিশুটোক ব্যস্ত ৰাখিবলৈ বা তাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ মোবাইল ফোনৰ সহায় লোৱা দেখা যায়৷ তাৰ সলনি শিশুটোক এখন কিতাপ দিয়ক৷ শিশুটোক জন্তু, জন্তুৰ ডাঙৰ ছবি থকা ৰঙীন কিতাপ দিয়ক৷ হয়তো কিছু কিতাপ ফালি পেলাব, কিন্তু হতাশ নহ'ব৷ ভৱিষ্যতে শিশুটোক কিতাপ দিয়াটোৱে তেওঁক ভৱিষ্যতে সহায় কৰিব৷

    শিশুৱে সাধাৰণতে ৬ মাহ বয়সত হাততালি বজাবলৈ শিকে। তেওঁলোকক এনে কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰক। শিশুটোৱেও ইয়াক উপভোগ কৰিব। পিছত ই তেওঁলোকক নতুন কথা শিকিবলৈউৎসাহিত কৰিব।

    এই সময়ৰ পৰা শিশুৱে কথা পাতিবলৈ শিকে৷ সি মুখৰ পৰা বিভিন্ন শব্দ উলিয়াই আনে৷ তেওঁলোকৰ কথা কোৱাৰ ধৰণ বেলেগ৷ মুখৰ পৰা কেৱল কিছুমান শব্দহে ওলাই আহে৷ এই সময়ত তেওঁৰ সৈতে অধিক কথা পাতক৷ শিশুটোৱে হাঁহিলে, আপুনিও তাক হাঁহি এটা দিয়ক ।

    শিশুটোক কাপোৰ, পুতলা আৰু তাৰ নিজৰ বস্তুবোৰৰ বিষয়ে অৱগত কৰক। তাক সকলোবোৰৰ নাম কওক। চাৰিওফালে কি দেখা যায় তাৰ নাম কওক। ৰংটো চিনাক্ত কৰক। শিশুটোৱেও এই সময়ত সকলো বোৰ সোনকালে শিকিব বিচাৰে।

    কেঁচুৱাটোৰ সৈতে সময় অতিবাহিত কৰা সময়ছোৱাত বিভিন্ন ধৰণৰ খেল উদ্ভাৱন কৰক। আপোনাৰ মুখখন আপোনাৰ হাতেৰে ঢাকি পুনৰ খোলক।  শিশুৱে এনে খেল ভাল পাব।

    কিন্তু মনত ৰাখিব যে প্ৰতিটো শিশু আন এটা শিশুতকৈ পৃথক। গতিকে সকলোৰে বিশেষত্ব আনৰ সৈতে মিলা নহ'ব। সকলোৰে প্ৰগতি একে নহ'ব। শিশুটোৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক বিকাশত কোনো অসুবিধা আছে বুলি সন্দেহ কৰিলে লগে লগে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: