• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Breast Cancer: যদি আপুনি শৰীৰত এই ৯ টা পৰিৱৰ্তন দেখিছে, সাৱধান হ'ব ! স্তনৰ কৰ্কট ৰোগে অজ্ঞাতে বাহ সাজিব পাৰে ...

Breast Cancer: যদি আপুনি শৰীৰত এই ৯ টা পৰিৱৰ্তন দেখিছে, সাৱধান হ'ব ! স্তনৰ কৰ্কট ৰোগে অজ্ঞাতে বাহ সাজিব পাৰে ...

পৰিসংখ্যা অনুসৰি, এই দেশৰ প্ৰতি ২২ গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকী স্তনৰ কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত বুলি ধৰা পৰে। অৱশ্যে, আশা কৰা হৈছে যে প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত ধৰা পৰিলে এই মাৰাত্মক ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰা সম্ভৱ।

পৰিসংখ্যা অনুসৰি, এই দেশৰ প্ৰতি ২২ গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকী স্তনৰ কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত বুলি ধৰা পৰে। অৱশ্যে, আশা কৰা হৈছে যে প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত ধৰা পৰিলে এই মাৰাত্মক ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰা সম্ভৱ।

পৰিসংখ্যা অনুসৰি, এই দেশৰ প্ৰতি ২২ গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকী স্তনৰ কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত বুলি ধৰা পৰে। অৱশ্যে, আশা কৰা হৈছে যে প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত ধৰা পৰিলে এই মাৰাত্মক ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰা সম্ভৱ।

  • Share this:
স্তনৰ কৰ্কট ভাৰতত মহামাৰীৰ দৰে বিয়পি আছে। পৰিসংখ্যা অনুসৰি, এই দেশৰ প্ৰতি ২২ গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকী স্তনৰ কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত বুলি ধৰা পৰে। অৱশ্যে, আশা কৰা হৈছে যে প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত ধৰা পৰিলে এই মাৰাত্মক ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰা সম্ভৱ। গতিকে সজাগতাৰ প্ৰয়োজন। ইয়াত স্তনৰ কৰ্কট ৰোগৰ ৯ টা লক্ষণ আছে। যদি এই পৰিৱৰ্তনবোৰ স্তনৰ ভিতৰত আৰু চাৰিওফালে লক্ষ্য কৰা হয়, আপুনি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

পিণ্ড: স্তনৰ কৰ্কটৰোগৰ প্ৰাথমিক লক্ষণবোৰ হৈছে স্তনৰ পিণ্ড । ছাল বা পেশীৰ ভিতৰত থকা এই পিণ্ডবোৰ কঠিন, কোমল, স্থিৰ বা হাত দিলে অৱস্থান সলনি কৰিব পাৰে। যদি আপুনি এনেকুৱা কিবা দেখে, আপুনি লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

বিষ: বহুসময়ত স্তনত খজুৱতি বা বিষ হয়। এইটো খৰখেদাকৈ বা ঋতুস্ৰাৱৰ বাবে ভুল ব্ৰা পিন্ধাৰ বাবেও হ'ব পাৰে। কিন্তু যদি 2 সপ্তাহতকৈ অধিক সময় বিষ হয়, তেন্তে আপুনি পলম নকৰাকৈ লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

শিৰাবোৰ দেখা যায়: হঠাতে স্তনৰ শিৰাবোৰ দেখা যায়। যদি তেনেহয়, সাৱধান হ'ব। এইটো স্তন কৰ্কটৰোগৰ এটা মুখ্য লক্ষণ।

স্তনবৃন্তৰ পৰা গাখীৰ বা তৰল মুকলি: গৰ্ভধাৰণ বা সন্তান জন্মৰ পিছত মহিলাৰ স্তনলৈ গাখীৰ আহে। এইটো প্ৰলেক্টিন নামৰ হৰমনৰ বাবে হয়। কিন্তু ইয়াৰ বাহিৰেও, যদি স্তনবৃন্তত গাখীৰ বা বগা তৰল আহে, তেন্তে সাৱধান হ'ব।

ৰঙা পৰা: যদি স্তনৰ চাৰিওফালে ৰঙা পৰা বা হটনেছ থাকে, তেন্তে সাৱধান হ'ব। এইটো স্তন কৰ্কট ৰোগৰ এটা লক্ষণ।

শেঁতা ছাল: যদি ছাল শেঁতা হৈ পৰে বা কোনো কাৰণ নোহোৱাকৈ হালধীয়া ৰং থাকে, তেনেহ'লে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত। এইটো কৰ্কট ৰোগৰ বাবে হ'ব পাৰে।

ওলোটা স্তনবৃন্ত: বহুসময়ত টিউমাৰে স্তনবৃন্তৰ ঠিক পিছফালে টিউমাৰ বাহ সাজে। ফলস্বৰূপে, স্তনবৃন্তটো ভিতৰলৈ ফুলি উঠে। এনেকুৱা লাগিছে যেন এইটো ওলোটাই দিয়া হৈছে। যদি এনে হয়, ইয়াক লগে লগে পৰীক্ষা কৰিব লাগে।

স্তনৰ আকাৰ সলনি: যদি স্তনৰ আকাৰ হঠাতে সলনি হয়, তেন্তে সাৱধান হ'ব। প্ৰয়োজন হ'লে পৰীক্ষা কৰা উচিত। কিয়নো ই স্তনৰ কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাটোও সূচায়।

স্ফীত লিম্ফ নোড: বহুসময়ত স্তন বা শৰীৰত সৰু চোকোৰা থাকে। যদি সেইবোৰ লিম্ফ নোড হয়। বহুসময়ত এই লিম্ফ নোডবোৰ ফুলি উঠে। বহুলোকে নাজানে যে এয়াও এক প্ৰকাৰৰ স্তন কৰ্কট ৰোগ। সেয়েহে, যদি আপুনি এইটো দেখে, আপুনি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।
Published by:Kokil Sarma
First published: